Popularne rośliny doniczkowe – najmodniejsze kwiaty w polskich domach

Opinii 0

Parapety zastawione doniczkami, kwitnące balkony, kuchnie pełne świeżych ziół - rośliny opanowały mieszkania. Trudno o dekorację bardziej na czasie. Dorodny okaz monstery albo wyrośnięta sansewieria to popularne teraz rośliny doniczkowe, które stanowią najmodniejszy dodatek do wnętrz. Podpowiadamy, co posadzić w domowej dżungli: jakie są powszechne rośliny doniczkowe kwitnące, jakie rośliny doniczkowe są łatwe w uprawie i jaką oprawę wybrać dla roślin doniczkowych, żeby stworzyć piękną i efektowną aranżację zieleni.

Nowy trend: urban jungle

urban jungle w salonieMieszkania zastawione bujnymi okazami to obrazek rodem z PRL-u, kiedy to wątpliwą urodę lakierowanej na wysoki połysk meblościanki próbowano ukryć za gęstwiną zielonych liści. Jeszcze parę lat temu rośliny doniczkowe nie pasowały do obrazu minimalistycznych, nowoczesnych wnętrz.

 

Dlatego zamiłowanie do roślin doniczkowych wykazywali tylko najbardziej zagorzali domowi ogrodnicy. Na szczęście wiele się w tym zakresie zmieniło – kwiaty wróciły, i to z wielką siłą. Wszystko dzięki modzie, która przyszła z Instagrama. To tam blogerzy z całego świata zaczęli prezentować kolekcje domowych roślin.

 

Socjologowie są zgodni: trend wykreowali Millenialsi, dla których opieka nad roślinką jest łatwiejsza niż wzięcie odpowiedzialności za dziecko. Ważny dla nich jest zdrowy tryb życia, cenią wszystko co bio i organiczne, dlatego w domowym zaciszu wolą otaczać się naturalnymi dekoracjami.

 

Urban jungle to też wyraz tęsknoty za kontaktem z naturą, którego w mieście coraz bardziej brakuje. Oprócz mody, rośliny to po prostu same korzyści. Działają dobroczynnie na mikroklimat we wnętrzu, oczyszczają powietrze – dlatego traktowane są jako rośliny doniczkowe lecznicze. Ponadto uczą cierpliwości i odpowiedzialności – nie wszystkie rośliny doniczkowe łatwe w uprawie będą. Ale ostrożnie - kiedy zacznie się je kolekcjonować, trudno zatrzymać się tylko na kilku okazach.

 

 

Jakie rośliny doniczkowe do domowej dżungli?

roślina doniczkowa do domuChoć wydaje się, że w domowej dżungli nie obowiązują żadne mody, łatwo zauważyć, że jeszcze dziesięć lat temu we wnętrzach królowały kapryśne storczyki, wymagające drzewka bonsai i uniwersalne draceny. Dziś to już zupełnie inny zestaw.

 

W doborze roślin widać fascynację egzotycznymi podróżami, które są częścią modnego stylu życia. To samo co na wakacjach, chcemy oglądać w domu. Wróciło też kilka odmian retro, które niegdyś były ozdobą klatek schodowych i szkolnych korytarzy. Co teraz wypada trzymać w doniczce? Na pewno trzeba uważać na rośliny doniczkowe trujące, takie jak np. anturium, gwiazda betlejemska, dracena, fikus, skrzydłokwiat.

 

  • Monstera dziurawa (monstera delciosa)

Absolutna królowa blogów. Zachwyca pokaźnymi rozmiarami i bardzo efektownymi sercowatymi liśćmi, które zdobią wcięcia przy krawędziach. Do mieszkań przywędrowała z tropikalnych lasów Ameryki Południowej. Nie jest wymagająca: lubi półcień, nie potrzebuje częstego podlewania. Dlatego monstery uznaje się za rośliny doniczkowe łatwe w uprawie.

 

  • Pieniążek (pilea peperomoides)

Na chwilę zniknęły z domowych parapetów, by wrócić w wielkim stylu. Obecnie to bardzo popularne rośliny doniczkowe lubiące słońce. Pieniążek zdobią charakterystyczne listki w kształcie monet. Roślina rośnie w pień, z czasem zaczyna przypominać miniaturowe drzewko. Lubi jasne stanowiska i wilgotną ziemię.

 

  • Sansewieria (sansevieria)

popularne rośliny doniczkowe w mieszkaniuDługie, podłużne liście przypominają szable albo jak chcą złośliwi „języki teściowej”, bo to jedna z potocznych nazw tej rośliny. I to właśnie one są jej największą ozdobą. Ze względu na ich kształt i kolor, wyróżnia się następujące odmiany sansewierii: sansewierię gwinejską, cylindryczną czy „Fernwood Punk”. Roślina wodę gromadzi w grubych liściach, dlatego nie trzeba jej zbyt często podlewać (wystarczy raz na kilka tygodni). Oczyszcza powietrze, dlatego często jest traktowana jako roślina doniczkowa lecznicza.

 

  • Begonia plamista, begonia koralowa (begonia maculata)

Zielono-bordowe liście zdobią białe plamki, które tworzą wyjątkowy, nakrapiany wzór. Gatunek wypuszcza kielichowate kwiaty. Do Europy trafił z Brazylii. Begonie wystarczy podlewać raz w tygodniu – są to rośliny doniczkowe łatwe w uprawie.

