Pielęgnacja roślin doniczkowych zimą

Opinii 0

Zima to dla roślin doniczkowych trudny czas: mają ograniczony dostęp do światła przez krótkie i pochmurne dni, w naszych mieszkaniach panuje zbyt mała wilgotność powietrza i za wysoka temperatura (kaloryfery), a wietrzenie mroźnym powietrzem może doprowadzić do zamierania i opadania liści. Pomóżmy roślinom przetrwać ten niekorzystny okres.

ŚWIATŁO

W okresie zimowym – kiedy dni stają się krótkie i pochmurne – naszym roślinom doniczkowym może brakować światła. Niedoświetlenie powoduje, że pędy stają się nieestetycznie wydłużone i wiotkie, a liście tracą intensywnie zieloną barwę. Ponadto gatunki o liściach pstrych, kolorowych i ozdobionych plamkami (np. krotony) tracą swe dekoracyjne walory, ponieważ ich liście jaśnieją i blakną. Liście niedoświetlonych roślin często opadają, a najbardziej wrażliwe na niedobór światła rośliny mogą całkowicie zamierać.

 

Aby zapobiec skutkom niedoboru światła, należy ustawić rośliny jak najbliżej okien. Najwięcej promieni słonecznych dociera do okien o wystawie wschodniej oraz południowej. Okien nie należy zasłaniać roletami, firanami i zasłonami, aby jak najwięcej światła wpadało do wnętrza domu. Rośliny możemy także doświetlać sztucznie. Najlepiej użyć do tego celu jasno świecących lamp, które się nie nagrzewają (sprawdzą się np. lampy fluorescencyjne czyli świetlówki i jarzeniówki oraz diody elektroluminescencyjne czyli oświetlenie LED).

TEMPERATURA

Zimą ogrzewamy nasze mieszkania piecykami i grzejnikami, jednak gorące powietrze z kaloryferów zdecydowanie nie służy roślinom doniczkowym. Niedobór światła powoduje, że rośliny mogłyby przejść w stan spoczynku, jednak zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu im to uniemożliwia. Wypuszczają nowe pędy i liście, jednak z powodu niekorzystnych warunków są to pędy słabe i wiotkie. Idealnym rozwiązaniem byłoby przeniesienie roślin do jasnego i dość chłodnego miejsca, gdzie panuje temperatura około 15 stopni Celsjusza.

 

Najlepsza byłaby ogrzewana weranda lub ogród zimowy, jednak niewielu z nas posiada takie pomieszczenia w swoich domach. Pozostaje nam przenieść rośliny jak najbliżej okien, ponieważ na parapetach będzie nieco chłodniej. Ważne jednak żeby bezpośrednio pod parapetem nie było grzejnika, który będzie dodatkowo nagrzewał rośliny.

 

Pamiętajmy, że mroźne powietrze, które wpada do mieszkania w czasie jego wietrzenia, także nie służy roślinom. Wrażliwe na zimno i przeciągi gatunki (np. krotony i cyklameny) mogą całkowicie stracić liście. Na czas wietrzenia rośliny z parapetu należy więc przenieść w głąb mieszkania. Najbardziej wrażliwe na niską temperaturę są rośliny o mięsistych, gładkich liściach, które zawierają w sobie dużo wody (np. kalanchoe). Woda w liściach w czasie intensywnego wietrzenia może zamarznąć, co doprowadzi do trwałego uszkodzenia naszej rośliny.

WILGOTNOŚĆ POWIETRZA

Wilgotność powietrza w naszych mieszkaniach zimą jest zdecydowanie za niska. Nie służy to roślinom doniczkowym – szczególnie tym, które pochodzą z rejonów tropikalnych, gdzie panuje bardzo duża wilgotność powietrza. Powietrze wysuszają przede wszystkim gorące kaloryfery. Ponadto w czasie zimy rzadziej wietrzymy mieszkania, co ogranicza dopływ świeżego powietrza. Wilgotność powietrza w mieszkaniu można poprawić np. dzięki elektrycznym nawilżaczom powietrza. Na kaloryferach można także powiesić specjalne gliniane pojemniki, które napełnia się wodą.

 

Ciepło grzejnika powoduje parowanie wody, co pływa na poprawę wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Gliniane nawilżacze powietrza mają różne kolory i wzory, więc możemy dobrać model odpowiedni do wystroju naszego mieszkania – będzie dodatkową ozdobą.Lepszy mikroklimat w czasie zimy zapewnimy naszym roślinom, jeśli ustawimy doniczkę na większej podstawce wypełnionej mokrym żwirem lub kamykami. Należy jednak pamiętać, aby doniczka nie była zanurzona w wodzie, ponieważ jej nadmiar może prowadzić do zagniwania korzeni.

