Sosna górska czyli kosodrzewina

Opinii 2

Karłowe odmiany sosny górskiej mogą być ozdobą niemal wszystkich ogrodów. Kosodrzewiny należą do roślin o bardzo małych wymaganiach siedliskowych (w naturze porastają tereny górzyste i piaszczyste wydmy), są odporne na zanieczyszczenia środowiska i niewrażliwe na mróz. Nadają się do uprawy pojemnikowej, do posadzenia na wrzosowisku czy w ogrodzie skalnym. Niektóre odmiany pięknie prezentują się w formie piennej (szczepione na pniu), a inne mają dekoracyjne igły, które zimą przebarwiają się na złoto.

WYSTĘPOWANIE I WYGLĄD

Sosna górska (Pinus mugo) czyli kosodrzewina lub kosówka (dawniej zwana także krępulec lub kozodrzew) to roślina, która w naturze występuje w górzystych terenach południowej i środkowej Europy (porasta zbocza do wysokości 2500 m n. p. m.). W Polsce spotkać ją można w Tatrach oraz w Sudetach. Kosówki rosną także na wydmach. Sosny górskie tworzą rozłożyste, szerokie krzewy z giętkimi, pokładającymi się gałęziami. Mogą mieć pokrój krzaczasty lub kulisty i dorastają do około 2-3 m wysokości. Kosodrzewiny mają ciemnozielone, sztywne, błyszczące igły długości od 3 do 8 cm, które są osadzone w pęczkach po dwie. Szyszki sosny górskiej są niewielkie (około 2-6 cm), a kiedy dojrzeją mają barwę czekoladową lub ciemnobrązową.

WARUNKI UPRAWY I PIELĘGNACJI

Kosodrzewiny mają bardzo małe wymagania siedliskowe. Mogą rosnąć zarówno w glebie wapiennej, jak i na torfowiskach. Poradzą sobie także w podłożu piaszczystym i jałowym. Bardzo łatwo i szybko przystosowują się do warunków, w których rosną. Preferują stanowiska słoneczne oraz miejsca o dużej wilgotności powietrza. Sosny górskie są bardzo odporne na zanieczyszczenia powietrza, dlatego idealnie nadają się do posadzenia w warunkach miejskich. Są także całkowicie mrozoodporne, więc można je sadzić na terenie całego kraju, nawet na wschodzie Polskie, gdzie zimy bywają bardzo mroźne i długie. Zbyt silnie rosnące kosodrzewiny możemy nieco zmniejszać i zagęszczać poprzez uszczykiwanie młodych przyrostów.

ZASTOSOWANIE

Sosny górskie tworzą subalpejskie zarośla zwane piętrem kosodrzewiny (Pinetum subalpinum). Krzewy występujące w naturze są pod ochroną, ponieważ odgrywają w górach bardzo ważną rolę – powstrzymują lawiny (zarówno kamieniste jak i śnieżne) oraz zapobiegają erozji gleby. Kosodrzewiny stosowane są także do obsadzania i utrwalania nadmorskich wydm. Do ogrodów szczególnie polecam karłowe odmiany sosny górskiej, które mają krzaczasty pokrój i bardzo wolno rosną. Warto pamiętać, aby nie sadzić kosodrzewiny w pobliżu wielkich drzew, ponieważ będą one utrudniać niewysokim krzewom dostęp do światła. Kosówka posadzona w miejscu bardzo zacienionym z czasem zginie, ponieważ jest rośliną światłolubną.

CIEKAWE ODMIANY KOSODRZEWINY

'Benjamin' – odmiana ta tworzy zwarte, karłowe krzewy o kulistym kształcie. Po 10 latach osiąga około 30 cm wysokości i 40 cm szerokości. Ma nieproporcjonalnie długie, zielone igły ułożone promieniście. Dobrze prezentuje się zaszczepiona na pniu. Można ją sadzić na skalniakach, wrzosowiskach oraz uprawiać w pojemnikach

'Carsten' – odmiana karłowa o zwartym pokroju. Po 10 latach osiąga 40 cm wysokości i szerokości. Ma bardzo dekoracyjne igły: latem są jasnozielone, po przymrozkach stają się pomarańczowo-żółte. Odmiana idealna do małych ogrodów.

