Piwonia chińska

Opinii 0

Piwonie chińskie mają okazałe, pachnące jak róże kwiaty, które mogą mieć barwę białą, różową, purpurową, niekiedy nawet żółtą. Najpiękniej wyglądają posadzone pojedynczo na trawniku w wyeksponowanym miejscu. Idealnie nadają się także na kwiat cięty – w wazonie wytrzymują nawet do 10 dni. Piwonie chińskie to rośliny dość trudne w uprawie i wymagające, jednak jeśli zapewnimy im prawidłowe warunki do wzrostu i rozwoju, odwdzięczą się pięknym kwitnieniem.

Pochodzenie i występowanie

Piwonia (Paeonia) to roślina należąca do rodziny piwoniowatych, która obejmuje około 40 gatunków. Są wśród nich byliny (czyli rośliny wieloletnie) oraz krzewy, którą mogą dorastać do ponad 2 m wysokości. Piwonie swą popularność zawdzięczają dużym pachnącym kwiatom, które mogą mieć barwę białą, różową, purpurową, zdarzają się także kwiaty dwubarwne. Ozdobą rośliny są także ciemnozielone  liście piwonii.

Wygląd

Piwonie chińskie to długowieczne byliny, które na jednym stanowisku mogą rosnąć nawet 10 lat. Mają bulwiaste, zgrubiałe korzenie. Są to rośliny o krzaczastym, rozłożystym pokroju, mają sztywne, wzniesione pędy, które u nasady drewnieją. Byliny te mogą dorastać do około 60-100 cm wysokości, ponadto dość silnie rozrastają się na boki.

Liście piwonii chińskich są duże, ciemnozielone, lśniące, głęboko powcinanie, pierzastosieczne. Stanowią ozdobę rośliny, kiedy kwiaty przekwitną.

Piwonie chińskie kwitną na przełomie maja i czerwca. Kwiaty są duże, pełne, jednak zdarzają się także odmiany o kwiatach pojedynczych lub anemonowych. Piwonie mogą kwitnąć na kolor biały, różowy, karminowy, purpurowy, są też odmiany kwitnące na żółto, jednak spotyka się je dość rzadko. Kwiaty piwonii pachną bardzo intensywnie, przyjemnie, ich zapach przypomina zapach róż.

Warunki uprawy

Piwonie preferują stanowiska słoneczne, jednak nie służy im nadmiar słońca w czasie upalnych, letnich miesięcy. Dlatego byliny te trzeba posadzić w lekkim półcieniu, najlepiej w miejscu o ekspozycji wschodniej lub zachodniej – wtedy słońce będzie docierać do roślin w godzinach przedpołudniowych lub po południu. Na stanowiskach bardzo cienistych piwonie będą słabiej kwitły. Rośliny te powinny być sadzone w miejscach zacisznych, osłoniętych od wiatru, ponieważ mają kruche łodygi, które mogłyby zostać połamane.

Piwonie chińskie powinny rosnąć w żyznej, próchniczej, przepuszczalnej, gliniasto-piaszczystej glebie o odczynie lekko kwaśnym. Podłoże powinno być dobrze uprawione, często spulchniane, zasobne w składniki odżywcze, umiarkowanie wilgotne – konieczne jest regularne nawożenie i podlewanie. Piwonie podlewamy obficie w okresie wiosennym oraz w czasie kwitnienia.

Rośliny nawozimy wiosną nawozami organicznymi – kompostem lub obornikiem. Można także zastosować płynne, wieloskładnikowe nawozy mineralne do roślin kwitnących. Nawozy nie powinny zawierać wapnia, ponieważ piwonie preferują kwaśny odczyn gleby. Uważajmy też na przenawożenie nawozami azotowymi – zbyt duża ilość nawozów może doprowadzić do osłabienia kwitnienia i nadmiernego, wybujałego wzrostu. Ponadto przenawożone rośliny są bardziej podatne na choroby grzybowe.

Zabiegi pielęgnacyjne

Piwonie to rośliny dość trudne w uprawie, jednak jeśli zapewnimy im odpowiednie warunki do wzrostu i rozwoju, odwdzięczą się pięknym kwitnieniem.