PODLEWANIE

Rośliny w okresie zimowym podlewamy dosyć rzadko – nie ma na to konkretnej zasady (np. raz w tygodniu) – podlewamy dopiero wtedy, kiedy podłoże w doniczce wyraźnie przeschnie. Warto pamiętać, że niedobór wody jest mniej groźny niż jej nadmiar, ponieważ przelanie rośliny może spowodować zagniwanie korzeni i trzeba ją będzie wyrzucić.

 

Rośliny doniczkowe podlewamy miękką wodą o temperaturze pokojowej – woda twarda zawiera sole magnezu i wapnia, a zbyt zimna zdecydowanie nie służy roślinom. Woda do podlewania powinna być odstana, ponieważ ta czerpana prosto z kranu ma w sobie dużo niekorzystnie działającego na rośliny chloru. Kranówka powinna odstać przynajmniej kilka godzin w niezamkniętym pojemniku.

 

Najlepszą wodą do podlewania roślin (zarówno doniczkowych, jak i tych w ogrodzie) jest deszczówka. Najlepiej lać wodę na podstawkę, a jej nadmiar po chwili usuwać. Dotyczy to szczególnie roślin, które posiadają kłącze (np. cyklameny czyli fiołki perskie). Zalanie bulwy może prowadzić do jej zgnicia. Ostrożnie też z sukulentami (należą do nich np. kaktusy czy kalanchoe) – rośliny te wymagają dosyć suchego podłoża. Podobnie jak zamiokulkas, który bez podlewania może spokojnie wytrzymać nawet 2-3 tygodnie.

NAWOŻENIE

W okresie jesienno-zimowym rośliny przechodzą w stan spoczynku i z reguły nie wymagają wtedy nawożenia. Wyjątkiem są gatunki kwitnące właśnie zimą np. azalie, cyklameny, kalanchoe, kamelie, pierwiosnki, zygokaktusy.

 

Rośliny te potrzebują zasilania nawozami, które należy dopasować do konkretnego gatunku (np. kamelie i azalie powinny być nawożone nawozami o odczynie kwaśnym). Pozostałe rośliny zaczynamy nawozić w drugiej połowie lutego, kiedy dni stają się dłuższe i zaczyna się nowy sezon wegetacyjny. Warto pamiętać, aby nawozy, które stosujemy wiosną, były bogate w azot: pierwiastek ten pobudzi rośliny do wypuszczania nowych pędów i liści.

INNE ZABIEGI PIELĘGNACYJNE

Do koniecznych zabiegów pielęgnacyjnych, jakie należy wykonywać zimą, jest odkurzanie i zraszanie roślin. Przycinanie, przesadzanie i rozmnażanie zostawiamy na wiosnę. Kurz osadzający się na roślinach utrudnia dostęp światła i ogranicza fotosyntezę. Dlatego nasze rośliny doniczkowe należy regularnie odkurzać. Mniejsze egzemplarze możemy przenieść do łazienki i umyć je letnią wodą np. pod prysznicem. Należy jednak odpowiednio zabezpieczyć doniczki, aby woda nie zalała korzeni.

 

Liście i łodygi większych roślin delikatnie przecieramy wilgotną szmatką. Kaktusy oraz rośliny, których liście pokryte są woskiem lub kutnerem, odkurzamy pędzelkiem. Możemy także skierować w ich stronę powietrze z suszarki – ale tylko w przypadku, kiedy mamy opcję nawiewu chłodnym powietrzem, bo gorące może uszkodzić rośliny. Zraszanie ma na celu poprawę wilgotności powietrza i zapewnienie roślinom warunków jak najbardziej zbliżonych do naturalnych warunków ich występowania.

 

Zraszamy więc rośliny, które pochodzą z wilgotnych lasów tropikalnych (np. storczyki). Do zraszania używamy odstanej, miękkiej wody o temperaturze pokojowej. Warto pamiętać, że wymagania roślin doniczkowych mogą się różnić w zależności od gatunku: jedne wymagają dużej wilgotności powietrza (storczyki), inne dobrze znoszą suszę (kaktusy), jeszcze inne należy nawozić (rośliny kwitnące zimą). Warto więc dokładnie poznać wymagania naszych roślin doniczkowych, aby zapewnić im optymalną pielęgnację w tak trudnym okresie, jakim jest zima.

