Pachnące jaśminowce

Opinii 0

Obsypane śnieżnobiałymi lub kremowymi kwiatami krzewy jaśminowców to idealna ozdoba ogrodów, działek i parków. Krzewy te są bardzo łatwe w uprawie i jeśli poświęcimy im trochę czasu, każdego lata zachwycą nas swoim niebanalnym wyglądem i pięknym zapachem.

JAŚMINOWIEC CZY JAŚMIN?

Jaśminowiec (Philadelphus) w naturze występuje w strefie klimatu umiarkowanego na półkuli północnej (głównie rośnie w Europie i Azji oraz w Ameryce Północnej). Krzew ten pochodzi z rodziny hortensjowatych i niekiedy błędnie nazywany jest jaśminem (jaśmin – Jasminum – to zupełnie inna roślina, która należy do rodziny oliwkowatych i występuje w Azji oraz w Afryce).

WYGLĄD

Rośliny te dość silnie się rozrastają, są rozłożyste i mają ciemnozielone liście, które pojawiają się już wczesną wiosną. Jaśminowce cenione są jednak przede wszystkim ze względu na biało-kremowe, silnie pachnące kwiaty, którymi krzewy obsypane są od maja do lipca (w zależności od gatunku i odmiany). Warto wiedzieć, że kwiaty jaśminowców wykorzystywane są w przemyśle kosmetycznym (np. przy produkcji perfum, kremów, olejków zapachowych), a także w homeopatii. Pachnące gałązki obsypane kwiatami nadają się także na kwiat cięty.

ZASTOSOWANIE

Jaśminowce najpiękniej wyglądają posadzone pojedynczo lub w niewielkich grupach. Ciemnozielone liście jaśminowców mogą stanowić ciekawe tło dla kolorowo kwitnących kwiatów jednorocznych i wieloletnich. Te pięknie pachnące krzewy warto sadzić blisko miejsc, gdzie wypoczywamy, czyli w pobliżu altanek, ławek, balkonów czy tarasów. Jeśli mamy dużo miejsca w ogrodzie lub na działce, możemy z nich stworzyć nieformowany, kwitnący i pachnący żywopłot.

ŻYWOPŁOT Z JAŚMINOWCÓW

Rośliny te bardzo dobrze znoszą cięcie, więc można z nich także tworzyć niezbyt wysokie żywopłoty formowane. Warto jednak pamiętać, by krzewy te przycinać po kwitnieniu, ponieważ jaśminowce wytwarzają pąki kwiatowe na pędach tegorocznych i jeśli przytniemy je wczesną wiosną – nie zakwitną. Wiosenne przycinanie powinno ograniczyć się do usunięcia pędów chorych i suchych. W pierwszej kolejności wycinamy pędy stare.

WARUNKI UPRAWY

Krzewy te nie są wymagające i nie powinny nastręczać trudności nawet początkującym ogrodnikom. Mogą rosnąć zarówno w słońcu, jak i w półcieniu, jednak w miejscu bardzo zacienionym zdecydowanie słabiej kwitną. Bardzo źle znoszą suszę, dlatego w czasie upalnych i suchych letnich miesięcy należy je obficie podlewać. Jaśminowce najlepiej rosną w żyznym i przepuszczalnym podłożu o odczynie lekko zasadowym. Zbyt kwaśna gleba im nie służy. Są odporne na zanieczyszczenia powietrza, dlatego idealnie nadają się do posadzenia w warunkach miejskich. Krzewy są także bardzo odporne na mróz, więc nie wymagają zabezpieczania przed zimą. Jaśminowce nie wymagają zbyt częstego nawożenia, ponieważ duża ilość składników odżywczych w glebie pobudza roślinę głównie do wytwarzania odrostów korzeniowych. Przenawożone krzewy słabiej kwitną. Jaśminowce wystarczy zasilić raz w roku (na wiosnę) nawozem wieloskładnikowym.