Rośliny te można sadzić przez cały okres wegetacyjny, trzeba jednak zadbać o to, aby w czasie sadzenia pąki umieszczone na szyjce korzeniowej znalazły się pod ziemią (około 3-5 cm). Piwonie w pełni ukorzeniają się przez około dwa lata. Trzeba dobrze przemyśleć miejsce uprawy piwonii, ponieważ rośliny te bardzo źle znoszą przesadzanie – mogą nawet przestać kwitnąć na kilka lat. Ponadto krzewy te z czasem dość silnie się rozrastają, więc wymagają odpowiednio dużo miejsca wokół siebie.

Rośliny te rozmnażamy przez podział. Należy zrobić to pod koniec sierpnia lub na początku września. Do rozmnażania wybieramy okazy kilkuletnie, dobrze rozrośnięte. Przy dzieleniu piwonii musimy bardzo uważać, aby nie uszkodzić kruchych pędów zarówno rośliny matecznej, jak i nowo powstałych sadzonek. Nowe rośliny powinny mieć kilka pąków, sadzimy je na głębokości około 10 cm i obficie podlewamy. Warto je także wyściółkować, co dodatkowo ochroni bryłę korzeniową przed przemarzaniem, ograniczy parowanie wody oraz nadmiernie rozrastanie się chwastów. Piwonie to byliny długowieczne, na jednym stanowisku mogą rosnąć nawet 10 lat. Potem przeważnie trzeba je odmłodzić, ponieważ słabiej kwitną, niekiedy nawet zaczynają zamierać.

Piwonie tworzą gęste, rozłożyste krzewy, jednak ich pędy i łodygi są kruche i łamliwe, a kwiaty są dosyć ciężkie, dlatego rośliny te wymagają podpór. Rośliny są podatne na uszkodzenia szczególnie w czasie silnego wiatru, mogą się także pokładać po obfitych opadach deszczu.

Piwonie chińskie przycinamy jesienią, jednak cięcie nie powinno być zbyt intensywne. Wycinamy wtedy uschnięte kwiatostany oraz połamane i uschnięte liście.

Byliny te generalnie są mrozoodporne, jednak na zimę warto okryć je stroiszem z gałązek iglastych.

Jeśli chodzi o choroby i szkodniki, to piwonie chińskie mogą być atakowane przez larwy owadów i nicienie, a przy nieodpowiednich warunkach uprawy mogą być narażone na choroby grzybowe (np. szara pleśń, szara plamistość liści).

Zastosowanie

Piwonie chińskie najpiękniej prezentują się posadzone pojedynczo w wyeksponowanym miejscu na trawniku. Rośliny te dość szeroko się rozrastają, więc wymagają sporo miejsca w ogrodzie. Idealnie nadają się na kwiat cięty – w wazonie wytrzymują przez około 10 dni, ponadto intensywnie i pięknie pachną. Aby okazałe, pachnące kwiaty piwonii mogły nas cieszyć swoją urodą, warto posadzić krzewy w miejscu, gdzie często przebywamy i odpoczywamy np. przy altanie lub wokół tarasu.

Piwonie chińskie można także sadzić w dużych, jednorodnych grupach. Nadają się również na rabaty bylinowe – kiedy zakwitną (czyli na przełomie maja i czerwca) będą stanowić wyrazisty akcent w ogrodzie. Rośliny te można także sadzić wzdłuż ogrodzeń, alejek czy płotów. Niekiedy spotyka się je także w nasadzeniach parkowych.

Piwonie to zwiastuny lata – kwitną na przełomie maja i czerwca.

Odmiany

'Adolpe Rousseau' – odmiana o pełnych kwiatach karminowej barwy.

'Alexander Fleming' – odmiana o kwiatach pełnych, które mają intensywnie różową barwę.

'Bowl of Beauty' – odmiana o kwiatach anemonowych, podwójnych, barwy różowo-kremowej.

'Duchesse de Nemours' – odmiana o kwiatach pełnych, które mają barwę białą i pachną bardzo intensywnie.

'Festiva Maxima' – odmiana o kwiatach pełnych, silnie pachnących. Kwiaty mają barwę białą, a płatki centralne ozdobione są  czerwono karminowa plamą.