NAJPIĘKNIEJSZE ROŚLINY KWITNĄCE ZIMĄ

Azalia

Roślina ta pochodzi z wilgotnych, chłodnych lasów Azji Wschodniej. W związku z tym preferuje miejsca niezbyt ciepłe (max 18 °C). Powinniśmy ją także często zraszać (nawet 3 razy w tygodniu). Azalie wymagają częstego i dość obfitego podlewania (miękką, odstaną wodą). Białe, różowe lub czerwone kwiaty są ozdobą tej rośliny od późnej jesieni do późnej wiosny (listopad-maj). Po przekwitnięciu należy azalię przenieść do chłodniejszego miejsca. Warto pamiętać, że nawet w okresie spoczynku roślina ta musi mieć lekko wilgotne podłoże.

 

Cyklameny

Rośliny te w naturze rosną w chłodnych, wilgotnych miejscach. Preferują stanowiska cieniste i półcieniste. W warunkach domowych jest im przeważnie za ciepło i za sucho, szczególnie zimą. Zbyt duża temperatura i za mała wilgotność powietrza powodują, że kwiaty cyklamenów usychają, a liście żółkną. Aby temu zapobiec, należy fiołki perskie przechowywać w chłodnych pomieszczeniach. Jednak są to rośliny bardzo wrażliwe na mróz i nawet w czasie wietrzenia pokoju mogą zostać uszkodzone. Cyklameny muszą mieć stale wilgotne podłoże. Aby nadmiernie nie zamoczyć bulw, które mogą spleśnieć, wodę należy lać do podstawki, a jej nadmiar usuwać.

 

Kalanchoe

Roślina ta pochodzi z Madagaskaru i należy do sukulentów, więc nie należy przesadzać z jej podlewaniem (ograniczamy je zwłaszcza zimą). Kalanchoe preferuje stanowiska jasne. Należy do roślin dnia krótkiego – czasowe zaciemnianie pobudza ją do wytworzenia pąków kwiatowych. W związku z tym przez okres od miesiąca do dwóch powinna mieć ograniczony dostęp do światła (mniej niż 10 godzin dziennie). Kalanchoe kwitnie na biało, żółto, pomarańczowo, czerwono lub różowo. Ma także ozdobne, mięsiste liście. Po kwitnieniu roślinę należy przyciąć. Suche kwiaty trzeba wyciąć razem z łodyżkami.

 

Kamelia

Kamelia ma zimozielone, błyszczące, skórzaste liście, a jej kwiaty przypominają kształtem kwiaty róży i mogą być białe, różowe lub czerwone. Kwiaty kamelii pojawiają się od listopada do kwietnia. Jest to roślina bardzo wrażliwa na zmiany temperatury i wilgotności powietrza, źle znosi także zmianę miejsca. Kamelie lubią kwaśne podłoże (pH 4-5). Najlepiej czują się w miejscach chłodnych, ale nie są odporne na mróz. Kiedy kamelia zakwitnie, można ją umieścić w trochę cieplejszym miejscu (max 16 °C). Gwałtowna zmiana temperatury może doprowadzić do opadnięcia pąków kwiatowych. W czasie kwitnienia roślina ta potrzebuje obfitego podlewania.

 

Prymula (pierwiosnek)

Prymule kwitną na biało, żółto, pomarańczowo, czerwono, różowo, fioletowo w różnych odcieniach. Zdarzają się także odmiany dwubarwne. Pierwiosnki najlepiej czują się w miejscach chłodnych, gdzie panuje duża wilgotność powietrza. Im chłodniejsze miejsce (nawet 1-2 °C ) tym dłużej kwitną. Prymule muszą mieć stale wilgotne podłoże, bardzo źle znoszą przesuszanie. Roślinę po przekwitnięciu można uprawiać w gruncie. Pierwiosnki uprawiane w ogrodzie zakwitają wczesną wiosną, kiedy tylko stopnieje śnieg.

 

Storczyki (orchidee)

Orchidee rosną nad morzem, w wysokich górach, w strefie klimatu umiarkowanego, na równiku, więc warunki uprawy muszą być dostosowane do konkretnej odmiany storczyka. Najlepiej czują się na oknach zachodnich lub wschodnich. Wymagają luźnego podłoża, które umożliwi swobodny dostęp powietrza do korzeni i będzie szybko wysychać. Na dnie doniczki umieszczamy drenaż. Przy podlewaniu bardzo ważne jest przesuszanie tzn. między jednym podlewaniem a drugim podłoże w całej doniczce musi być całkiem suche. Orchidee potrzebują dużej wilgotności powietrza. Aby zwiększyć wilgotność należy wstawić doniczki do większego naczynia wypełnionego keramzytem, który zalewamy wodą.

Dodano: 30-01-2014