Przędziorek - poznaj sposoby na jego zwalczanie

Opinii 0

 przędziorki na liściu pod lupą

 

Rośliny zdobią wnętrza domów, balkony, tarasy i ogrody. Zdarza się jednak tak, że pomimo starannej pielęgnacji pojawiają się szkodniki. Jednym z nich jest przędziorek. Te małe robaczki, jeśli w porę nie zostaną usunięte, mogą doprowadzić do obumarcia roślin. Jak się ich pozbyć? I jak właściwie rozpoznać przędziorka? Na te i inne pytanie odpowiadamy poniżej.

Jak wyglądają przędziorki?

Przędziorki to małe pajączki, które mogą mieć żółtą, zieloną, pomarańczową lub brązową barwę. Co ciekawe, ich kolor zmienia się w zależności od pory roku, etapu rozwoju (przędziorek ma ich cztery: jajka, larwa, nimfa, postać dorosła), a także płci. Atakują drzewa owocowe, kwiaty, krzewy, w tym iglaste, a szczególnie na początku trudno je zauważyć. Nawet dorosłe osobniki są bardzo małe, dlatego należy uważnie obserwować rośliny, aby nie przeoczyć problemów. Najczęściej występującym gatunkiem przędziorków jest chmielowiec.

 

kobieta i dziewczynka oglądają liście kwiatów

 

Te roztocza żywią się sokiem roślinnym z blaszki liści. Uszkodzone liście mają coraz mniejszą możliwość fotosyntezy, wstrzymują swój wzrost, a ostatecznie obumierają. Przędziorki żerują na ich spodzie. Idealne dla rozwoju roztoczy są suche miejsca, więc na atak  szczególnie narażone będą rośliny wystawione na słońcu w zacisznym miejscu. Przędziorki można również przynieść do domu w doniczce z nowym kwiatem, dlatego trzeba uważnie sprawdzać jego stan.

 

Jednak po czym poznać, że roślinę zaatakowały przędziorki? Do najczęstszych objawów zalicza się:

 

- pojawiające się na liściach jasne plamki, z czasem widoczne z góry,

- delikatna pajęczynka, w początkowej fazie pojawia się głównie przy nasadzie liści,

- osad na liściach,

- zwijanie i usychanie liści oraz kwiatów,

- usychanie igieł - w przypadku roślin iglastych. 

 

zbliżenie na dorosłe formy przędziorków

 

Sposoby na pozbycie się przędziorków

Te roztocza nie lubią wilgoci i wody. Jeśli więc pojawią się na roślinach, na początku najlepiej zrobić im kąpiel. Oczywiście należy zachować ostrożność, aby nie zalać bryły korzeniowej, ponieważ może to prowadzić do jej gnicia. Wystarczy więc obficie spryskać liście, świetnie sprawdzą się do tego ręczne opryskiwacze ciśnieniowe. W przypadku małych kwiatów można przenieść je pod prysznic i delikatnie opłukać, zasłaniając doniczkę. Zabieg warto powtórzyć.

 

liść z pajęczyną i przędziorkami

 

Kolejnym ważnym etapem walki z przędziorkami jest przesadzanie. Chora i osłabiona roślina potrzebuje wartościowej gleby, aby odzyskać zdrowy wygląd. W przypadku okazałych kwiatów można wymienić jedynie wierzchnią warstwę ziemi w doniczce.


W walce z przędziorkami często trzeba sięgnąć po specjalistyczne preparaty i spryskać nimi roślinę. Wcześniej najlepiej też przyciąć uszkodzone i suche liście. Środki, które chronią przed przędziorkami i innymi szkodnikami, powinno się stosować regularnie, np. dwa razy w roku - wiosną i latem, wtedy działają zapobiegawczo. Czasami sugeruje się, że naturalnym wrogiem, który zwalcza przędziorki są biedronki, jednak owady te bardziej pomocne będą w zwalczaniu mszyc.

 

Preparaty zwalczające szkodniki

W Leroy Merlin dostępne są produkty renomowanych producentów. Można wybierać spośród tych ekologicznych (jednak, aby były skuteczne, opryski trzeba robić na bardzo wczesnym etapie żerowania przędziorków), jak również ze specyfików o mocniejszym działaniu. Preparaty zróżnicowane są również pod względem postaci, dostępne są w formie płynu w spryskiwaczu, a także sprayu. Podczas wyboru najlepszego z nich warto zwrócić uwagę na przeznaczenie, czy jest to środek do roślin iglastych, warzyw, a jeśli tak, to jakich, czy po prostu preparat uniwersalny. Niezwykle ważny jest również okres karencji, jeśli spryskiwane będą owoce lub warzywa, warto zwrócić uwagę, po jakim czasie można bez obaw je spożywać. W przypadku przędziorka część z preparatów jest skuteczna w zwalczaniu wyłącznie na etapie wzrostu roztocza. Wszystkie tego typu informacje zawarte są na etykietach produktów. 

 

Podczas opryskiwania roślin środkami chemicznymi należy zabezpieczyć dłonie, oczy i skórę. Zabieg najlepiej wykonywać na zewnątrz lub w dobrze wentylowanym pomieszczeniu.

spryskiwacz trzymany w dłoni

 

Zobacz, o co najczęściej pytają nasi klienci

Czy przędziorki można zwalczyć domowym sposobem?

 

Wszystko zależy od tego, jak bardzo zadomowiły się na roślinie. Jeśli jest to początkowy etap, ważne jest regularne zraszanie liści (co kilka dni). W tym celu można wykorzystać wodę z mydłem lub innym delikatnym środkiem czyszczącym, np. płynem do naczyń, można dodać do tej mieszanki naturalny olejek. Na jakiś czas warto też przenieść roślinę do pomieszczenia, gdzie panuje duża wilgotność.

 

Kiedy najlepiej spryskiwać i zraszać roślinę?

 

Jeśli została zaatakowana, najlepiej działać od razu. Warto zacząć od domowych sposobów, jeśli jednak nie są skuteczne, wtedy trzeba użyć chemii. W przypadku działań zapobiegawczych różnego rodzaju środki stosuje się mniej więcej dwa razy w roku (najlepiej wczesną wiosną i latem).

Dodano: 11-01-2021
Uaktualniono: 11-01-2021