Skrzydłokwiat

Opinii 6

Skrzydłokwiaty to niezwykle ozdobne rośliny o pięknych, ciemnozielonych liściach i dekoracyjnych, białych, delikatnie pachnących kwiatach. Lubią półcieniste stanowiska, preferują wilgotne podłoże, wymagają dużej wilgotności powietrza. Jeśli zapewnimy im odpowiednie warunki do wzrostu i rozwoju – odwdzięczą się długim kwitnieniem. Skrzydłokwiaty są nie tylko piękne, ale i pożyteczne: mają zdolność oczyszczania powietrza.

Pochodzenie i występowanie

Skrzydłokwiat (Spathiphyllum) to roślina z rodziny obrazkowatych, która w naturze występuje w Ameryce Południowej i Środkowej (Meksyk, Brazylia, Kolumbia, Wenezuela, Peru), a także w Azji Południowo-Wschodniej i w zachodniej części Oceanii. Środowiskiem naturalnym skrzydłokwiatów są wilgotne lasy równikowe. Rodzaj ten obejmuje 49 gatunków, z czego dwa gatunki wykorzystywane są jako rośliny ozdobne.

 

Na okiennych parapetach i w oranżeriach spotkać można przede wszystkim odmiany skrzydłokwiatu kwiecistego (Spathiphyllum floribundum) oraz skrzydłokwiatu Wallisa (Spathiphyllum wallisii). Na przełomie XIX/XX wieku skrzydłokwiaty nosiły w Polsce nazwę „skrzydłolist”, a ich łacińska nazwa – Spathiphyllum – to zbitek słów „szabla” (spatha) oraz „liście” (phillon).

Wygląd

Skrzydłokwiaty swą popularność zawdzięczają głównie liściom oraz kwiatom. Liście są lancetowate, długie na około 30 cm, skórzaste i połyskliwe i mają ciemnozieloną barwę. Wyrastają na długich ogonkach i mają wyraźnie widoczne nerwy, które przypominają nieco rybi szkielet. Skrzydłokwiaty mają ładny, gęsty pokrój, a liście stanowią kontrastowe, zielone tło dla kwiatów.

 

Kwiaty umieszczone są na długim pędzie kwiatostanowym i składają się białawej, kremowej lub zielonożółtej kolby oraz pochwy kwiatostanowej barwy białej. Pochwa kwiatostanowa przypomina kształtem rozpostarty żagiel albo ptasie skrzydło – stąd polska nazwa rośliny. Kwiaty wydzielają delikatny zapach. Pojawiają się wiosną oraz latem (od marca do września) i bardzo długo mogą być ozdobą rośliny (od kilku tygodni do nawet trzech miesięcy). Czasami skrzydłokwiaty zakwitają także zimą, ale tylko wtedy, kiedy mają zapewnione odpowiednie warunki – przede wszystkim dużą wilgotność powietrza i stale wilgotne podłoże. W miarę przekwitania pochwa kwiatostanowa zielenieje, a kolba zasycha. Po przekwitnięciu cały pęd kwiatostanowy należy uciąć tuż przy nasadzie.

Stanowisko, podłoże

Skrzydłokwiaty wymagają stanowisk dość jasnych, ale nie bezpośrednio na słońcu. Najlepsze jest światło rozproszone. W naturze rosną w niższych partiach lasów równikowych, gdzie dociera niewiele światła. Dlatego też rośliny te – w odróżnieniu od wielu innych gatunków – poradzą sobie także w półcieniu (np. na parapecie okna z wystawą północną). Natomiast w pełnym słońcu (okno o wystawie południowej) ich skórzaste liście mogłyby zostać poparzone. Zimą skrzydłokwiaty wymagają nieco więcej światła.

 

Skrzydłokwiaty powinny rosnąć w ziemi luźnej, próchniczej, żyznej, wilgotnej. Odpowiednia będzie mieszanka ziemi liściowej, kompostowej i piasku albo substrat torfowego. Gleba powinna mieć odczyn lekko kwaśny (pH 5-6). Rośliny te są wrażliwe na duże zasolenie gleby. Nie tolerują ziemi zbitej, nieprzepuszczalnej. Skrzydłokwiaty nadają się także do uprawy hydroponicznej (czyli bezglebowej, na pożywkach wodnych).

 

Skrzydłokwiaty nie lubią przeciągów i wyziewów z urządzeń gazowych. Optymalna temperatura do ich uprawy to około 18-22 stopni C latem oraz około 16-18 stopni C zimą. Trzeba także zbadać o to, aby temperatura nie spadała poniżej 12-10 stopni C.

Podlewanie, zraszanie, nawożenie

Środowiskiem naturalnym skrzydłokwiatów są wilgotne lasy równikowe, więc aby zapewnić im odpowiednie warunki do wzrostu i rozwoju, musimy zadbać o dużą wilgotność podłoża oraz powietrza. Latem roślina wymaga bardzo częstego podlewania (nawet 3-4 razy w tygodniu), zimą podlewanie nieco ograniczamy (1-2 razy w tygodniu). Najlepiej aby doniczka stała na większej podstawce wypełnionej drobnymi kamykami i wodą.

Skrzydłokwiaty wymagają dużej wilgotności powietrza, dlatego należy je często zraszać (latem nawet co drugi dzień). Zarówno do podlewania, jak i do zraszania używamy odstanej wody o temperaturze pokojowej.

Skrzydłokwiaty nawozimy umiarkowanie – w okresie kwitnienia (wiosna-lato) zasilamy rośliny co około 2 tygodnie wieloskładnikowym, płynnym nawozem do kwitnących roślin doniczkowym.