'Gnom' – odmiana ta tworzy gęste, zwarte krzewy w kształcie kulistym lub stożkowym. Osiąga wysokość i szerokość około 2 m. Ciemnozielone igły są długie (5,5 cm) i promieniście osadzone na gałązkach. Odmiana ta najładniej wygląda posadzona pojedynczo na trawniku czy klombie. Dobrze prezentuje się także w niezbyt wysokich, nieformowanych żywopłotach. Nadaje się również na wrzosowiska oraz do uprawy pojemnikowej.

'Grüne Welle' – to odmiana wolnorosnąca o płaskokulistym, rozgałęzionym, nieregularnym pokroju. Egzemplarze 10-letnie osiągają 20 cm wysokości i 40 cm średnicy. Odmiana ta bardzo ładnie wygląda jako forma pienna. Pięknie prezentuje się w ogrodach skalnych.

'Hnizdo' – bardzo niska odmiana, która po 20 latach osiąga zaledwie 1 m wysokości. Początkowo ma pokrój kulisty, który z czasem zmienia się na stożkowaty i nieco zaokrąglony. Zielone igły są ułożone promieniście i tworzą gęste, przylegające do siebie rozetki.

'Humpy' – krzew ten należy do najwolniej rosnących odmian kosodrzewiny. Ma krzaczasty, rozłożysty pokrój, a po 10 latach osiąga 30 cm wysokości i 50 cm średnicy. Odmiana ta nadaje się do ogródków skalnych oraz alpinariów.

'Jakobsen' – odmiana karłowa o nieregularnym pokroju przypominającym bonsai. Ma grube, pokładające się po ziemi pędy, z końcami odgiętymi do góry. Ciemnozielone igły ładnie kontrastują z jasnymi pąkami. Rośnie wolno: po 10 latach osiąga 50 cm średnicy. Odmiana idealna na skalniaki, rabaty, wrzosowiska oraz do uprawy pojemnikowej.

'Kostelnicek' – gęsta i zwarta odmiana o powolnym wzroście i pokroju kulistym. Po 20 latach osiąga 40 cm wysokości i średnicy. Krótkie, jasnozielone igły tworzą rozetki z czerwonym pączkiem pośrodku. Ładnie wygląda w formie piennej. Dobrze prezentuje się w ogródkach skalnych i na wrzosowiskach.

'Krauskopf' – odmiana karłowa o pokroju płożącym. Gęste pędy ściśle przylegają do podłoża. Rośnie bardzo wolno: po 15 latach osiąga około 15-20 cm wysokości przy średnicy 1 m. Ciemnozielone, proste igły są ułożone promieniście. Odmiana ta idealnie nadaje się do obsadzania skarp i murków oporowych, a także na skalniaki.

'Liliput' – jest to odmiana karłowa o bardzo gęstym, kulistym pokroju. Ma krótkie, ciemnozielone, gęsto osadzone igły. Rośnie powoli i po 15 latach osiąga około 1 m średnicy i wysokości. Nadaje się na wrzosowiska i skalniaki.

'Litomyśl' – to niewielkich rozmiarów odmiana o bardzo zwartym, kulistym pokroju. Najładniej prezentuje się w formie piennej posadzona w pojemniku. Rośnie bardzo wolno i po 10 latach osiąga zaledwie 30 cm średnicy. Igły ciemnozielone, proste, ułożone promieniście.

'Mops' – jest to odmiana karłowa, która bardzo wolno rośnie (po 10 latach osiąga około 50-60 cm szerokości oraz 30-40 cm wysokości, a maksymalnie dorasta do 1 m). Odmiana ta charakteryzuje się szeroko kulistym, poduszkowatym pokrojem, ma dość krótkie, rozgałęzione pędy oraz sztywne, zielone igły. Odmiana 'Mops' nadaje się do posadzenia w ogródkach skalnych oraz na wrzosowiskach. Ładnie wygląda na rabatach, które wykorzystują rośliny o różnej wielkości i pokroju: krzew sadzimy z przodu klombu, aby nie zasłoniły go inne rośliny.

