Pielęgnacja anturium

Opinii 14

Anturium to niezwykle dekoracyjna roślina, która może być ciekawą ozdobą naszego mieszkania. Jeśli zapewnimy jej odpowiednie warunki (przede wszystkim ciepło i dostateczną wilgotność podłoża i powietrza) będzie kwitnąć nieprzerwanie niemal przez cały rok.

NAZWA I KSZTAŁT KWIATÓW

Nazwa „anthurium” pochodzi od greckich słów „anthos” – „kwiat” oraz „oura” – „ogon” i nawiązuje do kształtu kwiatów anturium, które przypominają ogoniaste kolby. Do kształtu kwiatów nawiązuje też nazwa angielska: „tailflower” i polska: „kitnia”. Anturium doczekało się też kilku bardziej poetyckich nazw np.: „kwiat flamingów” czy „serce Hawajów”.

 

Kwiaty anturium rzeczywiście są wyjątkowe: z barwnego płatka w kształcie serca (tzw. pochwy) wyrasta charakterystyczna kolba, zbudowana z niepozornych, drobnych kwiatków. Kwiaty utrzymują się na roślinie nawet przez sześć miesięcy, a po ścięciu i wstawieniu do wazonu mogą stanowić ozdobę przez około pięć-sześć tygodni. Ozdobne są także skórzaste i lśniące liście anturium.

POCHODZENIE I GATUNKI

Anturium w naturze występuje w tropikalnych lasach Ameryki Środkowej i Południowej. Obecnie znanych jest ponad 800 gatunków tych niezwykłych roślin. Pierwszy gatunek odkryty został w 1857 roku w Gwatemali przez austriackiego lekarza i botanika Karla von Scherzera. Na jego cześć gatunek nazwany został „Anthurium scherzerianum”. Drugi ważny gatunek anturium został opisany w 1876 roku w Kolumbii przez Francuza – Edouarda Andre. Gatunek nazwano „Anthurium andreanum” na cześć francuskiego architekta terenów zielonych.

 

Anturium Andrego jest większe od anturium Scherzera i często uprawne jest na kwiat cięty. Oprócz tych dwóch gatunków cenionych przede wszystkim ze względu na bardzo dekoracyjne kwiaty, popularny jest też gatunek „Anthurium crystallinum” (anturium powabne) ozdobny z liści. Główną ozdobą anturium powabnego są duże (około 50-60 cm długości) oliwkowozielone liście z nerwami koloru kremowego. Anturium powabne posiada też niepozorne kwiaty, które delikatnie pachną.

POPULARNY KWIAT CIĘTY

Swą popularność anturium zawdzięcza przede wszystkim trwałości oraz ciekawym kształtom i kolorom kwiatów. Pochwy kwiatostanu mogą być barwy żółtej, różowej, czerwonej, fioletowej, a nawet brązowej. W zależności od odmiany kwiaty mogą być małe lub duże (nawet do 22 cm szerokości), pachnące lub wyglądające, jakby były stworzone z plastiku.

 

Do Polski anturium trafiło w latach 60-tych XX wieku i do dziś uważane jest za kwiat niezwykle wytworny i elegancki. Chętnie uprawiane jest nie tylko w doniczkach, ale także na kwiat cięty. Co ciekawe w Polsce znajduje się trzecia pod względem wielkości na świecie i druga w Europie firma, która zajmuje się produkcją anturium. Mowa o Gospodarstwie Ogrodniczym Marii i Jarosława Ptaszków, w którym od 1977 roku uprawia się kwiaty cięte i doniczkowe. Firma znajduje się w Stężycy na Lubelszczyźnie. Oprócz orchidei i róż uprawia się tam około 50 odmian anturium.

GATUNKI UPRAWIANE W DOMU

W warunkach domowych najczęściej uprawiane są odmiany anturium Andrego. Rośliny te mogą dorastać do około 90 cm wysokości, ich liście mają sercowaty kształt, a kolby są sztywne i wyprostowane. Równie popularne są odmiany anturium Scherzera, którego kwiaty i liście są nieco mniejsze.

