Pierisy

Opinii 0

Pierisy to bardzo dekoracyjne rośliny, które idealnie nadają się na wrzosowiska. Warto posadzić je z przodu rabaty, ponieważ nie są to krzewy zbyt wysokie. Będą pięknie prezentować się w towarzystwie azalii, różaneczników, laurowiśni, wrzosów i wrzośców oraz roślin iglastych. Można je także oprawiać w pojemnikach. Pierisy kwitną na biało na przełomie kwietnia i maja, a ich zimozielone liście mogą być ozdobą ogrodu przez cały rok. Jednak krzewy te najładniej wyglądają wiosną, kiedy pojawiają się młode przyrosty barwy karminowoczerwonej.

POCHODZENIE I WYGLĄD

Pieris to roślina z rodziny wrzosowatych, która w naturze występuje we wschodniej Azji oraz we wschodniej części Ameryki Północnej, gdzie porasta chłodne, górskie zbocza. W środowisku naturalnym pierisy tworzą okazałe krzewy (do 3-4 m wysokości) lub duże drzewa (mogą dorastać nawet do 10 m wysokości). W Polsce ich wysokość nie przekracza 150-200 cm.

Pierisy to rośliny zimozielone o lancetowatych, błyszczących lub matowych liściach. Krzewy najpiękniej wyglądają na wiosnę, ponieważ ich młode przyrosty mają intensywnie czerwoną barwę. Z czasem zielenieją, a niektóre odmiany mają liście ozdobione białym obrzeżem.

Pierisy kwitną w kwietniu i maju, a ich drobne, dzwonkowate kwiaty zebrane są w przewieszające się kwiatostany. Kwiaty mają kolor biały lub kremowy, niektóre odmiany kwitną na różowo.

WARUNKI UPRAWY

Pierisy preferują stanowiska półcieniste (w pełnym słońcu ich skórzaste liście mogłyby zostać poparzone). Miejsce powinno być zaciszne i osłonięte przed mroźnymi, porywistymi wiatrami. Pierisy należą do roślin wrzosowatych, więc należy je sadzić w podłożu o kwaśnym odczynie. Gleba powinna być żyzna i próchnicza, a także stale lekko wilgotna. Ziemię wokół rośliny warto wyściółkować przekompostowaną korą drzew iglastych, co dodatkowo zakwasi podłoże, ochroni korzenie, ograniczy parowanie wody i zapobiegnie nadmiernemu rozrastaniu się chwastów. Przed nastaniem mrozów krzewy powinniśmy ochronić – najlepiej zabezpieczyć je gałązkami drzew lub krzewów iglastych lub białą agrowłókniną. Rośliny te są także bardzo wrażliwe na późnowiosenne przymrozki.

INTERESUJĄCE ODMIANY PIERISÓW:

Pieris japoński 'Forest Flame'

To wolno rosnący, bardzo gęsty krzew zimozielony, który dorasta do około 100 cm wysokości i szerokości (po około dziesięciu latach od posadzenia). Błyszczące liście tej odmiany są bardzo dekoracyjne: młode przyrosty na wiosnę mają barwę ognistoczerwoną, potem stają się różowe, kremowe, jasnozielone aż po intensywną zieleń. Pieris ten zakwita na przełomie kwietnia i maja, ma białe kwiaty zebrane w wyprostowane kwiatostany szczytowe o długości około 15 cm. Roślina ta wymaga stanowisk zacisznych i osłoniętych od silnych wiatrów. Preferuje lekko kwaśne podłoże próchnicze. Pieris posadzony w cieplejszych rejonach naszego kraju przetrwa łagodniejsze zimy, jednak warto osłonić go przed mrozem.

 

Pieris japoński 'Cupido'

Bardzo zwarty krzew zimozielony, który nadaje się do małych ogrodów, ponieważ dorasta maksymalnie do 1 m wysokości. Wiosną wypuszcza jaskrawoczerwone liście, które z czasem stają się ciemnozielone. Kwitnie bardzo obficie pod koniec kwietnia i na początku maja, a kremowobiałe kwiaty zebrane są w nieduże wiechy. Co ciekawe odmiana ta zawiązuje pąki kwiatowe latem. Jesienią i zimą stają się one dodatkową ozdobą krzewu, ponieważ mają kolor rudobrązowy, który kontrastuje z ciemnozielonymi liśćmi.

