Pachnące byliny, pnącza, drzewa i krzewy

Opinii 0

Warto posadzić w ogrodzie rośliny, których kwiaty pięknie pachną. Najlepiej umieścić je w pobliżu miejsca, gdzie odpoczywamy i często przebywamy: niedaleko tarasu, altany, placu zabaw dla dzieci. Aby cieszyć się pięknym zapachem kwiatów przez cały sezon, należy wybrać różnorodne gatunki, które będą kwitły od wczesnej wiosny do jesieni. Z bogatej oferty pachnących roślin wybrać możemy zarówno niewielkie byliny, krzewy, pnącza, a także niewysokie drzewa – w zależności od rozmiarów ogrodu i od naszych upodobań.

Byliny – LAWENDA (kwitnie od czerwca do października)

Lawenda w naturze występuje w krajach południowoeuropejskich – we Francji, Włoszech, Chorwacji. Bylina ta nie ma dużych wymagań i jest dość łatwa w uprawie. Preferuje stanowiska słoneczne i ciepłe, a także suche. Najlepiej rośnie na przepuszczalnej, dobrze zdrenowanej glebie. Lubi podłoża żyzne i przewiewne, które szybko się nagrzewają i nie są zbyt wilgotne. Nie przeszkadza jej natomiast podłoże piaszczyste. Bardzo dobrze rośnie na glebach zasadowych. Lawenda może stanowić ozdobę naszego ogrodu przez wiele miesięcy, ponieważ kwitnie bardzo długo – od czerwca do października. Najpiękniej wygląda posadzona w ogródkach skalnych oraz na suchych, nasłonecznionych zboczach. Można posadzić ją również wzdłuż ogrodowej ścieżki lub zastosować jako obwódkę rabaty. Nadaje się także na niskie żywopłoty. Aby miała piękny, gęsty i zwarty pokrój, należy ją regularnie przycinać. Pierwsze cięcie wykonujemy wiosną, przed wytworzeniem się pąków kwiatowych. Drugie cięcie, bardziej intensywne, wykonujemy jesienią po przekwitnieniu.

Lawenda francuska

Lawenda francuska to półkrzew, tworzący zwarte i regularne kępy, który z powodzeniem może rosnąć w naszym klimacie. Jest to roślina bardzo dekoracyjna, ponieważ posiada kwiaty płone, płodne oraz barwne podsadki. Lawenda francuska kwitnie na purpurowo.

Lawenda wąskolistna

Lawenda wąskolistna posiada szarozielone, owłosione, bardzo pachnące liście oraz lawendowo-niebieskie, drobne kwiaty osadzone na kłosowatym kwiatostanie. Może osiągać nawet 80 cm wysokości, przeważnie spotyka się jednak krzewy wysokie na około 40-50 cm. Do ogrodu polecam szczególnie odmianę ‘Hidcote blue’ o ciemnych, intensywnie wybarwionych kwiatach w kolorze niebiesko-fioletowym. Jasnofioletowe kwiaty ma odmiana ‘Dwarf blue’, a na różowo kwitnie odmiana ‘Hidcote pink’. Ciekawą odmianą jest odmiana ‘Alba’ o kwiatach koloru białego. Lawenda należy do roślin miododajnych, dlatego jej kwiaty często odwiedzane są przez owady zapylające.

Pnącza – WICIOKRZEW (kwitnie od maja do października)

Wiciokrzew to dekoracyjne pnącze, które ma ciekawe kwiaty w ciepłych w barwach: kremowe, żółte, pomarańczowe, czerwone, często kwiaty są dwubarwne. Wiciokrzewy należą do niezbyt silnie rosnących pnączy i mogą dorastać do około 10 m wysokości. W zależności od gatunku i odmiany rośliny te kwitną od maja do października, a kwiaty niektórych z nich wydzielają piękny, intensywny zapach. Wiciokrzewy mogą rosnąć zarówno na stanowisku słonecznym, jak i półcienistym. Powinniśmy je sadzić w miejscach zacisznych i osłoniętych od silnych wiatrów. Pnącza te preferują żyzne, przepuszczalne, wilgotne podłoże o odczynie zasadowym. Wiciokrzewy warto nawozić nawozami wieloskładnikowymi kilka razy w czasie sezonu wegetacyjnego. Będą wtedy lepiej rosły i obficiej kwitły. Rośliny te idealnie nadają się na trejaże, pergole bramy czy do dekoracji altany.

