Rośliny o barwie złocistej

Opinii 0

Iglaste drzewa i krzewy o złocistych igłach ożywią i rozświetlą nawet najbardziej mroczny zakątek. Będą ozdobą ogrodu przez cały rok, także w czasie bezśnieżnych zim. Warto zadbać, by rosły na stanowiskach słonecznych – wtedy wyglądają najpiękniej. Cytrynowożółte, złocistożółte, zielonożółte, pomarańczowożółte – drzewa i krzewy liściaste oferują nam wiele ciekawych odcieni i barw. Aby rozjaśnić monotonny, zielony ogród warto posadzić w nim odmiany roślin, które w nazwie mają ‘Aurea’.

CIS POSPOLITY

Cis pospolity – lubi stanowiska zacienione, ale odmiany o złotych igłach preferują miejsca słoneczne. Rośnie bardzo powoli (najwolniej ze wszystkich roślin iglastych). Bardzo dobrze znosi cięcie, dlatego nadaje się nie tylko na żywopłoty, ale też do formowania przeróżnych kształtów (np. figur geometrycznych). Złotożółte igły ma odmiana ‘Elegantissima’, która jest odporna na mróz. Odmiana ‘Summergold’ najpiękniej wygląda latem, kiedy wszystkie igły przybierają intensywnie żółtą barwę.

CYPRYSIK GROSZKOWY

Cyprysik groszkowy – to bardzo odporny na mróz krzew, który w naszych warunkach klimatycznych może osiągać max 5 m wysokości. Ozdobą odmiany ‘Filifera Aurea’ są złotożółte łuski, które pokrywają nitkowate, długie pędy. Do małych ogrodów polecam karłową odmianę ‘Filifera Aurea Nana’. Krzew ten dorasta do 1 m wysokości i także ma żółte łuski na pędach. Żółto złocistą barwę mają również młode pędy odmiany ‘Plumosa Aurea’.

CYPRYSIK LAWSONA

Cyprysik Lawsona – ten gatunek jest dość wrażliwy na mróz, preferuje miejsca o dużej wilgotności powietrza i osłonięte od wiatru. Dobrze znosi cięcie. Jedną z najpiękniejszych odmian jest ‘Golden Wonder’ o złocistożółtych igłach, które stanowią ozdobę ogrodu także zimą. Godną polecenia odmianą jest także ‘Kelleriis Gold’ o żółtozielonych, miękkich igłach.

JAŁOWIEC POSPOLITY

Jałowiec pospolity – preferuje miejsca słoneczne i osłonięte od wiatru. Bardzo dobrze znosi suszę i zanieczyszczenia środowiska, dlatego idealnie nadaje się do ogrodów miejskich. Złociste igły ma odmiana ‘Suecica Gold’, która ma kształt kolumny. Młode pędy odmiany ‘Depressa Aurea’ najlepiej wyglądają wiosną, gdy mają intensywnie żółty kolor. Z czasem przybierają zieloną barwę.

JAŁOWIEC POŚREDNI (PIFTZERA)

Jałowiec pośredni (Piftzera) – gatunek ten to mieszanka jałowca chińskiego i jałowca sabińskiego. Odmiana ‘Gold Star’ to niezbyt wysoki (do 1 m) i rozłożysty krzew o złocistożółtych igłach. Natomiast igły odmiany ‘Old Gold’ wiosną są złocistożółte, a zimą stają się złocistobrązowe. Intensywnie żółte są także młode pędy odmiany ‘Pfitzeriana Aurea’, które z czasem stają się bardziej zielone.

ŻYWOTNIK ZACHODNI

Żywotnik zachodni – jedna z najpopularniejszych roślin iglastych w naszych ogrodach. Świetnie znosi cięcie, z związku z czym idealnie nadaje się na zimozielone żywopłoty. Żywotni zachodni jest odporny na mróz, ale źle znosi suszę. Żółty kolor mają łuski kolumnowej odmiany ‘Aurescens’, która może dorastać nawet do 8 m wysokości. Całą paletę barw oferuje odmiana ‘Ellwangeriana Aurea’: igły i łuski wiosną są pomarańczowe, latem żółte, a zimą mają kolor miedzi. Miedziano-brązową barwę zimą przybiera także odmiana ‘Rheingold’. Na stanowiskach słonecznych igły i łuski wybarwiają się na złocistożółty kolor. Polecam również odmianę ‘Sunkist’, której złote łuski delikatnie zielenieją jesienią.

ŻYWOTNIK WSCHODNI

Żywotnik wschodni – lubi słoneczne, ciepłe i osłonięte od wiatru stanowiska. Nie jest odporny na mróz, młode krzewy są bardzo wrażliwe na niskie temperatury, dlatego powinniśmy je okrywać na zimę. Bardzo dekoracyjną odmianą o jajowatym pokroju i żółtozielonych łuskach jest ‘Aurea’. Krzew ten dorasta do 5 m wysokości i jest odporny na wysokie temperatury i suszę. Najpiękniej wybarwia się na stanowiskach słonecznych. Do małych ogrodów, na skalniaki i wrzosowiska polecam karłową odmianę ‘Aurea Nana’, która dorasta max do 1,5 m wysokości.