 

Pieris japoński 'Debutante'

Odmiana ta zakwita jako jedna z pierwszych – jeśli zima była łagodna białe, dzwonkowate kwiaty pojawiają się już pod koniec marca. Kwiaty zebrane są w wiechowate, okazałe kwiatostany, które wznoszą się ponad liśćmi. Lancetowate, lśniące liście skupione są w węzłach i mają kolor intensywnie zielony (młode listki są żółtokremowe). Ten zimozielony krzew rośnie dosyć silnie i przy odpowiednich warunkach może dorastać do około 120 cm wysokości. Roślina referuje zaciszne, osłonięte stanowiska i lekko kwaśne podłoże.

 

Pieris japoński 'Little Heath'

Jest to odmiana karłowa o bardzo zwartym pokroju. Ten zimozielony krzew idealnie nadaje się do posadzenia w małych ogrodach, ponieważ dorasta do około 50 cm wysokości i szerokości. Roślina najpiękniej wygląda wiosną, kiedy pojawiają się młode listki barwy różowej. Z czasem liście stają się zielone, a ozdabia je białe obrzeże. Krzew ten może rosnąć zarówno na stanowiskach słonecznych, jak i półcienistych.

 

Pieris japoński 'Mountain Fire'

Odmiana ta tworzy zimozielone, zwarte krzewy o bardzo gęstym pokroju i średnicy około 1,5 m. To jeden z wyższych pierisów, który może osiągać wysokość około 100-150 cm (czasem nawet więcej – do 2 m). Wzniesione pędy są gęsto ulistnione. Krzew najpiękniej wygląda wczesną wiosną, kiedy pojawiają się karminowoczerwone, delikatne przyrosty. Latem liście brunatnieją, a potem stają się ciemnozielone. Białe, dzwonkowate kwiaty pojawiają się w kwietniu i zebrane są w wiechowate kwiatostany długości około 10 cm. Przekwitłe kwiatostany należy usuwać.

 

Pieris japoński 'Red Mill'

Jest to jedna z najwyższych odmian pierisów, która w sprzyjających warunkach może dorastać do około 150-200 cm wysokości. Ten zimozielony krzew ma krzaczasty pokrój i jest dość rozłożysty, więc nadaje się raczej do większych ogrodów. Błyszczące, młode listki są karminowoczerwone, z czasem zielenieją. Odmiana ta kwitnie niezbyt obficie na przełomie kwietnia i maja, a białe kwiaty zebrane są w wyprostowane wiechy. Krzew ten jest dość odporny na mróz i dobrze znosi polskie zimy, jednak powinien rosnąć w miejscach zacisznych i osłoniętych od mroźnych wiatrów.

 

Pieris japoński 'Rondo'

Odmiana ta tworzy zimozielone krzewy o gęstym i zwartym, lekko spłaszczonym pokroju. Roślina ta dorasta do około 50-80 cm wysokości i osiąga około 50-60 cm średnicy. Jest gęsto ulistniona, a matowe liście mają kolor ciemnozielony (także młode przyrosty). Krzew ten zakwita pod koniec kwietnia lub na początku maja. Niezbyt liczne, białe kwiaty mają dzwonkowaty kształt i zebrane są w wierzchołkowe wiechy. Kwitną tylko rośliny starsze. W czasie mroźnych i bezśnieżnych zim roślina może przemarzać.

 

Pieris japoński 'Valley Rose'

To bardzo dekoracyjna odmiana o pięknych kwiatach, które pojawiają się pod koniec kwietnia. Kwiaty w pąkach są ciemnoróżowe, potem stają się jasnoróżowe, a z czasem białe. Wiechowate kwiatostany dekoracyjnie się przewieszają i są dość długie (12-15 cm). Ozdobne są także pąki kwiatowe, które zimą mają kolor czerwonobrązowy. Krzew po około 10 latach osiąga około 60 wysokości i około 100 cm szerokości. Młode liście tego zimozielonego krzewu są jasnozielone, z czasem stają się ciemnozielone i błyszczące. Odmiana ta powinna być sadzona w najcieplejszych rejonach naszego kraju, ponieważ może przemarzać.

 

Pieris japoński 'Valley Valentine'

Zimozielony, bardzo rozłożysty krzew, który osiąga około 130 cm szerokości i około 80 cm wysokości. Ciemnozielone liście są skórzaste i błyszczące, ładnie się przewieszają. Odmiana ta ceniona jest przede wszystkim ze względu na piękne kwiaty, które na początku kwitnienia są ciemnoczerwone, z czasem jaśnieją, a dolna część korony staje się biała. Wiechowate, długie (12 cm) kwiatostany są mocno rozgałęzione i przewieszają się dekoracyjnie. Odmiana ta kwitnie bardzo obficie na przełomie kwietnia i maja. Krzew ten dobrze rośnie zarówno w półcieniu, jak i na stanowiskach słonecznych. Powinien być posadzony w miejscu zacisznym i osłoniętym.

 

 

Dodano: 07-12-2013