Wiciokrzew japoński

Wiciokrzew japoński to częściowo zimozielone pnącze, które ma krótkie, owłosione pędy. Na przełomie czerwca i lipca pojawiają się intensywnie pachnące kwiaty, które początkowo są białe, a z czasem różowieją. Jesienią zaczynają dojrzewać owoce: czarne, kuliste jagody. Wiciokrzew japoński nie jest odporny na mróz, dlatego należy go sadzić w najcieplejszych rejonach naszego kraju, w miejscach osłoniętych od silnych, zimnych wiatrów. Ciekawa odmiana to np.:

‘Aureoreticulata’ – niezbyt wysokie pnącze, które może dorastać do około 1,5-2 m. Ma bardzo oryginalne zielone liście ozdobione złotożółtymi żyłkami. W czasie łagodnych zim listki bardzo długo utrzymują się na roślinie. Odmiana ta idealnie nadaje się jako roślina okrywowa: ścielące się pędy w dość krótkim czasie pokrywają powierzchnię gleby, tworząc gęsty, żółty kobierzec.

Wiciokrzew pomorski

Wiciokrzew pomorski to jedyny gatunek wiciokrzewu, który można spotkać w Polsce w warunkach naturalnych: w lasach liściastych na terenie Dolnego Śląska oraz Pomorza. Gatunek ten objęty jest ścisłą ochroną. Pnącze to dorasta do około 6 m wysokości, a jego młode pędy są owłosione. Wiciokrzew pomorski kwitnie od maja do sierpnia, a jego kwiaty bardzo silnie pachną – szczególnie wieczorami i nocami. Rurkowate, długie kwiaty mają kolor kremowobiały z delikatnym różowym odcieniem i zebrane są na szczytach pędów. Ciekawa odmiana wiciokrzewu pomorskiego to ‘Serotina’ – pnącze o niezwykle dekoracyjnych kwiatach. Kwiaty w pączkach są ciemnoczerwone, później dwubarwne (w środku kremowe, z zewnątrz purpurowo-różowe), a w miarę rozkwitania stają się coraz jaśniejsze. Odmiana ta kwitnie długo i później niż gatunek, od lipca aż do pierwszych przymrozków.

Wiciokrzew przewiercień

Wiciokrzew przewiercień kwitnie od maja do lipca i ma intensywnie pachnące kwiaty barwy kremowej lub bladożółtej. Niewątpliwą ozdobą tego pnącza są także jego owoce: pomarańczowoczerwone, kuliste jagody, umieszczone tuż u nasady zrośniętych liści (wyglądają jak położone na talerzu lub tacy z liści). Wiciokrzew przewiercień może dorastać do około 6-8 m wysokości.

Krzew – KALINA (kwitnie od końca lutego do końca czerwca)

Kaliny występują głównie na półkuli północnej. Obecnie znanych jest około 150 gatunków tej rośliny. Swą popularność kaliny zawdzięczają pięknym kwiatom zebranym w kuliste kwiatostany, a także ozdobnym, wielobarwnym owocom. W zależności od odmiany kaliny kwitną od końca lutego do końca czerwca. Wiele z nich intensywnie pachnie. Kaliny nie należą do roślin wymagających. Mogą rosnąć na niemal każdej glebie, najlepiej jednak by była to gleba żyzna, próchnicza i wilgotna. Preferują stanowiska słoneczne lub półcieniste, jednak w cieniu będą kwitły mniej obficie.

Kalina wonna, kalina bodnanstka, kalina angielska

Do pachnących gatunków kalin należą np. kalina wonna oraz kalina bodnanstka. Różowo-białe kwiaty tych gatunków pojawiają się bardzo wcześnie, jeszcze przed pojawianiem się liści, niekiedy już pod koniec lutego. Kaliny te kwitną do kwietnia, a ich kwiaty pachną dosyć intensywnie. Do gatunków pachnących zaliczamy także kalinę angielską, która bardzo obficie zakwita w maju. Ma okazałe, duże kwiaty, które pachną niezwykle intensywnie.

