Peperomia – odkryj jej walory dekoracyjne

Opinii 0

Peperomie to ciekawe rośliny o dekoracyjnych liściach, które w naturze występują w lasach tropikalnych. Aby pięknie rosły w naszych mieszkaniach, musimy zapewnić im wysoką wilgotność powietrza i prawidłowo je podlewać. Do najczęściej uprawianych peperomii należą następujące odmiany: kędzierzawa, tępolistna, kluzjolistna, srebrzysta.

Skąd pochodzi peperomia?

pochodzenie peperomiiPeperomia to inaczej pieprzownik lub pieprzówka. Roślina pochodzi z rodziny pieprzowatych. Jej naturalne środowisko to tropikalne obszary Ameryki Południowej, Środkowej oraz Afryki. Obecnie znanych jest około 1000 gatunków peperomii.

 

W naszym klimacie rośliny te uprawiane są jako kwiaty doniczkowe. Ich główną ozdobą są liście, a w przypadku niektórych gatunków dekoracyjne są także kwiatostany.

 

 

Jak wygląda peperomia?

Peperomie to rośliny słynące z ozdobnych liści, które mogą być gładkie lub pomarszczone, zielone lub wielobarwne, błyszczące lub matowe. W zależności od gatunku liście różnią się wielkością, kolorem i kształtem – tak bardzo, że niekiedy trudno rozpoznać, że dana roślina to pieprzownik. W naturze peperomie dorastają do około 50 cm wysokości, natomiast jako rośliny doniczkowe osiągają do 20-40 cm wysokości.

 

Pędy większości gatunków są sztywne i wzniesione, jednak istnieją także peperomie o pędach zwisających. Rośliny zakwitają latem – kwiatostany są wydłużone i mają barwę zielonkawą lub żółtawą.

 

 

Jakie jest najlepsze stanowisko i temperatura do uprawy peperomii?

uprawa i pielęgnacja peperomiiPeperomie w naturze rosną w lasach tropikalnych, gdzie panuje duża wilgotność powietrza, a światło jest rozproszone. Jako rośliny doniczkowe wymagają półcienistego stanowiska. Nie powinny stać w pełnym słońcu, bo ich liście mogłyby zostać poparzone. W miejscu zbyt ciemnym pędy peperomii nieestetycznie się wydłużają, a nowe liście są wyraźnie mniejsze. Trzeba wtedy zapewnić roślinie bardziej jasne stanowisko. Jest to ważne szczególnie w okresie zimowym, kiedy dni są bardzo krótkie i pochmurne.

 

W okresie wegetacyjnym optymalna temperatura do uprawy peperomii waha się między 18 a 25oC. Jesienią i zimą temperatura powinna być niższa – 15-16oC. Warto pamiętać, że większość gatunków peperomii zamiera poniżej 8-10oC. Dlatego trzeba uważać przy wietrzeniu mieszkań zimą, aby mroźne powietrze nie uszkodziło roślin.

 

 

W jakim podłożu powinna rosnąć peperomia?

Peperomie powinny rosnąć w podłożu żyznym, lekkim i przepuszczalnym, o odczynie lekko kwaśnym (pH 5,6-6,5). Na dno donicy koniecznie trzeba wysypać warstwę drenażową, który umożliwi swobodny odpływ nadmiaru wody. Mogą być to drobne kamienie lub keramzyt.

 

Rośliny najlepiej rosną w doniczkach płytkich i szerokich. Do nowych pojemników przesadzamy je dopiero wtedy, kiedy wyraźnie przerosną doniczkę – przeważnie co 2-3 lata. Przesadzanie wykonujemy wiosną.

 

 

Jaką wilgotność należy zapewnić peperomii?

peperomia w białej doniczcePeperomie lubią warunki charakteryzujące się dużą wilgotnością. W naszych mieszkaniach powietrze przeważnie jest zbyt suche, czego objawem jest zasychanie końcówek liści. Dlatego też warto w pobliżu rośliny ustawić nawilżacz powietrza. Doniczkę można również umieścić w większym pojemniku wypełnionym wodą lub mokrymi kamieniami (keramzytem) – ważne, żeby korzenie peperomii nie były zanurzone w wodzie, bo roślina może zgnić.

 

Trzeba pamiętać, że rośliny nie tolerują zraszania liści. Nie należy ich ustawiać w pobliżu kaloryferów, kominków, pieców. Dobrym miejscem do uprawy jest za to łazienka, gdzie panuje wyższa wilgotność powietrza.

 

 

Jak prawidłowo podlewać i nawozić peperomię?

