Pięciornik krzewiasty

Opinii 0

Te obficie kwitnące krzewy mogą stanowić dekorację ogrodu nawet przez pół roku – żółte kwiaty pojawiają się w maju i zdobią roślinę aż do października. Pięciorniki są łatwe w uprawie i bardzo szybko rosną. Idealnie nadają się na niskie, barwne żywopłoty.

WYSTĘPOWANIE I WYGLĄD

Pięciornik krzewiasty (Potentilla fruticosa) to krzew z rodziny różowatych, który występuje na niemal całej półkuli północnej. Dobrze znosi warunki chłodniejszych klimatów. Ma drobne, ciemnozielone i delikatnie owłosione liście osadzone na brunatnych pędach. Kwitnie bardzo długo i obficie, najpiękniej w czerwcu i w lipcu oraz na przełomie sierpnia i września. Obecnie znanych jest około 30 odmian pięciornika krzewiastego. Odmiany o kwiatach jasnych (żółtych lub białych) najlepiej wybarwiają się na stanowiskach słonecznych. Odmiany kwitnące na pomarańczowo, czerwono i różowo lepiej sadzić w miejscach półcienistych, wtedy nie wyblakną na słońcu, a ich kwiaty będą miały nasycone, soczyste barwy.

IDEALNE JAKO ROŚLINY OKRYWOWE

Pięciorniki to niezbyt wysokie krzewy, które mogą osiągać maksymalnie 1m wysokości. Mają zwarty, zaokrąglony pokrój i są dość rozłożyste (osiągają około 1,5 m średnicy). Mogą być stosowane jako rośliny okrywowe, ponieważ rosną bardzo szybko – nawet 30 cm rocznie. Aby krzewy te pokryły szczelnie dany teren, należy posadzić je w rozstawie 80x80 cm. Pięciorniki krzewiaste to rośliny długowieczne, które wytwarzają bardzo głęboki system korzeniowy, dlatego starszych egzemplarzy nie należy przesadzać. Przesadzać możemy tylko rośliny młode z dużą bryłą ziemi. Świeżo posadzone krzewy z uprawy pojemnikowej zakwitają jeszcze w tym samym roku.

INNE ZASTOSOWANIE PIĘCIORNIKÓW

Pięciorniki krzewiaste idealnie nadają się na niezbyt wysokie, kwitnące żywopłoty. Najpiękniej wyglądają posadzone w grupie roślin kwitnących na ten sam kolor (np. na żółto). Dobrze wyglądają także egzemplarze posadzone pojedynczo. Pięciorniki można również sadzić na rabatach i w ogrodach skalnych. Nadają się także na dekoracyjne obrzeża klombów czy ogródków ziołowych. Pięciorniki możemy także uprawiać w pojemnikach. Mogą wtedy stanowić ozdobę balkonów i tarasów. Należy jednak pamiętać, aby sadzić je pojedynczo w dużych, głębokich donicach (ze względu na głęboki system korzeniowy). Pięciorniki krzewiaste ze względu na swój luźny, rozłożysty pokrój pasują szczególnie do ogrodów naturalistycznych i tych w stylu rustykalnym. Dobrze sprawdzają się także w ogrodach typu angielskiego.

WARUNKI UPRAWY

Pięciorniki preferują stanowiska słoneczne lub półcieniste. Dobrze rosną na lekkich, piaszczysto-gliniastych glebach, które są przepuszczalne i dosyć wilgotnie. Kiedy jest bardzo sucho, należy je obficiej podlewać, będą wtedy dłużej i piękniej kwitły. Musimy zadbać także o to, by odczyn gleby, w którym zamierzamy posadzić krzewy, był obojętny lub lekko kwaśny (pH 4,5-6,5). Gleba o odczynie zasadowym, z dużą zawartością wapnia, zdecydowanie nie służy pięciornikom. Aby krzewy miały ładny, zwarty pokrój i były gęste, należy je regularnie przycinać. Pięciorniki kwitną na pędach tegorocznych, więc pierwsze cięcie wykonujemy wczesną wiosną. Kolejny raz przycinamy rośliny latem (koniec lipca/początek sierpnia). Pobudzi to roślinę do wywarzania nowych pąków kwiatowych i przyczyni się do tego, że krzew będzie obsypany kwiatami do późnej jesieni. Na obfite kwitnienie wpływa także systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatostanów.