Drzewo – LILAK (kwitnie w maju)

Obecnie znamy około 30 gatunków lilaków, z czego zaledwie dwa występują w Polsce: lilak pospolity i węgierski. Rośliny te posiadają około 1000 odmian. Lilaki rosną bardzo wolno i są długowieczne (mogą żyć 200 lat). Rośliny te możemy spotkać w Azji oraz w południowej i środkowo-wschodniej Europie. Mogą przybierać postać krzewu lub drzewa, dorastają do około 5-7 m wysokości. Lilaki bardzo dobrze znoszą cięcie, dlatego powinniśmy je co kilka lat dość silnie przyciąć. Pobudzi to roślinę do wytwarzania nowych pędów. Aby lilaki ładnie się zagęszczały, trzeba je przycinać także po każdym kwitnieniu. Lilaki to rośliny dość łatwe w uprawie. Najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych, ale radzą sobie także w cieniu. Preferują gleby żyzne, lekkie i próchnicze, a także dostatecznie wilgotnie, o pH obojętnym lub lekko zasadowym. Lilaki są odporne na suszę oraz mróz, dobrze znoszą zanieczyszczenia powietrza. Lilaki to drzewa, z których stworzyć możemy wielobarwny, nieformowany żywopłot. Zakwitają w maju i kwitną cały miesiąc. W zależności od odmiany kwiaty mogą być pojedyncze lub pełne w kolorze białym, fioletowo-niebieskim, fioletowo-różowym, ciemnofioletowym, czerwono-purpurowym lub purpurowym. Kwiatostany są duże, uginają się pod swoim ciężarem oraz intensywnie pachną. Olejki eteryczne, które zawarte są w kwiatach lilaka, wykorzystywane są przy produkcji perfum.

Lilak pospolity – odmiany:

‘Charles Joly’ – odmiana o silnie pachnących, pełnych, ciemnych kwiatach w kolorze purpurowo-czerwonym, które zebrane są w średniej wielkości wiechy. Krzew osiąga wysokość 3m. 

‘Katherine Havemeyer’ – pełne, niebiesko-liliowe kwiaty tej odmiany mają poskręcane płatki. Silnie pachnące kwiaty zebrane są w gęste, szerokie i dość duże wiechy.

‘Madame Lemoine’ – ma pełne, białe kwiaty, które zebrane są w szerokie wiechy. Kwitnie dość późno, ale za to obficie.

‘Massena’ – odmiana ta ma bardzo ciemne kwiaty w kolorze purpurowo-fioletowym, które zebrane są w duże i ciężkie, przewieszające się wiechy.

‘Michel Buchner’ – krzew niezbyt wysoki (około 2,5m), ale za to szeroki. Odmiana ta ma kwiaty pełne w kolorze liliowo-fioletowym.

‘Primose’ – odmiana ta charakteryzuje się dość powolnym wzrostem. Kwiaty mają ciekawą, żółtą barwę i są zebrane w nieduże wiechy. Kwitnie obficie.

‘Sensation’ – bardzo dekoracyjna odmiana o dwubarwnych kwiatach: purpurowo-czerwone płatki ozdobione są białym brzegiem.

Krzew/drzewo – JAŚMINOWIEC (kwitnie od maja do lipca)

Jaśminowiec w naturze występuje w strefie klimatu umiarkowanego na półkuli północnej (głównie rośnie w Europie i Azji oraz w Ameryce Północnej). Jaśminowce cenione są przede wszystkim ze względu na biało-kremowe, silnie pachnące kwiaty, którymi krzewy obsypane są od maja do lipca. Warto wiedzieć, że kwiaty jaśminowców wykorzystywane są w przemyśle kosmetycznym (np. przy produkcji perfum, kremów, olejków zapachowych), a także w homeopatii. Pachnące gałązki obsypane kwiatami nadają się także na kwiat cięty. Jaśminowce najpiękniej wyglądają posadzone pojedynczo lub w niewielkich grupach. Można z nich także stworzyć nieformowany, kwitnący i pachnący żywopłot. Warto jednak pamiętać, by krzewy te przycinać po kwitnieniu, ponieważ jaśminowce wytwarzają pąki kwiatowe na pędach tegorocznych i jeśli przytniemy je wczesną wiosną – nie zakwitną. Krzewy te są łatwe w uprawie: mogą rosnąć zarówno w słońcu, jak i w półcieniu, jednak w miejscu bardzo zacienionym zdecydowanie słabiej kwitną. Bardzo źle znoszą suszę, dlatego w czasie upalnych i suchych miesięcy należy je obficie podlewać. Jaśminowce najlepiej rosną w żyznym i przepuszczalnym podłożu o odczynie lekko zasadowym. Krzewy te są także bardzo odporne na mróz i nie wymagają zabezpieczania przed zimą.

