Rośliny na suche bukiety

Opinii 0

Bukiety z suchych roślin mogą być ciekawą ozdobą naszego domu jesienią i zimą, kiedy brakuje świeżych kwiatów. Suche kwiaty są stosunkowo trwałe, długo zachowują intensywne kolory, a niektóre z nich piękne pachną (np. lawenda). Ponadto nie przeszkadza im niedobór światła w czasie długich zimowych miesięcy, ani zbyt suche i gorące powietrze z kaloryferów. Do suszenia nadają się rośliny jednoroczne, dwuletnie oraz byliny. Z suszonych kwiatów, barwnych liści oraz dekoracyjnych owocostanów możemy komponować bardzo oryginalne bukiety.

KIEDY ZBIERAĆ ROŚLINY NA SUCHE BUKIETY

Rośliny na suche bukiety najlepiej zbierać w słoneczny, bezwietrzny poranek, kiedy wyschnie już rosa. Do suszenia nadają się zarówno kwiaty, jak i liście czy ozdobne owocostany oraz kłosy. Aby nasze suche bukiety były urozmaicone, możemy zbierać i suszyć rośliny przez cały okres wegetacyjny (od wiosny do późnej jesieni). Poszczególne rośliny zbieramy w momencie, kiedy wyglądają najpiękniej np. w chwili pełnego rozkwitu lub kiedy ich liście są najpiękniej wybarwione albo gdy pojawią się dekoracyjne owocostany.

JAK SUSZYĆ ROŚLINY NA SUCHE BUKIETY

Po zebraniu roślin usuwamy z nich niepotrzebne i niezbyt estetycznie wyglądające elementy np. liście (kiedy rośliny wyschną, będzie to trudne, ponieważ staną się bardzo kruche). Rośliny należy powiązać w niezbyt grube pęczki i powiesić „do góry nogami” (czyli kwiatami do dołu), dzięki temu łodygi będą proste, a pąki zachowają ładny kształt. Kwiaty wieszamy w przewiewnym i zacienionym miejscu. Warto pamiętać, że roślin nie można suszyć w pełnym słońcu, ponieważ stracą wtedy kolory. Suszenie roślin (w zależności od gatunku) może trwać od tygodnia do około trzech tygodni.

JAK PRZECHOWYWAĆ I PIELĘGNOWAĆ ROŚLINY NA SUCHE BUKIETY

Wysuszone kwiaty należy przechowywać w ciemnym i suchym miejscu. Suche bukiety po pewnym czasie mogą pokryć się kurzem, którego nie należy wycierać ani strzepywać z roślin, ponieważ są one zbyt kruche. Dobrym sposobem na odświeżenie suchych bukietów jest użycie suszarki do włosów – na kwiaty dmuchamy słabym, najlepiej chłodnym strumieniem powietrza, aby nie uszkodzić delikatnych roślin. Przy układaniu suchych bukietów warto użyć specjalnych gąbek bukieciarskich, które dostępne są w sklepach ogrodniczych i kwiaciarniach.

CIEKAWE ROŚLINY NA SUCHE BUKIETY

Celozja (Celosia) – jest to roślina jednoroczna, która kwitnie dosyć długo: od lipca do października. Do suszenia wykorzystywane są dekoracyjne kwiatostany celozji, które mogą być grzebieniaste lub pierzaste (w zależności od gatunku). Kwiatostany mogą mieć barwę żółtą, pomarańczową lub czerwoną (w różnych odcieniach).

 

Czarnuszka (Nigella) – to roślina jednoroczna, kwitnąca od czerwca do sierpnia. Do suszenia wykorzystywane są dekoracyjne owocostany czarnuszki. Czarnuszki powinny rosnąć na stanowiskach słonecznych, w przepuszczalnej glebie o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym.

 

Dmuszek (Lagurus)to ozdobna trawa jednoroczna, która kwitnie dosyć długo, bo od czerwca do września. Do sporządzania suchych bukietów należy zbierać niedojrzałe kwiatostany. Dmuszek najlepiej rośnie na stanowiskach ciepłych i słonecznych, w lekkiej, przepuszczalnej glebie odczynie obojętnym.

 

Dzwonki irlandzkie (Molucella) – jest to roślina jednoroczna, która kwitnie od lipca do września. Roślina ta ceniona jest ze względu na bardzo dekoracyjne owocostany, które mają kształt dzwonkowatych kielichów. Dzwonki irlandzkie wymagają słonecznego stanowiska oraz żyznej i wilgotnej gleby o odczynie obojętnym.

 

Gomfrena (Gomphrena) – jest to roślina jednoroczna, która zakwita w lipcu i kwitnie nieprzerwanie aż do października. Gomfrena ma kwiaty w różnych odcieniach różu albo białe. Intensywny kolor kwiatów utrzymuje się dość długo. Gomfrena preferuje stanowiska słoneczne i jest dość odporna na suszę.

 

Krokosz (Carthamus) – to roślina jednoroczna, kwitnąca w lipcu i sierpniu. Do suszenia nadają się kwiaty krokosza, które zebrane są w główkowate kwiatostany. Kwiaty początkowo maja barwę czerwono-żółtą, z czasem jednak stają się pomarańczowo-czerwone.

