Rudbekia

Opinii 0

Rudbekie to rośliny bardzo łatwe w uprawie, które długo kwitną (od połowy lata, do pierwszych przymrozków), a ich intensywnie żółte kwiaty potrafią rozświetlić każdy ogród. Ponadto rudbekie idealnie nadają się do wazonu – długo zachowują świeżość w wodzie.

Pochodzenie i występowanie

Rudbekia (Rudbeckia) to roślina wywodząca się z rodziny astrowatych, do której należy ponad trzydzieści gatunków. Wśród nich znajdują się zarówno rośliny jednoroczne, dwuletnie, jak i wieloletnie. W Polsce w naturze spotkać można dwa z nich: rudbekię owłosioną oraz nagą. Natomiast jako rośliny ozdobne uprawiane są także inne gatunki. Rudbekie pochodzą z Ameryki Północnej, tam noszą nazwę „Blackeyed Susan” co dosłownie znaczy „Czarnooka Zuzanna” i nawiązuje do budowy kwiatów: ciemny środek otoczony żółtymi płatkami. Europejską nazwę „rudbekia” nadał im osiemnastowieczny szwedzki botanik – Karol Linneusz, na cześć swojego profesora Olafa Rudbecka.

Wygląd

Do rudbekii zaliczamy zarówno gatunki jednoroczne, jak i dwuletnie oraz byliny. W zależności od gatunku i od odmiany rośliny te mogą osiągać od 20 cm do nawet 2-3 m wysokości. Rudbekie mają wzniesione, sztywne, wyprostowane pędy i tworzą kępy. Posiadają podziemne rozłogi, dzięki którym dość łatwo się rozprzestrzeniają (rozmnażanie wegetatywne). Zarówno łodygi, jak i liście pokryte są włoskami. Kwiatostany rudbekii mają postać koszyczków. Złożone są z wewnętrznych kwiatów rurkowych, które mają barwę od zielonej, przez brązową, do prawie czarnej oraz z kwiatów języczkowych, które są duże i mają kolor jaskrawożółty lub jasnopomarańczowy. Rudbekie to kwiaty lata i jesieni – kwitną od lipca aż do pierwszych przymrozków.

Rudbekie jednoroczne

Rudbekia owłosiona w naturze rośnie na prerii Ameryki Północnej. Ma kwiaty złożone z ciemnych, prawie czarnych środków, które otoczone są płatkami w kolorze intensywnie żółtym. W naszych ogrodach spotkać można odmiany kwitnące nie tylko na żółto, ale też na pomarańczowo czy rdzawo-czerwono. Rudbekie owłosione kwitną długo – od początku lipca do połowy października. Rośliny te preferują stanowiska jasne i słoneczne, dobrze rosną w glebie żyznej, przepuszczalnej, umiarkowanie wilgotnej (dość dobrze znoszą suszę). Rudbekie owłosione uzyskać można z nasion, które wysiewamy wprost do gruntu kiedy minie groźba wiosennych przymrozków. Aby nieco przyspieszyć kwitnienie rudbekii, można je także wysiać do szklarni (pod koniec lutego). Jeśli mamy w ogrodzie rudbekie owłosione, to z reguły wysiewają się one same z roku na rok.

Rudbekie wieloletnie

Rudbekia błyskotliwa może dorastać do 70 cm wysokości i ma duże kwiaty. Płatki kwiatów są żółte lub jasnopomarańczowe, natomiast środki mają barwę brązową, prawie czarną. Rudbekie błyskotliwe kwitną od końca lipca aż do połowy listopada (lub do pierwszych mrozów). Cechą charakterystyczną tego gatunku są owłosione pędy i listki.

Rudbekia lśniąca to bylina, która kwitnie od lipca do września. Posiada długie, sztywne i wyprostowane pędy, które mogą dorastać do 150 -200 cm wysokości i zebrane są w kępy. Liście rudbekii lśniącej są podłużne, błyszczące, zielononiebieskie, a kwiaty złożone są z błyszczących, żółtych płatków (kwiaty języczkowate) i zielonych lub brązowych, wypukłych środków (kwiaty rurkowate).

Rudbekia naga jak sama nazwa wskazuje – nie posiada włosków na pędach i liściach. To jeden z najwyższych gatunków rudbekii, który może dorastać nawet do 200 cm wysokości. Idealnie nadaje się do posadzenia przy ścianach budynków, wzdłuż murów, płotów czy ogrodzeń. Pięknie wygląda też w ogrodach rustykalnych. Kwitnie od lipca do października. Rudbekie nagie mają kwiaty złożone z brunatnych, wypukłych kwiatów rurkowych (środek) oraz z żółtych kwiatów języczkowych. Koszyczki kwiatowe mogą osiągać do 12 cm średnicy.