Peperomia ma liście, które wykazują zdolność magazynowania wody. Dlatego roślina nie wymaga zbyt częstego podlewania. Lepiej znosi lekkie przesuszenie niż zalanie, które może skutkować zgniciem korzeni. Roślinę podlewamy więc rzadko i umiarkowanie – dopiero, kiedy wierzchnia warstwa podłoża jest wyraźnie sucha. Latem podlewamy raz w tygodniu, w okresie jesienno-zimowym wystarczy podlać ją raz na 2-3 tygodnie.

 

Woda do podlewania peperomii powinna być pozbawiona wapnia, odstana, najlepiej o temperaturze pokojowej. W czasie podlewania nie należy moczyć pędów i liści – wodę najlepiej lać na podstawkę, a jej nadmiar usuwać. Peperomię nawozimy w czasie sezonu wegetacyjnego (od kwietnia do października). W okresie jesienno-zimowym nawożenia zaprzestajemy, aby zapewnić roślinie stan spoczynku. Do nawożenia najlepiej użyć płynnego, wieloskładnikowego nawozu uniwersalnego lub nawozu dla roślin ozdobnych z liści. Nawóz należy dodatkowo rozcieńczyć – wystarczy połowa dawki zalecanej przez producenta na opakowaniu.

 

PORADA EKSPERTA

 

Jeśli liście peperomii się marszczą, a ich końcówki zasychają to znak, że powietrze jest za suche. Kiedy liście zaczynają opadać, w pomieszczeniu panuje za niska temperatura. Plamy na liściach świadczą o poparzeniach słonecznych. Kiedy światła jest za mało, pędy peperomii zaczynają się wyciągać.

 

 

Najpopularniejsze peperomie

gatunki i odmiany peperomiiPeperomia to roślina, która ma nawet w 1000 odmian. Warto poznać te najpopularniejsze i sprawdzić, którą łatwo uprawiać w domowym zaciszu.

 

 

Peperomia kędzierzawa

 

Peperomia kędzierzawa (Peperomia caperata) pochodzi z tropikalnych rejonów Ameryki Południowej i Środkowej. Osiąga wysokość od 15 do 30 cm. Ma gęsty, krzaczasty pokrój i bardzo dekoracyjne liście – szerokie, jajowate, mięsiste i mocno pomarszczone. Liście mogą być ciemnozielone lub wielobarwne w zależności od odmiany:

 

  • Rosso’ ma liście o wydłużonym kształcie, ciemnozielone z wierzchu, od spodu czerwone;
  • Purpurea’ ma liście bordowo-czerwone;
  • Metallic Ripple’ ma liście wybitnie pomarszczone, ze srebrno-czerwonym odcieniem;
  • Variegata’ ma liście pstre.

 

Peperomia kędzierzawa ma także dekoracyjne kwiaty, które wyrastają na sztywnych, grubych łodygach. Mają postać wąskich, białawych kłosów.

 

 

Peperomia tępolistna

 

peperomia tępolistnaPeperomia tępolistna (Peperomia obtusifolia) pochodzi z tropikalnych rejonów Ameryki Południowej i Środkowej. Dorasta do 30-40 cm wysokości. To roślina ozdobna z liści, które są duże, szerokie, owalne, mięsiste, błyszczące i całkiem gładkie. Mają barwę jasnozieloną. Niezwykle dekoracyjnie prezentują się liście peperomii tępolistnej w odmianie ‘Variegata’, które są zielone z szerokim obrzeżem barwy kremowej oraz mają jaśniejsze smugi i przebarwienia.

 

 

Peperomia kluzjolistna

 

Peperomia kluzjolistna (Peperomia clusiifolia) pochodzi z Jamajki. Może dorastać do 20-30 cm wysokości. Ma krótkie, mięsiste, lekko płożące łodygi, które często są wybarwione na czerwono. Liście peperomii kluzjolistnej mają owalny, lekko wydłużony kształt, są mięsiste, gładkie i błyszczące. Mogą osiągać nawet 15 cm długości. Liście mają barwę zieloną i są ozdobione czerwoną lub purpurową obwódką. Niezwykle dekoracyjna jest odmiana ‘Jelly’ o wielobarwnych liściach. Peperomia kluzjolistna ze względu na płożący pokrój najlepiej wygląda posadzona w podwieszanych doniczkach.

 

 

Peperomia srebrzysta

 

Peperomia srebrzysta dawniej nazywana była peperomią Sandersa (Peperomia argyreia syn. p. sandersii). Roślina ta pochodzi z Brazylii i dorasta do 20 cm wysokości. Ma bardzo dekoracyjne liście o zielonej barwie – duże, szerokie, owalne, ostro zakończone, mięsiste, gładkie i błyszczące. Ozdobne liście ze srebrzystymi paseczkami ciekawie kontrastują z czerwonymi ogonkami liściowymi.

Dodano: 12-02-2019