BERBERYS THUNBERGA

Berberys Thunberga – cytrynowożółta odmiana ‘Aurea’ pięknie wygląda na ciemnozielonym trawniku. Na jesień zmienia kolor na bardziej zielony. Krzew ten dorasta do ok. 120 cm wysokości.

BEZ CZARNY

Bez czarny – ma białe, pachnące kwiaty i fioletowo czarne, błyszczące owoce, z których można roić nalewki i konfitury. Owoce, a także korzenie, kora i kwiaty mają właściwości lecznicze. Duże, złociste liście odmiany ‘Aurea’ będą ozdobą każdego ogrodu.

BEZ KORALOWY

Bez koralowy – może dorastać do 3 m wysokości, jego czerwone, błyszczące owoce są niejadalne. Ogród rozświetli odmiana ‘Aurea’ o złocistożółtych liściach. Polecam także odmianę ‘Plumosa Aurea’, której złociste liście są dodatkowo postrzępione.

BRZOZA BRODAWKOWATA

Brzoza brodawkowata – to drzewo odporne na mróz, suszę i zanieczyszczenia powietrza. Preferuje stanowiska słoneczne. Odmianą o złocistych liściach jest ‘Golden Cloud’.

DEREŃ BIAŁY

Dereń biały – krzew ten może dorastać do 3 m wysokości i 5 m szerokości. Ma ozdobne liście (od białych, przez żółte, zielone i pstre) oraz kolorowe pędy. Odmiana ‘Aurea’ ma duże, owalne, żółte liście i jasnozielone pędy. Ciekawie prezentuje się także odmiana ‘Spaethii’: młode, żółtobrązowe liście z czasem stają się jasnozielone ze złotożółtym brzegiem.

JAŚMINOWIEC WONNY

Jaśminowiec wonny – odmiana ‘Aureus’ ma na wiosnę złotożółte liście, które na jesień stają się bardziej zielone. Na przełomie maja i czerwca pojawiają się białe, pachnące kwiaty. Najpiękniej wybarwia się na stanowiskach słonecznych. Nadaje się na niezbyt wysokie żywopłoty (dorasta do 2 m wysokości).

LESZCZYNA POSPOLITA

Leszczyna pospolita – żółte liście odmiany ‘Aurea’ najokazalej prezentują się wczesną wiosną. Odmiana ta lubi stanowiska bardzo słoneczne. Kiedy opadną liście, ozdobą ogrodu mogą być żółtopomarańczowe pędy.

LIGUSTR POSPOLITY

Ligustr pospolity – dorasta do 5 m wysokości, świetnie nadaje się żywopłoty, ponieważ doskonale znosi cięcie i formowanie. Odmiana ‘Aureum’ ma zielone, błyszczące liście z szerokim, jasnożółtym obrzeżem.

PĘCHERZNICA KALINOLISTNA

Pęcherznica kalinolistna – młode, żółtopomarańczowe liście odmiany ‘Luteus’ z czasem przybierają zielonkawożółty odcień. Krzew ten dobrze znosi cięcie, więc można formować z niego efektowne, żółte żywopłoty. Najpiękniej wybarwia się na stanowiskach słonecznych.

TAWUŁA JAPOŃSKA

Tawuła japońska – ma nie tylko ozdobne kwiaty, ale także liście, które zmieniają barwę wraz ze zmianami pór roku. Pędy i liście odmiany ‘Goldflame’ na wiosnę maja kolor żółtopomarańczowy, latem są złocistożółte i zielonożółte, na jesień liście zmieniają barwę na miedzianopomarańczową. Odmiana ‘Golden Princess’ zachwyca brązowo pomarańczowymi liśćmi na wiosnę, które latem stają sie żółte, a jesienią miedzianoczerwone. Natomiast żółte liście odmiany ‘Goldmound’ nie zmieniają swojej barwy aż do jesieni.

WRZOS POSPOLITY

Wrzos pospolity – ta niewielka krzewinka z rodziny wrzosowatych ma niezwykle ozdobne kwiaty, które mogą być białe, różowe, czerwone, fioletowe, purpurowe. Dekoracyjne są także liście: żółte, pomarańczowe, zielone, srebrne. Polecam odmiany ‘Gold Haze’ (zielonożółte liście, białe kwiaty), ‘Beoley Gold’ (cytrynowożółte liście, białe kwiaty), ‘Wickwar Flame’ (żółte liście, fioletowe kwiaty), ‘Boskoop’ (złotożółte liście, które zimą stają się czerwone i fioletowe kwiaty), ‘Cuprea’ (żółtobrązowe liście, różowe kwiaty).