Purpura w ogrodzie

Opinii 0

W ogrodzie nie musi dominować zieleń. Jest wiele gatunków drzew i krzewów, które przyciągają wzrok swoją niecodzienną, purpurowa barwą. Poniżej opisuję kilka popularnych gatunków i odmian, które nadają się na niskie żywopłoty i do tworzenia barwnych rabat.

BEGONIA WIECZNIE KWITNĄCA

Begonia wiecznie kwitnąca – może kwitnąć na biało, różowo, żółto, czerwono. Ciekawie wygląda połączenie karminowych kwiatów i błyszczących, purpurowych liści. Jest chętnie sadzona na rabatach, ponieważ ma długi okres kwitnienia: od czerwca do października.

BERBERYS THUNBERGA

Berberys Thunberga – niektóre odmiany mają purpurowo brązowe lub brązowo czerwone liście, które zdobią krzew przez cały okres wegetacji. Odmiana ‘Atropurpurea’ świetnie nadaje się na żywopłoty, natomiast odmiana ‘Atropurpurea Nana’ jest wolno rosnącym krzewem karłowym, który można sadzić na skalniakach. Czerwoną barwę ma także ‘Red Chief’ o błyszczących liściach oraz ‘Bagatelle’, której liście przebarwiają się na czerwono-czarno. Odmiana ‘Pink Queen’ zachwyca różowoczerwonymi listkami, które ozdobione są dodatkowo szarymi i białymi smugami.

BERBERYS OTTWASKI

Berberys ottawski – może dorastać nawet do 3 m wysokości. Najbardziej atrakcyjne odmiany o czerwonych liściach to: ‘Silver Miles’ (ciemnoczerwone liście i srebrne przebarwienia), ‘Red Rocket’ (jasnoczerwone liście i żółte kwiaty), ‘Superba’ (ma duże, brązowo czerwone liście, dorasta do 2 m, więc nadaje się na żywopłoty).

PĘCHERZNICA KALINOLISTNA

Pęcherznica kalinolistna – purpurowo brązowe liście oraz pędy ma odmiana ‘Diabolo’. Późną wiosną roślina kwitnie na kolor kremowobiały. Pęcherznica dobrze znosi cięcie, dlatego świetnie nadaje się na żywopłoty. Przycinanie dodatkowo przyczynia się do zagęszczenia krzewu.

TAWUŁA JAPOŃSKA

Tawuła japońska – ciemnoczerwoną barwą młodych listków charakteryzuje się odmiana ‘Macrophylla’. Kolorowe wierzchołki są ozdobą krzewu od wiosny do późnego lata. Jesienią roślina przebarwia się na żółto, pomarańczowo lub karminowo. Nadaje się niskie żywopłoty nieformowane (dorasta do wysokości 1,5 m).

Purpurowy akcent w ogrodzie doda mu tajemniczości. Duży krzew o ciemnoczerwonej barwie najlepiej prezentować się będzie posadzony pojedynczo na trawniku. Niewielkie drzewo o purpurowych liściach dobrze wyglądać będzie na tle kontrastowo zielonych, roślin.

BRZOZA BRODAWKOWATA

Brzoza brodawkowata – odmiana ‘Purpurea’ świetnie nadaje się do małych ogrodów, ponieważ rośnie bardzo wolno. Jej ciemnopurpurowe liście na jesień przebarwiają się na brązowo zielono.

JABŁOŃ PURPUROWA

Jabłoń purpurowa – to niewielkie drzewo, które może osiągać 5 m wysokości. Młode listki mają barwę ciemnoczerwoną, z czasem zmieniają kolor na ciemnozielony. Oprócz dekoracyjnych liści ma także niezwykle ozdobne kwiaty i owoce: ‘Makowiecki’ (ciemnopurpurowe kwiaty), ‘Royality’ (ciemnoróżowe kwiaty), ‘Profusion’ (ciemnofioletowe kwiaty).

KLON PALMOWY

Klon palmowy – ten krzew lub niewielkie drzewo (max. 5 m wysokości) to roślina charakterystyczna dla ogrodów japońskich. Może także stanowić piękną, purpurową ozdobę przydomowego ogródka. Odmiana ‘Atropurpureum’ najpiękniej wygląda wczesną wiosną. Natomiast purpurowo brązowe liście odmiany ‘Dissectum Garnet’ pozostają dekoracyjne do późnej jesieni.

LESZCZYNA POŁUDNIOWA

Leszczyna południowa – odmiana ‘Purpurea’ ma ciemnoczerwone liście, owoce, pędy oraz kwiatostany męskie. Wraz z nadejściem jesieni liście nabierają zielonego odcienia. Najokazalej prezentuje się posadzona pojedynczo na trawniku.

PERUKOWIEC PODOLSKI

Perukowiec podolski – swoją nazwę zawdzięcza efektownym owocostanom, które na przełomie lipca i czerwca przybierają formę puszystej peruki. Różowo szare lub brązowo czerwone włoski stanowią ozdobę krzewu do wczesnej jesieni. Najpiękniejsze odmiany to ‘Royal Purple’ o fioletowo purpurowych liściach i ciemnoróżowych kwiatach oraz ‘Rubrifolius’, której ciemnoczerwone liście z czasem nabierają zielonkawego odcienia.

ŚLIWA WIŚNIOWA

Śliwa wiśniowa – rośnie na niemal każdej glebie, jest niezwykle odporna na suszę i dobrze znosi cięcie, dlatego nadaje się na żywopłoty. Jedną z jej atrakcyjniejszych odmian jest ‘Atropurpurea’, która ma czerwonobrązowe liście, ciemnoczerwone pędy, bladoróżowe kwiaty i smaczne, soczystoczerwone owoce. Stanowi ozdobę ogrodu od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Inną odmianą godną polecenia jest ‘Woodii’ o purpurowo brązowych liściach i różowych kwiatach.

Dodano: 15-03-2013