Warunki uprawy i rozmnażanie

Rudbekie to rośliny, które preferują bardzo słoneczne i ciepłe stanowiska. Najlepiej rosną i najpiękniej kwitną w glebie żyznej, lekkiej, umiarkowanie wilgotnej i przepuszczalnej. Rośliny te dość dobrze znoszą niedostatek wody, jednak w czasie przedłużającej się suszy należy je podlewać. Pamiętajmy jednak o warstwie drenażowej, ponieważ woda zalegająca w podłożu może doprowadzić do zgnicia korzeni. Rudbekie nawozimy wieloskładnikowymi nawozami mineralnymi. Rośliny zasilamy przede wszystkim w czasie zawiązywania się pąków kwiatowych oraz latem.

Wieloletnie gatunki rudbekii rozmnaża się przez podział bryły korzeniowe. Zabieg ten wykonujemy wczesną wiosną, a nowe rośliny od razu wysadzamy na miejsce docelowe, ponieważ rudbekie źle znoszą przesadzanie. Podział roślin to także dobry sposób na odmłodzenie starszych egzemplarzy. Jednoroczne gatunki rudbekii uzyskuje się z nasion – najlepiej wysiać je wprost do gruntu na przełomie kwietnia i maja. Nasiona można także wysiać do szklarni (pod koniec lutego), a kiedy sadzonki podrosną, umieścić je w gruncie (druga połowa maja). Jeśli mamy w ogrodzie jednoroczne gatunki rudbekii, to z reguły wysiewają się one same – trzeba więc uważać, aby nie rozprzestrzeniły się na cały ogród. Gotowe sadzonki rudbekii można również kupić w sklepach ogrodniczych.

Zabiegi pielęgnacyjne

Rudbekie to rośliny mrozoodporne, nie wymagają okrycia na zimę. Są dość odporne na choroby i szkodniki, niekiedy jednak atakują je przędziorki i mszyce (szczególnie kiedy jest upalnie i sucho). Czasem pojawia się też mączniak prawdziwy lub rzekomy (choroby grzybowe).

Warto regularnie usuwać przekwitłe kwiatostany, co pobudzi rośliny do wytwarzania nowych pąków kwiatowych. Przed zimą wieloletnie gatunki rudbekii przycinamy tuż nad ziemią. Resztki gatunków jednorocznych usuwamy.

Zastosowanie

Rudbekie to rośliny, które idealnie nadają się do posadzenia w ogrodach wiejskich, rustykalnych, naturalistycznych. Kwitną długo i mogą być ozdobą ogrodu od lipca aż do pierwszych przymrozków. Ich jaskrawożółte lub jasnopomarańczowe kwiaty z ciemniejszymi środkami ożywią i rozświetlą każdy ogród. Ponadto rudbekie nadają się także na kwiat cięty – długo zachowują świeżość w wazonie i wprowadzają do domu letni, słoneczny klimat.

Rudbekie to rośliny łatwe w uprawie, całkowicie mrozoodporne, rzadko atakują je szkodniki i choroby. Najpiękniej wyglądają posadzone w grupie. Można je łączyć z astrami i nawłociami.

Odmiany

'Golden Glow' – odmiana rudbekii nagiej o bardzo dekoracyjnych, puszystych, pełnych koszyczkach. Kwiaty mają postać żółtych kulek.

'Goldquelle' – jedna z odmian rudbekii nagiej. Ma kwiaty pełne barwy jasnożółtej.

'Goldstrum' – odmiana rudbekii błyskotliwej. Dorasta do wysokości 100 cm, a kwiaty mają do 12 cm średnicy. Kwiaty rurkowate ciemne, prawie czarne, kwiaty języczkowate żółto-złociste.

'Herbstsonne' – odmiana ta pochodzi ze skrzyżowania rudbekii błyskotliwej z rudbekią nagą. Dorasta do 150-200 cm wysokości i ma gładkie liście. Kwiaty rurkowate mają barwę zielonożółtą, kwiaty języczkowate pojedyncze, barwy żółtej. Odmiana kwitnie od lipca do końca września.

'Juligold' – odmiana rudbekii lśniącej, która może dorastać do 180 cm wysokości. Ma skórzaste, błyszczące, jasnozielone liście. Kwiaty złożone z zielonego stożkowatego środka barwy zielonej i żółtych, lekko zwisających płatków.