Pielęgnacja hortensji

Opinii 0

OPTYMALNE WARUNKI UPRAWY

Hortensje powinniśmy sadzić w miejscach słonecznych (ale nie w pełnym słońcu) lub półcienistych, osłoniętych przed silnym wiatrem. Roślina wymaga gleb żyznych, próchniczych i bogatych w składniki pokarmowe. Hortensje potrzebują kwaśnego podłoża,  optymalne pH gleby to 4,5-5. Wyższy odczyn gleby (zasadowy) powoduje chlorozę (żółkniecie liści), a w późniejszym okresie ich zasychanie i opadanie. Hortensje wymagają obfitego podlewania szczególnie w okresie kwitnienia. Potrzebują także obfitego nawożenia nawozami fizjologicznie kwaśnymi np. siarczan amonu, mieszanki nawozów do hortensji. Należy pamiętać, aby nie stosować nawozów z dużą zawartością wapnia, który odkwasza glebę.

JAK UZYSKAĆ BŁĘKITNY KOLOR KWIATÓW

Możemy posadzić gatunki kwitnące na biało, różowo, czerwono. Zdarzają się także kwiaty niebieskie, ale błękitna barwa hortensji nie jest naturalnym kolorem kwiatów. Aby uzyskać niebieską barwę kwiatów u hortensji stosuje się środki chemiczne (ałun potasowy bądź siarczan glinu). Rośliny kilkakrotnie podlewa się roztworem zawierającym wyżej wymienione środki. Aby kolor był trwały, gleba powinna mieć wyższą kwasowość (na poziomie pH 4-4,5). Barwę niebieską można uzyskać tylko z odmian różowych i czerwonych. Jeśli podłoże będzie miało bardziej zasadowy odczyn, kwiaty hortensji staną się różowe.

KWIATY PŁODNE I KWIATY PŁONE

Hortensje mogą stanowić ozdobę ogrodu nawet wtedy, kiedy przekwitną. Okazałe kwiatostany hortensji składają się z dwóch rodzajów kwiatów – płodnych tworzących nasiona oraz płonych bez słupków i pręcików. Kwiaty płodne są małe i niepozorne, płone natomiast są dużo większe i bardziej ozdobne dzięki barwnym działkom kielicha. Barwne działki kielicha powoli zasychają, częściowo tracąc barwę, ale nadal przez długi czas mogą stanowić ozdobę (aż do jesieni).

GATUNKI HORTENSJI

Najczęściej uprawiane gatunki hortensji to hortensja ogrodowa, krzewiasta, bukietowa. W zależności od odmiany hortensje kwitną od początku czerwca do końca września. Każda z nich wymaga nieco innej pielęgnacji np. jeśli chodzi o termin przycinania.

 

Hortensja ogrodowa – oHhtworzy pąki kwiatowe w roku poprzedzającym kwitnienie (od końca lipca przez ok. 6 tygodni). Jeżeli chcemy przyciąć roślinę, wykonujemy to zaraz po kwitnieniu. Wczesną wiosną wycinamy jedynie suche i przemarznięte pędy. Późną jesienią usuwamy przekwitnięte kwiatostany. Nie jest to roślina odporna na mróz, dlatego na zimę powinniśmy ją osłaniać. Najlepiej rośnie w zachodnich i nadmorskich rejonach Polski, ponieważ panuje tam łagodniejszy klimat. Hortensja ogrodowa kwitnie od czerwca do września. Kwiaty mogą mieć nawet 20 cm średnicy.

 

Hortensja krzewiasta – ten rozłożysty krzew ma ok. 1-1,5 m wysokości. Jego cienkie gałązki mogą nie wytrzymać ciężaru okazałych kwiatów, dlatego w czasie kwitnienia (od połowy lipca do końca września), powinniśmy zamontować przy krzewie podpórki. Hortensje krzewiaste można silnie przyciąć na wiosnę, ponieważ rośliny te zawiązują pąki kwiatowe na tegorocznych pędach. Cięcie przyczyni się także do wytworzenia ładniejszego pokroju rośliny.

 

Hortensja bukietowa – może osiągać nawet 5 m wysokości, ale przeważnie dorasta do ok. 2 m. Kwitnie w sierpniu i we wrześniu. Kwiaty ma białe, jednak z czasem zmieniają one barwę na różową. Jest stosunkowo odporna na mrozy, ale warto ją osłonić na zimę przed chłodnymi wiatrami. Hortensja bukietowa dobrze znosi przycinanie, cięcie powinno się wykonywać co roku na wiosnę.

 

Hortensja pnąca – może osiągać nawet 7 m wysokości. Nie wymaga corocznego przycinania. Potrzebuje stanowiska cienistego lub płcienistego. Jest bardzo odporna na mróz i nie potrzebuje przykrywania na zimę. Charakteryzuje się ozdobnymi liśćmi, które jesienią stają się żółto-złote. Za to kwiaty ma niepozorne i małe.

 

Coraz popularniejsze stają się nowe gatunki hortensji: hortensja Sargenta (o bardzo dużych kwiatach), hortensja dębolistna (o liściach kształtem przypominających liście dębu), hortensja piłkowana czy hortensja kosmata.

Dodano: 06-03-2013