Jaśminowiec wonny

Jaśminowiec wonny to wysoki i silnie rozrastający się krzew, który może dorastać do około 2,5 m wysokości. Ma sztywne, wyprostowane pędy i zakwita na przełomie maja i czerwca. Duże i bardzo silnie pachnące kwiaty jaśminowca wonnego mają kremowo-biały kolor i są zebrane w grona. Do najciekawszych odmian tego gatunku należą np.:

‘Aureus’ – wiosną oraz wczesnym latem liście tej odmiany mają żółto-złoty kolor, a z czasem stają się zielone. Krzew ten osiąga około 2 m wysokości, a na przełomie maja i czerwca pokrywa się intensywnie pachnącymi kwiatami barwy kremowo-białej. Odmiana ta kwitnie obficie posadzona w miejscach słonecznych. Idealnie nadaje się na nieformowane żywopłoty.

‘Duplex’ – odmianę tą sadzić można nawet w małych ogrodach, ponieważ dorasta do około 1 m wysokości. Ten bardzo gęsty i zwarty krzew o regularnym pokroju idealnie nadaje się na niskie żywopłoty. Ma duże, pełne kwiaty koloru kremowego.

Jaśminowiec panieński

Jaśminowiec panieński ma ciemnozielone liście, które  są od spodu gęsto owłosione. Krzew ten dorasta do około 2,5 m wysokości i ma sztywne, wyprostowane pędy. Jaśminowiec panieński zakwita w maju i w czerwcu i ma pełne, intensywnie pachnące kwiaty koloru białego. Ciekawe odmiany to np.:

‘Biały Karzeł’ – to wolno rosnący, gęsty krzew o sztywnych pędach i efektownie pofalowanych liściach barwy ciemnej zieleni. Roślina ta zakwita bardzo obficie na przełomie czerwca i lipca i ma pojedyncze, białe kwiaty.

‘Virginal’ – odmiana ta ma duże kwiaty (nawet 5 cm średnicy) zebrane w wyprostowane grona. Krzew ten zakwita dość późno (koniec czerwca – lipiec), a jego pełne lub półpełne kwiaty intensywnie pachną. Roślina ta nadaje się głównie do dużych ogrodów, ponieważ silnie się rozrasta i dorastać może do około 2,5-3 m wysokości. Krzew ten ma grube, wyprostowane pędy, a jego ciemnozielone liście są sztywne i pomarszczone.

Jaśminowca Lemoine’a

Jaśminowiec Lemoine’a to wolno rosnący, niski krzew, który osiąga max 1 m wysokości. Ma drobne listki i w czerwcu obsypany jest pojedynczymi kwiatami barwy kremowej lub białej. Krzew ten zakwita bardzo obficie, a zebrane w grona kwiaty pachną bardzo intensywnie. Ciekawe odmiany to np.:

‘Albatre’ – odmiana ta zakwita dość późno i ma śnieżnobiałe, półpełne i intensywnie pachnące kwiaty. Liście tej odmiany są szorstkie i mają ciemnozieloną barwę.

‘Erectus’ – odmiana ta ma najsilniej ze wszystkich odmian pachnące kwiaty. Kwiaty te są drobne, pojedyncze i mają wydłużone, wąskie płatki. Odmiana ta tworzy niskie krzewy (około 1 m wysokości) i ma cienkie, wyprostowane pędy, pokryte błyszczącymi liśćmi barwy ciemnozielonej.

Dodano: 09-08-2013