Przygotowanie gleby pod warzywa

Opinii 0
Jesień to czas wzmożonej pracy nie tylko w ogrodach ozdobnych, ale także w warzywniku. O tej porze roku warto przygotować podłoże pod warzywa, które wysiejemy i zbierzemy w przyszłym okresie wegetacyjnym.
Jesień w ogrodzie
Jesień w ogrodzie
Jesień to czas wzmożonej pracy, nie tylko w ogrodach ozdobnych, ale także w warzywniku. O tej porze roku warto przygotować podłoże pod warzywa, które wysiejemy i zbierzemy w przyszłym okresie wegetacyjnym.
Nawożenie gleby
Nawożenie gleby
Większość gatunków roślin warzywnych ma duże wymagania glebowe, szczególnie te o płytkim systemie korzeniowym jak: ogórek, sałata, rukola czy szpinak. Te rośliny najlepiej sadzić w pierwszym roku po nawożeniu. Mniej wymagające są warzywa korzenne np. marchew czy pietruszka, które na zagonie wysadzamy w drugim roku po nawożeniu organicznym.
Miejsce na grządkę warzywną
Miejsce na grządkę warzywną
Przygotowanie miejsca pod grządkę z warzywami jest równie istotne. Rozwojowi roślin sprzyja usytuowanie północ–południe, wówczas są one najdłużej nasłonecznione. Granice grządki warto oznaczyć sznurkiem, a kilka dni przed wzbogacenie podłoża obornikiem, obficie podlać, wówczas nawóz lepiej się rozkłada.
Przekopywanie ziemi
Przekopywanie ziemi
Kopiąc bruzdy musimy pamiętać o ich jednakowej głębokości i podobnej ilości umieszczonego w nim nawozu. W ten sposób unikniemy nierównomiernego wzrostu roślin. Tak przekopane i nawiezione podłoże pozostawiamy do wiosny. Nie równamy bruzd, na zimę najlepiej pozostawić glebę w „ostrej skibie” wpłynie ona na przemarznięcie gleby i przyczyni się do zgromadzenia w niej większej ilości wody.
Kompost
Kompost
Tanim nawozem, którym możemy wzbogacić ziemię w warzywniku jest kompost. To niezastąpione źródło pierwiastków i mikroorganizmów, które korzystnie wpłyną na użyźnienie gleby. Produkując kompost samodzielnie z odpadków organicznych z domu i z ogrodu musimy poczekać na jego wykorzystanie od 12 do 18 miesięcy.
Dodano: 01-10-2015