 

Lawenda (Lavandula) – jest to roślina wieloletnia, która kwitnie w pełni lata: w lipcu i sierpniu. Do suszenia wykorzystuje się fioletowo-niebieskie kwiaty lawendy, które dodatkowo pięknie pachną.

 

Mak (Papaver) – roślina ta (w zależności od gatunku) może być jednoroczna lub wieloletnia. Maki kwitną w czerwcu i lipcu, a na suche bukiety nadają się ich oryginalne owocostany czyli makówki.

 

Miechunka (Physalis) – to bylina, kwitnąca w pełni lata: w sierpniu i we wrześniu. Do suchych bukietów wykorzystujemy owocostany miechunki, które swym kształtem przypominają małe, pomarańczowe lampioniki.

 

Miesiącznica (Lunaria) – jest to roślina dwuletnia, kwitnąca od maja do lipca. Jej pachnące kwiaty mają kolor biały lub fioletowo-purpurowy. Na suche bukiety nadają się oryginalne i bardzo dekoracyjne owocostany miesiącznicy, które mają postać srebrzystych, okrągłych łuszczyn. Miesiącznica najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych lub półcienistych w dosyć wilgotnym podłożu.

 

Mikołajek (Eryngium) – jest to roślina wieloletnia, która kwitnie w lipcu i sierpniu. Do suchych bukietów wykorzystywane są sztywne, srebrzyste liście o metalicznym połysku oraz kolczaste, kuliste kwiatostany.

 

Nieśmiertelnik (Helichrysum) – ta jednoroczna roślina kwitnie bardzo długo, bo od lipca aż do października. Do suszenia nadają się kwiaty nieśmiertelnika, które mogą mieć barwę żółtą, pomarańczową lub czerwoną (w różnych odcieniach). Kwiaty nieśmiertelników zbieramy wtedy, kiedy nie się one jeszcze w pełni rozwinięte. Inne nazwy nieśmiertelników to kocanki ogrodowe lub słomianki. Rośliny te najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych i ciepłych. Są dość odporne na suszę.

 

Ostróżka (Delphinium) – roślina ta (w zależności od gatunku) może być jednoroczna lub wieloletnia. Ostróżki kwitną dosyć długo, bo od czerwca do września. Do suszenia nadają się kwiaty tej ozdobnej rośliny, które mogą mieć barwę białą, różową lub niebieską (w różnych odcieniach).

 

Przegorzan (Echinops) – jest to roślina wieloletnia, która kwitnie od czerwca do sierpnia. Do suszenia nadają się ozdobne, kuliste kwiaty przegorzanu, które mają barwę szaro-niebieską.

 

Suchokwiat roczny (Xeranthemum annuum) – jest to roślina jednoroczna, która kwitnie w lipcu i sierpniu. Do sporządzania suchych bukietów nadają się kwiaty, które są osadzone na suchych, szeleszczących okrywach. Kwiaty te mogą mieć barwę białą, czerwoną, różową bądź fioletową. Suchokwiat lubi słoneczne stanowiska i niezbyt wilgotną glebę.

 

Suchołuska (Helipterum) – jest to roślina jednoroczna, która kwitnie dosyć długo, bo od czerwca do września. Do sporządzania suchych bukietów nadają się kwiaty, które są różowe w różnych odcieniach. Do suszenia zbieramy kwiaty w pełni rozwinięte.

 

Szarłat (Amaranthus) – jest to roślina jednoroczna, która kwitnie bardzo długo, bo od lipca aż do października. Kwiatostany szarłatu mają kolor amarantowy (czerwony z różowo-fioletowym odcieniem) i pięknie prezentują się w suchych bukietach. Kwiatostany bardzo długo zachowują swój intensywny kolor. Mogą być wyprostowane lub zwisające (w zależności od gatunku). Szarłat najlepiej rośnie na stanowiskach ciepłych i słonecznych, w żyznym i umiarkowanie wilgotnym podłożu.

 

Szczeć (Dipsacus) – jest to roślina wieloletnia, kwitnąca w maju oraz w czerwcu. Do sporządzania suchych bukietów wykorzystywane są bardzo dekoracyjne, kolczaste owocostany. Szczeć wymaga stanowiska słonecznego i umiarkowanie wilgotnego podłoża o odczynie obojętnym lub zasadowym.

 

Wdówka (Scabiosa) – jest to roślina jednoroczna, która kwitnie w czerwcu oraz w lipcu. Do suszenia nadają się bardzo dekoracyjne owocostany.

 

Zatrwian (Limonium) – to roślina jednoroczna, kwitnąca od sierpnia do października. Do suchych bukietów wykorzystywane są kwiaty zatrwianu, które mają intensywne, zdecydowane barwy: żółte, czerwone, różowe, fioletowe, niebieskie. Zatrwian najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym, w podłożu umiarkowanie wilgotnym o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym.

 

Złociszek oskrzydlony (Ammobium alatum) – jest to roślina jednoroczna, która kwitnie w czerwcu i lipcu. Do suchych bukietów wykorzystuje się kwiaty złociszka: żółte, obwiedzione białymi listkami okrywającymi koszyczek. Kwiaty zbieramy w momencie rozkwitu. Kwiaty złociszka nadają się do barwienia.

Dodano: 25-10-2013