 

Okres intensywnego kwitnienia anturium przypada na czas od lutego do czerwca, ale pojedyncze kwiaty pojawiają się przez cały rok. Posiadacze szklarni lub okna tropikalnego mogą pokusić się także o hodowlę anturium powabnego. Trzeba tylko pamiętać, że roślina ta wymaga dużo więcej ciepła i wilgoci, niż oba wyżej wymienione gatunki.

STANOWISKO I TEMPERATURA

Anturium najlepiej rośnie na stanowiskach jasnych, ale nie bezpośrednio na słońcu. Odpowiednim miejscem będzie więc parapet z wystawą  zachodnią lub wschodnią. Na oknie północnym światła będzie zbyt mało, a na oknie południowym silne promienie słoneczne mogłyby spowodować poparzenia liści.

 

Anturium lubi ciepło, więc temperatura powietrza i podłoża nie powinna być niższa niż około 18-20 °C. Nie służy mu jednak suche, gorące powietrze z grzejników, z jakim mamy do czynienia w naszych mieszkaniach w okresie jesienno-zimowym.

PODLEWANIE I NAWOŻENIE

Rośliny te pochodzą z wilgotnych lasów tropikalnych, więc musimy zapewnić im dostateczną ilość wody. Podlewamy je jednak dopiero wtedy, kiedy podłoże przeschnie (przeważnie raz na tydzień). W tym celu najlepiej wstawić donicę do naczynia z wodą na około 10 minut, następnie ją wyjąć i poczekać, aż nadmiar wody ścieknie. Zapobiegnie to zalaniu korzeni i zgniciu rośliny.

 

Do podlewania najlepiej używać deszczówki o temperaturze pokojowej. Rośliny te wymagają regularnego nawożenia w okresie wzrostu (czyli od marca do września). Najlepiej płynny nawóz organiczny dostarczać roślinie razem z wodą w czasie podlewania. Należy jednak pamiętać, że anturium jest wrażliwe na zasolenie, dlatego nawóz rozcieńczajmy dwu- albo nawet trzykrotnie bardziej, niż podano na opakowaniu.

PRZESADZANIE

Jeśli chodzi o przesadzanie anturium to najlepiej wykonać to wiosną. Anturium przesadzamy co około 3-4 lata. Można wtedy także rozmnożyć roślinę poprzez podział największych kęp. W trakcie przesadzania należy uważać na wrażliwe korzenie anturium. W dobrych sklepach ogrodniczych można dostać specjalne podłoże do anturium, które złożone jest z torfu, kory i rozdrobnionego kokosa. Można użyć też mieszanki do storczyków.

PIELĘGNACJA KWIATÓW I LIŚCI

Dlatego rośliny te należy regularnie zraszać odstałą wodą o temperaturze pokojowej. Zraszając anturium starajmy się jednak nie pryskać na kwiatostany, ponieważ zasychająca woda może tworzyć nieestetyczne plamy i zacieki.

 

Aby liście i kwiaty przez cały czas były błyszczące i zdrowo wyglądały, należy regularnie wycierać z nich kurz. Co około dwa miesiące można używać specjalnego nabłyszczacza do liści. Trzeba także usuwać przekwitłe i suche kwiatostany.

OBJAWY NIEPRAWIDŁOWEJ PIELĘGNACJI

Jeżeli zapewnimy anturium odpowiednie warunki, nasza roślina nie powinna chorować. Jeśli jednak będzie zbyt zimno i za mokro, liście anturium zżółkną i opadną. Kiedy podłoże będzie zbyt suche, liście staną się papierowe i przesuszone. Jeśli zauważymy, że brzegi listków stają się żółte lub brązowe, a blaszki liściowe pękają, to znak, że musimy dostarczyć roślinie więcej wilgoci w powietrzu.

 

Kiedy roślina przestaje kwitnąć, a młode liście są niepozorne, należy anturium częściej nawozić. Brak kwiatów i karłowatość liści, które nieprawidłowo się rozwijają to skutek niedoboru światła. Objawami chorób grzybowych są ciemne, brązowe plamy na liściach. Wtedy należy roślinę opryskać odpowiednim preparatem grzybobójczym.

Dodano: 12-03-2013