Orlik wachlarzowaty

Opinii 0

Orliki wachlarzowate to rośliny wieloletnie, które mogą być ozdobą niemal każdej rabaty bylinowej. Kwitną dosyć długo, bo od czerwca do sierpnia. Ich kwiaty mają barwy niebiesko-fioletowe, różowe, białe. Po kwitnieniu orliki zamierają, więc warto w ich najbliższym sąsiedztwie posadzić inne byliny – kwitnące lub ozdobne z liści. Orliki wachlarzowate to rośliny łatwe w uprawie i nie wymagające zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych.

Pochodzenie i występowanie

Orlik wachlarzowaty (Aquilegia flabellata) to krótkowieczna bylina, która należy do rodziny jaskrowatych, obejmującej około 120 gatunków roślin występujących w strefie klimatów umiarkowanych na półkuli północnej. Naturalne siedliska orlika wachlarzowatego to Sachalin (rosyjska wyspa na Oceanie Spokojnym), Wyspy Kurylskie (także rosyjskie), a także Hokkaido (wyspa japońska) i Korea. Orliki wachlarzowate to rośliny bardzo często i chętnie uprawiane na rabatach bylinowych. Idealnie sprawdzą się w ogrodach o charakterze wiejskim, rustykalnym, naturalistycznym. Kwiaty orlików wachlarzowatych mogą mieć barwę białą, różową, niebieską, płatki korony są dwubarwne. Łacińska nazwa orlika – Aquilegia – wywodzi się od wyrazu „aquila”, który znaczy „orzeł”. Nazwa nawiązuje do kształtu kwiatu z ostrogami – przypomina on nieco szpony orła.

Wygląd

Orliki wachlarzowate to dosyć niskie byliny, które mogą dorastać do około 20-25 cm wysokości. Proste łodygi wyrastają z kłącza. Liście podzielone są na trzy części, umieszczone są na długich ogonkach i mają barwę niebieskozieloną. Pędy kwiatostanowe są niewysokie, na ich końcach wyrastają duże (jak na tak niską roślinę) kwiaty – mają około 3-4 cm wielkości. Orliki wachlarzowate kwitną w okresie od czerwca do sierpnia. Płatki korony są dwubarwne, przeważnie fioletowo-niebieskie, obrzeżone na biało. Działki kielicha natomiast mają barwę niebieską lub fioletowo-niebieską (w odmianach występują także kwiaty białe i różowe). Po przekwitnięciu nadziemna część obumiera, więc w bliskim pobliżu orlików warto posadzić rośliny, które wypełnią tę lukę w ogrodzie. Owoce orlików wachlarzowatych mają postać mieszków. W ich wnętrzu znajdują się czarne nasionka.

Warunki uprawy

Orliki wachlarzowate preferują stanowiska słoneczne do półcienistych. Warto wiedzieć, że jeśli posadzimy byliny w cieniu, będą one kwitły nieco słabiej, ale za to dłużej. Ponadto płatki kwiatów staną się jaśniejsze. Orliki posadzone na słońcu zakwitną obficiej, a ich płatki będą ładnie wybarwione, jednak kwitnienie będzie trochę krótsze.

Byliny te preferują podłoża żyzne, próchnicze, umiarkowanie wilgotne i przepuszczalne, bardzo dobrze zdrenowane. Nadmiar wilgoci może prowadzić do zagniwania korzeni i zamierania rośliny, jednak w czasie suszy orliki wymagają podlewania. Odpowiednia będzie gleba średnio ciężka, piaszczysto-gliniasta. Ziemię wokół roślin można wyściółkować, co ograniczy parowanie wody, zablokuje nadmierne rozrastanie się chwastów i wpłynie na większą mrozoodporność bryły korzeniowej.

Orliki nie wymagają zbyt częstego nawożenia. Zasilamy je na wiosnę wieloskładnikowym, wolno działającym nawozem mineralnym o zbilansowanym składzie.

Sadzenie i rozmnażanie

Orliki wachlarzowate należy sadzić w odchwaszczonym, przekopanym podłożu, które warto wymieszać z dobrze rozłożonym kompostem (wzbogaci on glebę w próchnicę i niezbędne składniki pokarmowe). Wprost do gruntu wysadza się sadzonki, które można kupić w sklepach ogrodniczych lub wyhodować samodzielnie. Nasiona lepiej kupić, niż pozyskać od roślin kwitnących w naszym ogrodzie, ponieważ nie ma gwarancji, że tak uzyskane nowe byliny powtórzą cechy rośliny matecznej. Ponadto poszczególne odmiany orlików bardzo łatwo się ze sobą krzyżują, tworząc nowe mieszańce, które tracą szlachetne cechy odmian głównych. Aby nie „zachwaścić” ogrodu orlikami o niepożądanych cechach, warto ścinać przekwitłe kwiatostany (nie dopuścimy wtedy do zawiązywania się nasion).