'Ophir' – ta karłowa odmiana początkowo ma pokrój delikatnie zaokrąglony, który z czasem staje się bardziej krzaczasty. W wieku 10 lat krzewy osiągają około 50 cm wysokości i 1 m średnicy. Odmiana ta ma bardzo dekoracyjne igły, które latem są zielone, a zimą stają się żółtopomarańczowe. Krzew ten nadaje się do małych ogrodów i należy go sadzić w wyeksponowanym miejscu.

'Pal Maleter' – dość wysoka odmiana o pokroju krzaczastym, która po 10 latach osiąga około 1,2 m wysokości. Odmiana ta najpiękniej wygląda wiosną, kiedy starsze, ciemnozielone igły kontrastują z igłami młodymi, które mają barwę kremowobiałą. Krzew ten warto posadzić w wyeksponowanym miejscu. Dobrze prezentuje się na skalniakach.

'Picobello' – to gęsty, karłowy krzew o początkowo kulistym pokroju, który z czasem staje się nieregularny. Rośnie wolno i po 10 latach osiąga około 40 cm średnicy. Ma ładne, jasnozielone, długie igły, które są gęsto osadzone i zakrywają pączki. Krzew ten ładnie wygląda jako forma pienna, tworzy wtedy miniaturowe drzewka.

'Varella' '– to wolnorosnąca odmiana o kształcie kulistym i gęstym, regularnym pokroju. Po 10 latach osiąga około 70 cm wysokości. Ma długie igły i najpiękniej wygląda latem, kiedy pojawiają się dekoracyjne przyrosty kształtem przypominające pędzelki, złożone z krótszych igieł.

'Winter Gold' – karłowa odmiana o krzaczastym pokroju, która po 10 latach osiąga około 50 cm wysokości i 1 m szerokości. Ma bardzo dekoracyjne, długie igły, które latem są jasnozielone, a zimą stają się złocistożółte. Odmiana ta ładnie wygląda w ogródkach skalnych i na wrzosowiskach.

'Zundert' – ciekawa odmiana o nieregularnym, krzaczastym, kulistym lub jajowatym pokroju. Po 10 latach osiąga około 1 m wysokości. Ma długie igły, które zmieniają barwę: latem są jasnozielone, a po pierwszych przymrozkach stają się jasnożółte.

ODMIANY BOTANICZNE SOSNY GÓRSKIEJ

Sosna górska var. mughus – to dość silnie rosnący krzew o luźnym pokroju i kolankowo wygiętych pędach, które skierowane są ku górze. Po 10 latach odmiana ta osiąga około 80-100 cm wysokości, a maksymalnie może dorastać do około 2 m. Krzew ten ma błyszczące, ciemnozielone igły długości 4 cm. Idealnie nadaje się do ogrodów naturalistycznych, a także do obsadzania skarp czy na wrzosowiska. Dobrze prezentuje się także w kompozycjach z kwitnącymi bylinami czy roślinami o pokroju płożącym.

Sosna górska var. pumilio – jest to wolniej rosnąca odmiana, która dorasta do maksymalnie 1 m wysokości przy dwukrotnie większej średnicy (po 10 latach osiąga około 50-60 cm wysokości przy średnicy 80-100 cm). Odmiana ta ma szerokorozłożysty, płaskokulisty pokrój, a jej pędy są wyprostowane (dolne gałązki delikatnie ścielą się po ziemi). Ciemnozielone igły są krótkie (2-3 cm) i gęsto pokrywają pędy. Odmiana ta najlepiej rośnie na stanowiskach bardzo słonecznych. Idealnie nadaje się do obsadzania skarp, zboczy i wszelkich nierówności terenu. Pięknie wygląda na wrzosowiskach i w ogrodach skalnych. Może być także uprawiana w pojemnikach.