JAŚMINOWIEC WONNY

Najczęściej spotykanym w naszych ogrodach gatunkiem jaśminowca jest jaśminowiec wonny (Philadelphus coronarius). Ten wysoki krzew silnie się rozrasta i może dorastać do około 2,5 m wysokości. Ma sztywne, wyprostowane pędy i zakwita na przełomie maja i czerwca. Duże i bardzo silnie pachnące kwiaty jaśminowca wonnego mają kremowo-biały kolor i są zebrane w grona. Do najciekawszych odmian tego gatunku należą np.:

‘Aureus’ – wiosną oraz wczesnym latem liście tej odmiany mają żółto-złoty kolor, a z czasem stają się zielone. Krzew ten osiąga około 2 m wysokości, a na przełomie maja i czerwca pokrywa się intensywnie pachnącymi kwiatami barwy kremowo-białej. Odmiana ta kwitnie obficie posadzona w miejscach słonecznych. Idealnie nadaje się na nieformowane żywopłoty.

‘Duplex’ – odmianę tą sadzić można nawet w małych ogrodach, ponieważ dorasta do około 1 m wysokości. Ten bardzo gęsty i zwarty krzew o regularnym pokroju idealnie nadaje się na niskie żywopłoty. Ma duże, pełne kwiaty koloru kremowego.

JAŚMINOWIEC PANIEŃSKI

Ciekawym gatunkiem jest także jaśminowiec panieński (Philadelphus x virginalis), którego ciemnozielone liście są od spodu gęsto owłosione. Krzew ten dorasta do około 2,5 m wysokości i ma sztywne, wyprostowane pędy. Jaśminowiec panieński zakwita w maju i w czerwcu i ma pełne, intensywnie pachnące kwiaty koloru białego. Do posadzenia w ogrodzie polecam szczególnie odmiany takie jak np.:

‘Biały Karzeł’ – to wolno rosnący, gęsty krzew o sztywnych pędach i efektownie pofalowanych liściach barwy ciemnej zieleni. Roślina ta zakwita bardzo obficie na przełomie czerwca i lipca i ma pojedyncze, białe kwiaty.

‘Virginal’ – odmiana ta ma duże kwiaty (mogą mieć nawet 5 cm średnicy) zebrane w wyprostowane grona. Krzew ten zakwita dość późno (koniec czerwca – lipiec), a jego pełne lub półpełne kwiaty intensywnie pachną. Roślina ta nadaje się głównie do dużych ogrodów, ponieważ silnie się rozrasta i dorastać może do około 2,5-3 m wysokości. Krzew ten ma grube, wyprostowane pędy, a jego ciemnozielone liście są sztywne i pomarszczone.

JAŚMINOWIEC LEMOINE’A

Do posadzenia w małych ogrodach polecam jaśminowca Lemoine’a (Philadelphus x lemoinei). Jest to wolno rosnący, niski krzew, który osiąga maksymalnie 1 m wysokości. Ma drobne listki (około 4 cm długości) i w czerwcu obsypany jest pojedynczymi kwiatami barwy kremowej lub białej. Krzew ten zakwita bardzo obficie, a zebrane w grona kwiaty pachną bardzo intensywnie. Do najcenniejszych odmian jaśminowca Lemoine’a należą np.:

‘Albatre’ – odmiana ta zakwita dość późno i ma śnieżnobiałe, półpełne i intensywnie pachnące kwiaty. Liście tej odmiany są szorstkie i mają ciemnozieloną barwę.

‘Erectus’ – odmiana ta ma najsilniej ze wszystkich odmian pachnące kwiaty. Kwiaty te są drobne, pojedyncze i mają wydłużone, wąskie płatki. Odmiana ta tworzy niskie krzewy (około 1 m wysokości) i ma cienkie, wyprostowane pędy, pokryte błyszczącymi liśćmi barwy ciemnozielonej.

Dodano: 15-03-2013