Nasiona wysiewać można w okresie od wczesnej wiosny do lata (marzec-lipiec). Wysiewamy je do inspektu, powinny wykiełkować po około 4-5 tygodniach. Kiedy siewki nieco podrosną, należy je przepikować. Sadzonki wysadzamy do gruntu dopiero na jesieni. Nowe rośliny powinny zakwitnąć w kolejnym roku.

Orliki można także rozmnażać wegetatywnie czyli przez podział. Kępy dzielimy w sierpniu, uważając na to, aby każda nowa sadzonka miała po kilka pędów i nieuszkodzone korzenie. Podział kęp to także dobry sposób na odmłodzenie roślin, które – jak na byliny – są dość 

Zabiegi pielęgnacyjne

Orliki wachlarzowate to rośliny dość łatwe w uprawie, które nie wymagają zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Byliny te kwitną od czerwca do sierpnia, a po kwitnieniu cała roślina zamiera. Warto ściąć je przy samej ziemi, aby przekwitłe kwiatostany i zamierające liście nie stały się pożywką dla chorób o podłożu grzybowym. Ponadto tak radykalne przycięcie pobudzi rośliny do wzrostu. Ścięcie przekwitłych kwiatostanów zapobiegnie także wytwarzaniu nasion i ich samoistnemu rozsiewaniu. W bliskim sąsiedztwie orlików wachlarzowatych warto posadzić inne rośliny wieloletnie, które wypełnią lukę powstałą po obumarciu (wycięciu) przekwitłych roślin.

Orliki wachlarzowate to byliny dość krótkowieczne, które co 3-4 lata wymagają odmłodzenia. Rośliny najlepiej odmładzać przez podział dobrze rozrośniętych kęp po kwitnieniu (czyli w sierpniu). Nowo powstałe sadzonki powinny mieć po kilka pąków i nieuszkodzoną bryłę korzeniową. Niestety nie ma stuprocentowej gwarancji, że tak uzyskane rośliny dobrze się przyjmą, ponieważ orliki wachlarzowate mają palowy system korzeniowy i jeśli zostanie on uszkodzony, rośliny mogą zamierać.

Orliki wachlarzowate są dość odporne na choroby i szkodniki, jednak przy dużej wilgotności powietrza i podłoża mogą być podatne na choroby grzybowe. Należą do nich np. mączniak prawdziwy czy plamistość liści. W przypadku zdiagnozowania objawów, należy zastosować oprysk preparatem grzybobójczym (fungicydem). Występowanie chorób grzybowych ogranicza usuwanie przekwitłych kwiatostanów i obumarłych części roślin. Orliki mogą także zostać zaatakowane przez mszyce. Trzeba je wtedy opryskać odpowiednim środkiem chemicznym (insektycydem).

Zastosowanie

Orliki wachlarzowate to rośliny idealne na rabaty bylinowe. Kwitną dosyć długo (od czerwca do sierpnia), a ich kwiaty mogą mieć barwy niebieskie, fioletowe, fioletowo-niebieskie, różowe, białe. Najpiękniej wyglądają posadzone w grupach, a ich kwiaty najlepiej wybarwiają się na stanowiskach słonecznych. Orliki mogą być także sadzone w półcieniu – ich kwiaty będą wtedy bledsze, ale za to kwitnienie się wydłuży. Orliki wachlarzowate idealnie nadają się do ogrodów w stylu wiejskim, rustykalnym, naturalistycznym, romantycznym. Można je także sadzić w ogródkach skalnych.

Po kwitnieniu orliki zamierają, dlatego warto je sadzić z innymi ozdobnymi bylinami, które wypełnią po nich pustkę na rabacie. Orliki wachlarzowate ładnie komponują się np. z goździkami, funkiami, paprociami, tawułkami, zawilcami, żurawkami.

Warto wiedzieć, że orliki wachlarzowate są roślinami lekko trującymi. Najwięcej toksyn znajduje się w nasionach. Trujące substancje zawarte w orlikach mogą powodować omdlenia, biegunkę, duszności. Co ciekawe – orliki wachlarzowate wykazują działanie odstraszające ślimaki.