DUŻA ODPORNOŚĆ NA SUSZĘ I MRÓZ

Krzewy te zrzucają liście na zimę i są całkowicie mrozoodporne. Nie straszne im także upały i długotrwała susza. Są niewrażliwe na zanieczyszczenia powietrza i duże zasolenie gleby, dlatego idealnie nadają się do posadzenia w ogrodach miejskich lub w pobliżu rejonów przemysłowych. Krzewy te rzadko atakowane są przez choroby i szkodniki, dlatego nie wymagają skomplikowanej ochrony chemicznej. W czasie gorących i suchych miesięcy niekiedy na pięciornikach żerują jednak przędziorki.

PIĘCIORNIK KRZEWIASTY – ODMIANY

Do najpiękniejszych odmian pięciornika krzewiastego zliczyć można odmiany takie jak np.:

‘Abbotswood’ – jedna z najpiękniejszych odmian kwitnących na biało. Duże białe kwiaty kontrastują z ciemnymi liśćmi o zielono-niebieskim odcieniu. Jest to rozłożysty krzew o średniej wielkości.

‘Daydawn’ – odmiana ta ma bardzo dekoracyjne różowo-kremowe kwiaty z różowo-pomarańczowym odcieniem.

‘Farreri’ – odmiana idealnie nadaje się na żywopłoty. Krzew jest rozłożysty i osiąga około 60cm wysokości. Jego ozdobą są duże, żółto-złote kwiaty.

‘Goldfinger’ – jest to jedna z najwyższych odmian (osiąga wysokość około 100cm). Krzew jest gęsty, rośnie bardzo szybko i charakteryzuje się wyprostowanym pokrojem. Kwitnie długo i obficie na kolor ciemnożółty.

‘Goldteppich’ – krzewy tej odmiany są rozłożyste i dosyć niskie (osiągają maksymalnie 70cm wysokości). Złocistożółte kwiaty są duże i liczne.

‘Longacre’ – to niski i gęsty krzew o pokładających się pędach. Ma jasnożółte kwiaty z nieco ciemniejszym środkiem. Nadaje się na roślinę okrywową.

Maanelys’ – odmiana ta kwitnie długo i obficie na kolor jasnożółty. Krzewy są zwarte i dość wysokie (około 100cm), mają wyprostowany pokrój.

‘Primrose Beauty’ – odmiana ta ma żółto-białe kwiaty, które pod wpływem silnego promieniowania słonecznego całkowicie bieleją. Jest to wysoki, rozłożysty i gęsty krzew o gałązkach przewieszających się na końcach.

‘Princess’ – krzew ten ma wyprostowany pokrój i kwitnie bardzo długo: od maja aż do października. Liczne kwiaty są koloru jasnoróżowego.

‘Pretty Polly’ – jest to dosyć szeroki i bardzo gęsty krzew o delikatnych pędach. Posiada średnio duże kwiaty o barwie jasnoróżowej.

‘Red Ace’ – jest to odmiana niezwykle dekoracyjna, ponieważ posiada dwukolorowe, żółto-czerwone kwiaty. Dodatkowo kwiaty te w trakcie przekwitania przybierają barwę pomarańczową. Odmianę ‘Red Ace’ należy sadzić w półcieniu, ponieważ barwne kwiaty w pełnym słońcu szybko płowieją i więdną. Jest to odmiana dość niska (około 60cm wysokości) o rozłożystym pokroju.

‘Sommerflor’ – krzew ten ma bardzo duże kwiaty (około 4cm średnicy) koloru złotożółtego. Odmiana ta ma zwarty pokrój i osiąga wysokość około 80cm. ‘Sommerflor’ to odmiana szczególnie odporna na suszę.

‘Sunset’ – dekoracyjne kwiaty tej odmiany mogą przybierać różne barwy: od pomarańczowo-żółtych do ceglastoczerwonych. Krzewy tej odmiany są niskie i szerokie.

‘Tangerine’ – krzewy tej odmiany są niskie i mają rozłożysty pokrój. Odmiana kwitnie na kolor żółto-pomarańczowy.

Dodano: 15-03-2013