Rośliny na placu zabaw

Opinii 4

Rośliny wokół placu zabaw powinny być atrakcyjne i – przede wszystkim – bezpieczne dla dzieci. Warto posadzić tam wysokie drzewa, ozdobne krzewy, pnącza, kwitnące byliny oraz rośliny jednoroczne. Przyda się także trawnik odporny na intensywne użytkowanie.

FUNKCJE ZIELENI NA PLACU ZABAW

Zieleń na placu zabaw spełnia rozmaite funkcje. W cieniu wielkich drzew dzieci mogą schronić się przed słońcem lub przed niewielkim deszczem. Rośliny wokół miejsca przeznaczonego do zabawy chronią przed wiatrem, a także przed kurzem i spalinami. Jest to ważne szczególnie wtedy, gdy plac zabaw położony jest niedaleko ruchliwej ulicy. Warto otoczyć go żywopłotem, który będzie stanowił naturalną, zieloną „ścianę”. Żywopłoty mogą także posłużyć do oddzielenia miejsc przeznaczonych dla dzieci z różnych grup wiekowych. Na osiedlach betonowych bloków plac zabaw z dużą ilością zieleni może stanowić miejsce wypoczynku, ponieważ kolor zielony ma właściwości relaksacyjne i regenerujące. Obecność roślin to także większa ilość tlenu oraz wyższa wilgotność powietrza. Rośliny na placu zabaw tworzą więc specyficzny mikroklimat, który sprzyja wypoczynkowi na świeżym powietrzu.

TRAWNIK

Plac zabaw powinien być otoczony trawnikiem, który będzie odporny na intensywne użytkowanie. Do jego utworzenia najlepiej użyć specjalnych mieszanek przeznaczonych na trawniki rekreacyjne lub sportowe. Mieszanki te powinny składać się z gatunków traw takich jak: grzebienica pospolita, kostrzewa rozłogowa czerwona, tymotka kolankowa, wiechlina łąkowa, życica trwała. Trawnik taki powinien być koszony na wysokości około 5-6 cm, co sprzyjać będzie szybkiej regeneracji. Warto wiedzieć, że trawnik obniża temperaturę powietrza o około 4 °C  w porównaniu do powierzchni niezadarnionej, a także  podwyższa wilgotność powietrza (wilgotność nad trawnikiem jest nawet o 13% wyższa w porównaniu do wilgotności nad np. asfaltem). Te właściwości trawników poprawiają jakość wypoczynku szczególnie w czasie upalnych i suchych wakacyjnych dni.

SĄSIEDZTWO WYSOKICH DRZEW

Jeśli zamierzamy posadzić na placu zabaw wysokie drzewa, należy dobierać gatunki o rozłożystych koronach i wysokich oraz gładkich pniach, co uniemożliwi dzieciom wspinanie się na nie (może to być niebezpieczne). Rozłożyste korony zapewnią zaś cień i wytchnienie od upału nie tylko dzieciom, ale także pilnującym je dorosłym. Jednak aby drzewa osiągnęły pożądaną wielkość, niekiedy musi minąć kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat. Dlatego na plac zabaw warto wybrać miejsce położone w pobliżu dużych drzew np. w bliskim sąsiedztwie lasu lub na polanie w parku. Do najpopularniejszych gatunków, które sadzi się przy placach zabaw należą np.: dąb szypułkowy, dąb czerwony, buk pospolity, brzoza, jawor, kasztanowiec biały, kasztanowiec krwisty, klon pospolity, klon jesionolistny, platan, wierzba biała.

DOBÓR ODPOWIEDNICH KRZEWÓW I BYLIN

Na placu zabaw nie może zabraknąć krzewów. Krzewy nadają się głównie na formowane lub nieformowane żywopłoty, którymi możemy oddzielić poszczególne części placu zabaw. Można z nich tworzyć także labirynty. Wiele krzewów ma ozdobne liście i kwiaty, co ożywia i urozmaica miejsce przeznaczone do zabawy. Polecam szczególnie krzewy takie jak np.: dereń biały, forsycja, krzewuszka cudowna, pęcherznica kalinolistna, pięciorniki, porzeczka alpejska, porzeczka krwista, tawuły, żylistki. Warto posadzić także niższe odmiany krzewów iglastych, ponieważ są zielone przez cały rok np.: cyprysiki i jałowce o miękkich igłach. Na placach zabaw dobrze sprawdzają się także pnącza np. powojniki. Pięknie wyglądają również kwitnące byliny takie jak np.: astry, fiołki, floksy, krokusy, narcyzy, niezapominajki, pierwiosnki, rogownice, rudbekie, sasanki, stokrotki, tulipany, ubiorki.

CIERNIE, KOLCE, IGŁY

Przy placu zabaw nie wolno sadzić roślin, które mogą okazać się dla dzieci zagrożeniem. Mowa tu o roślinach posiadających ciernie lub kolce np. berberysy, głóg, ogniki, róże. Nie należy umieszczać w pobliżu placu zabaw drzew i krzewów, które posiadają cierniste pędy (np. robinia akacjowa), ponieważ gałązki takie mogłyby spaść na ziemię i pokaleczyć dzieci. Z reguły na placach zabaw nie sadzi się także roślin iglastych o twardych, kłujących igłach (np. świerk kłujący), a także krzewów o liściach, które posiadają ostre brzegi np.: berberys Julianny, juka, laurowiśnia, mahonia, ostrokrzew.

UWAGA NA ROŚLINY TRUJĄCE

Absolutnie zakazane jest sadzenie roślin trujących. Toksyczne substancje zawarte w liściach, pędach i owocach po spożyciu mogą doprowadzić do groźnego zatrucia, a nawet do śmierci. Rośliny trujące to np.: cisy, bielunie, jemioła, konwalie, ligustry, naparstnice, sumaki octowe, szczodrzeńce, śnieguliczki, tojady, trzemieliny, wiciokrzewy, wilce, zimowity, złotokapy, żarnowce.

OSTROŻNIE Z ROŚLINAMI O JADALNYCH OWOCACH

Na placu zabaw nie należy sadzić także roślin, które mają jadalne owoce. Place zabaw położone są często w pobliżu ruchliwych ulic, więc owoce takie dojrzewają w środowisku pełnym spalin i trujących substancji. Poza tym dzieci mogłyby najeść się owoców niedojrzałych lub zgniłych. Dlatego lepiej nie sadzić tam ozdobnych śliw i jabłoni, a także pigwowca czy róży pomarszczonej. Nie należy sadzić także roślin o ozdobnych owocach, ponieważ przeważnie są to owoce niejadalne, a niekiedy nawet trujące. Mowa tu o roślinach takich jak np.: bluszcz pospolity, cis, jarząb szwedzki, jarząb pospolity, mahonia, ognik, śnieguliczka. Ciemnogranatowe owoce czeremchy, bzu czarnego czy winobluszczu brudzą ręce i ubrania, więc ich także nie należy sadzić na placu zabaw. Aby zapewnić dzieciom bezpieczną zabawę, nie umieszczajmy w ich pobliżu roślin intensywnie pachnących oraz miododajnych, które przyciągają pszczoły i inne owady zapylające. Szczególnie chętnie są przez pszczoły odwiedzane kwiaty lipy i robinii akacjowej.

Dodano: 15-03-2013