Rośliny w oczku wodnym

Opinii 0

Woda w ogrodzie ożywia i upiększa krajobraz. Jednak oczko wodne będzie ozdobą ogrodu tylko wtedy, kiedy obsadzimy je odpowiednimi roślinami. Dzięki nim staw zyska naturalny wygląd i zapanuje w nim równowaga biologiczna.

ROŚLINY WODNE - KORZYŚCI

Rośliny wodne nie tylko produkują tlen, ale też rozkładają substancje szkodliwe oraz zapobiegają nadmiernemu rozwojowi bakterii i glonów. Stanowią źródło pokarmu i ochronę dla zwierząt zamieszkujących staw. Dobrze dobrane gatunki gwarantują utrzymanie czystej i klarownej wody, w której chętnie zamieszkają ryby, płazy, ptaki i owady. Rośliny wodne możemy sadzić od wczesnej wiosny do późnej jesieni, czynnikiem decydującym jest tu temperatura powietrza.

OPTYMALNE PODŁOŻE

Musimy zadbać o to, aby podłoże, w którym zamierzamy posadzić rośliny, było ubogie w składniki odżywcze. Rośliny wodne całą swoją powierzchnią pobierają substancje pokarmowe wprost z wody. Korzenie służą im jedynie w celach chwytnych, dzięki nim roślina „przyczepia się” do podłoża. Optymalna mieszanka to piasek i glina w proporcji 1:3 (1 część gliny i 3 części piasku). Można zastosować także żwir i piasek z domieszką ziemi ogrodowej. W bliskim otoczeniu stawu także nie powinno być podłoża zasobnego w składniki odżywcze. Mogłyby one przeniknąć do wody i przyczynić się do nadmiernego rozwoju glonów.

KOSZE DO SADZENIA ROŚLIN WODNYCH

Do sadzenia roślin wodnych najlepiej nadają się specjalne kosze. Przydadzą się szczególnie w przypadku silnie rosnących roślin oraz gatunków, które nie zimują w stawie. Kosz stanowi także ochronę korzeni i kłącza przed roślinożernymi rybami. Najpopularniejsze są kosze plastikowe, można także kupić bardziej ekologiczne kosze wiklinowe lub z włókna kokosowego. Pojemnik trzeba wyłożyć agrowłókniną i wypełnić podłożem, a następnie delikatnie posadzić w nim roślinę. Kosz posypujemy warstwą żwiru, można też przywiązać kłącze linką ogrodniczą, żeby zapewnić roślinie większą stabilność. Później ustawiamy pojemnik w odpowiednik miejscu w stawie. Rośliny wodne można także sadzić bezpośrednio w zbiorniku, trzeba jednak pamiętać, by zabezpieczyć je przed wymywaniem (np. posypać żwirem lub drobnymi kamieniami).

STREFY ROŚLINNE

Aby w stawie zapanowała równowaga biologiczna, trzeba jego brzegi jak najbardziej upodobnić do brzegów prawdziwego jeziora. Najlepszym rozwiązaniem jest stworzenie zbiornika, którego głębokość będzie stopniowo wzrastać.

 

Stopniowy wzrost głębokości spowoduje powstanie naturalnych stref roślinnych, płynnie przechodzących jedna w drugą. Prawidłowe wyprofilowanie dna zbiornika da nam gwarancję, że rośliny z poszczególnych stref będą miały optymalne warunki do wzrostu i rozwoju. W sztucznym stawie można wyodrębnić kilka głównych stref roślinnych:

 

1. Strefa wokół sadzawki – powinny tu rosnąć rośliny niezbyt wysokie, które nie zasłonią dalszych części stawu. Przy doborze gatunków powinniśmy wziąć pod uwagę pH i wilgotność gleby, a także jej zasobność w składniki naturalne. Na brzegach cienistych dobrze będzie czuć się skrzyp olbrzymi, paprotnica krucha, kaczyniec błotny i przywrotnik. Brzeg słoneczny to odpowiednie miejsce dla turzycy zwisłej, pragni syberyjskiej, dąbrówki rozłogowej, kosaćca gładkiego czy tojeści rozesłanej.

 

2.Strefa wilgotna i błotna (bagienna) – przede wszystkim rosną tu gatunki niskie, które tworzą darń i okrywają glebę. Dobrze czują się tu także gatunki tworzące szuwary (np. pałka najmniejsza), które dodatkowo chronią od wiatru. Inne rośliny strefy błotnej to np. bagno zwyczajne, funkie, kroplik złoty, krwawnica pospolita, niezapominajka błotna, pierwiosnek japoński, pierwiosnek omączony, skrzyp pstry, wilczomlecz błotny, wiązówka błotna, tatarak.

 

3.Strefa wody płytkiej (do 30cm) i średniej głębokości (do 50cm) – sadzi się tu rośliny, które dobrze radzą sobie ze zmieniającym się poziomem wody. Rośliny warto posadzić w koszu blisko brzegu, żeby można je było przycinać. Gatunki odpowiednie do sadzenia w wodzie płytkiej i średnio głębokiej często mają pływające liście. Czasem są całkowicie zanurzone w wodzie (np. wywłócznik, moczarka). Można tu posadzić żabieniec lancetowaty, łączeń baldaszkowy, jaskier wielki, strzałkę szerokolistną, różne gatunki pałki.

 

4. Strefa wody głębokiej – rosną tu rośliny, których korzenie sięgają dna stawu, a liście pływają po jego powierzchni. Liście stanowią ochronę przed nadmiernym nagrzewaniem się wody i dna. W wodzie, gdzie głębokość sięga ponad 50cm, najlepiej czuje się grzybieńczyk wodny, grążel żółty, jaskier wodny, jaskier wielki, kotewka orzech wodny. Strefa wody głębokiej to także idealne miejsce do hodowania grzybieni, które najlepiej rosną w mętnej i zasobnej w składniki pokarmowe wodzie. Grzybienie mają piękne, duże kwiaty, które otwierają się przed południem i zamykają wczesnym wieczorem. Kwitną na biało, różowo, czerwono, żółto, pomarańczowo (w różnych odcieniach, w zależności od odmiany).

 

5.Strefa roślin pływających – rośliny pływające mogą rosnąć w każdej ze stref, ponieważ swobodnie unoszą się na powierzchni wody. Gdy się nadmiernie rozrosną, mogą zasłaniać światło niżej rosnącym roślinom, dlatego trzeba kontrolować ich rozprzestrzenianie się. Do roślin powierzchniowych zalicza się np. osoka aloesowata, rzęsy, wolfia bezkorzeniowa, wgłębka pływająca, żabiściek pływający.