Zabiegi pielęgnacyjne

Skrzydłokwiaty nie wymagają cięcia – mają ładny, gęsty pokrój, którego nie trzeba korygować. Wycinamy tylko przekwitłe kwiatostany i uschnięte liście.

 

Skórzaste, ciemnozielone liście skrzydłokwiatów należy regularnie wycierać z kurzu wilgotną ściereczką. Nie tylko pozytywnie wpływa to na ich wygląd, ale poprawia też zdolność skrzydłokwiatów do oczyszczania powietrza. Liści nie należy nabłyszczać.

 

 

Roślinę co około 3-4 lata należy odmłodzić. W tym celu rozdzielamy kępy starszych roślin w taki sposób, aby z każdej z nich wyrastały przynajmniej 3-4 liście. Rośliny sadzimy do nowych doniczek, obficie podlewamy i umieszczamy w półcienistym miejscu. Świeżo posadzonych roślin nie należy nawozić przez około 3 miesiące. Podział kłącza to najlepszy sposób na rozmnażanie skrzydłokwiatów. Zabieg ten najlepiej przeprowadzić wiosną, podobnie jak przesadzanie.

 

Skrzydłokwiaty przesadzamy w lutym-marcu do doniczek o rozmiar większych niż rosły do tej pory. Jeżeli roślina nie powiększyła wyraźnie swoich rozmiarów, nie trzeba jej przesadzać co roku – wystarczy wymienić wierzchnią warstwę ziemi w doniczce.

Zastosowanie

Skrzydłokwiaty pięknie wyglądają posadzone pojedynczo w wyeksponowanym miejscu. Ładnie się też prezentują jako element większej kompozycji złożonej np. z roślin o kontrastowych kolorach liści (np. krotony) i innym pokroju. Idealnie nadaje się do posadzenia w oranżerii wśród innych roślin tropikalnego pochodzenia i o podobnych wymaganiach siedliskowych.

 

Skrzydłokwiat ma dekoracyjne liście i kwiaty, więc często wykorzystywany jest do dekoracji wnętrz. Ponadto roślina ta posiada zdolność oczyszczania powietrza – potrafi wychwytywać z powietrza trujące substancje lotne i je neutralizować. Skrzydłokwiaty oczyszczają powietrze między innymi z toksycznego acetonu, benzenu czy dwutlenku węgla, dlatego warto umieścić je tam, gdzie często przebywamy np. w sypialni. Ze względu na swoje wymagania (półcień, duża wilgotność powietrza i podłoża) rośliny te z powodzeniem mogą być uprawiane także w łazience, w której jest okno.

 

Skrzydłokwiaty nadają się także na kwiat cięty – mogą być elementem bukietów i wiązanek. Długo zachowują świeżość w wazonie.

Problemy w uprawie

Skrzydłokwiaty nie lubią przeciągów, wyziewów gazowych i przesuszania. Kiedy podlewamy rośliny zbyt rzadko, ich liście stają się wiotkie i zwisają. Należy wtedy wstawić doniczkę do pojemnika wypełnionego wodą, aby bryła korzeniowa odpowiednio nasiąkła. Skrzydłokwiaty wymagają bardzo częstego podlewania – latem nawet 3-4 razy w tygodniu, zimą podlewanie nieco ograniczamy (1-2 razy w tygodniu). Jednak jeżeli wody jest za dużo, końcówki liści skrzydłokwiatów zaczynają zasychać. Dzieje się to dopiero po pewnym czasie, dlatego trzeba obserwować rośliny.

 

Kiedy liście tracą swą intensywną zieloną barwę, bledną i żółkną to znak, że stoją w zbyt słonecznym miejscu. Skrzydłokwiatom należy zapewnić stanowisko półcieniste. W pełnym słońcu liście tych roślin mogłyby ponadto zostać poparzone.

 

Zbyt suche powietrze może powodować zasychanie i opadanie liści. Roślinę trzeba wtedy częściej zraszać.

 

Brak kwiatów może być spowodowany zbyt małą ilością składników odżywczych w glebie. Roślinę należy wtedy zasilić płynnym nawozem wieloskładnikowym. Skrzydłokwiaty nawozimy w czasie sezonu wegetacyjnego co około dwa tygodnie. Jeśli roślina nie kwitnie może to także oznaczać zbyt suche podłoże albo konieczność podziału karp i przesadzenia skrzydłokwiata do większej donicy.

 

Skrzydłokwiaty są z reguły odporne na szkodniki, jednak czasem mogą zostać zaatakowane przez mszyce albo przędziorki – szczególnie kiedy panuje zbyt niska wilgotność powietrza. Trzeba wtedy opryskać rośliny odpowiednim środkiem chemicznym.

Ciekawe gatunki i odmiany

Skrzydłokwiat Wallisa (Spathiphyllum wallisii) – najczęściej spotykany gatunek skrzydłokwiatu. Kwitnie wiosną, a czasem powtarza kwitnienie późnym latem. Kwiatostany osiągają długość około 25 cm.

 

Odmiany: 'Clevelandii', 'Domino', 'Euro Giant', 'Gemini', 'Mauna Loa', 'Mini', 'Sensation', 'Sweet Silvio', 'Yess'.

 

Skrzydłokwiat kwiecisty (Spathiphyllum floribundum) – rzadziej spotykany niż skrzydłokwiat Wallisa, kwitnie wiosną i wczesnym latem, efektowne kwiatostany dorastają do 30-50 cm.

Dodano: 01-09-2015