 

  • Zamiokulkas zamiolistny (zamioculcas zamiifolia)

To „żelazna” roślina, bo trudno jej zaszkodzić: nie lubi częstego podlewania, może rosnąć nawet w cieniu. Dlatego zamiokulkasy to doskonałe rośliny doniczkowe do sypialni od strony północnej. Wyrastają na wysokość 1 metra, mają strzeliste kłącza z ciemnozielonymi listkami.

 

  • Oplątwy (Tillandsia)

Te dziwaczne rośliny należą do rodziny epifitów – do życia w ogóle nie potrzebują ziemi. Wodę oraz pokarm pobierają przez liście, które są ich największą ozdobą. Niektóre oplątwy wyglądają jak meduzy, inne przypominają szyszki albo nastroszone rozety. Jeden lub dwa razy w tygodniu trzeba spryskiwać je wodą, raz w miesiącu zanurzyć w wodzie z dodatkiem nawozu do roślin kwitnących. Pięknie prezentują się w szklanych naczyniach, na tackach albo w oprawkach, z których mogą zwisać.

 

  • Starzec Rowleya (senecio rowleyanus)

Jedną z potocznych nazw tej rośliny jest „sznur pereł”, bo tak właśnie wygląda starzec Rowleya. Jego listki to charakterystyczne, drobniutkie kuleczki nanizane na delikatne zwisające pędy, które mogą osiągnąć długość nawet jednego metra. Powinien rosnąć w wiszącej doniczce, wtedy najlepiej widać jego urodę. Są to rośliny doniczkowe łatwe w uprawie – wystarczy podlewać je oszczędnie, gdy ziemia przeschnie.

 

 

Jak łączyć rośliny doniczkowe?

rośliny doniczkowe - przykładowa aranżacjaTrend urban jungle oznacza nadmiar. Roślin – najlepiej bujnych – jest dużo. Jednak nie w każdym wnętrzu sprawdzi się taka obfitość. Nie wszyscy mają też naturalny talent do łączenia roślin.

 

Najlepiej zacząć od dobrania kilku roślinek w różnych rozmiarach: duże okazy na podłodze, mniejsze na szafkach lub parapecie. Jeśli stoją wspólnie na konsoli, to takie zestawienie zróżnicowanych rozmiarów też dobrze im zrobi. Kilkanaście miniatur ustawionych równo na parapecie nie będzie dobrze wyglądać.

 

Łącz też różne faktury i kształty liści:

 

  • obok liści podłużnych niech będą listki okrągłe,
  • przy błyszczących i gładkich niech pojawią się listki mechate,
  • przy nakrapianych świetnie sprawdzą się listki gładkie.

 

Ważna jest też konsekwencja w doborze osłonek i donic: najlepiej zdecydować się na maksimum trzy kolory i materiały. Należy także ostrożnie różnicować wielkość doniczek. Ciekawym zabiegiem jest zakup na przykład różnych donic, ale wszystkich w takim samym kolorze albo donic z takiego samego materiału, ale o zróżnicowanych kształtach.

 

 

Doniczki, osłonki, kwietniki – w czym przechowywać rośliny doniczkowe?

rośliny doniczkowe w osłonkach - propozycjeW co „ubrać” taką modną roślinkę? Trend urban jungle nie znosi plastiku i sztuczności, za to kocha naturalne materiały: glinę, beton, drewno, jutę. Takie też powinny być osłonki na doniczki.

 

Terakotowe donice to chyba najpopularniejsze z dekoracji. Są tanie, mają naturalny kolor, który świetnie gra z zielenią liści. Równie modne są betonowe osłonki – te można łatwo wykonać samemu, robiąc odlew z cementu budowlanego. Ten materiał ma dużą zaletę – można nadać mu dowolny kształt, a później pomalować.

 

Prawdziwy renesans przeżywają obecnie doniczki z kamionki. Dzięki wypalaniu i szkliwieniu ich powierzchnia pokryta jest nieregularnym wybarwieniem przypominającym ceramikę modną w latach 70. XX wieku. Niektóre z nich dostępne są ze stojakiem.

 

Duże rośliny stojące na podłodze można wstawić w osłonki: z nieprzemakalnego papieru washpapa, uszyte z bawełnianych sznurków, juty albo wyplecione z trawy morskiej. Taka dekoracja jest też bardzo praktyczna – jeśli worek ma doszyte uszy, łatwiej przenieść sporych rozmiarów donicę w inne miejsce.

 

W domowej dżungli rośliny pojawiają się nie tylko na parapecie, opanowały ściany, podłogi. Dlatego wraca też moda na stojaki i metalowe kwietniki ścienne, niemal takie same jak 30 lat temu, okna i sufity.

 

Wertykalne ogródki tworzy się, podwieszając doniczki przy suficie albo we wnęce okiennej. Makramowe kwietniki łatwo wypleść samemu na przykład z bawełnianego sznurka. Szklane wiszące doniczki sprawdzą się do hodowli oplątw albo sukulentów.

 

Wertykalny domowy ogródek to też specjalna rama lub kratownica, na której – za pomocą haczyków – wiesza się doniczki. Dla bardziej zaawansowanych pozostaje kokedama – to japońska sztuka tworzenia doniczek z …ziemi ogrodowej. Tak uformowaną kulę pokrywa się mchem, a w niej hoduje ozdobną roślinę. Korzenie ukryte są w ziemi, a naturalną doniczkę podwiesza się na sznurkach.

Dodano: 01-04-2019