Obrazki włoskie, obrazki plamiste

Opinii 0

Obrazki włoskie i obrazki plamiste to oryginalne rośliny, które mogą być ozdobą ogrodu przez cały rok: jesienią i zimą mają dekoracyjne liście, w kwietniu i maju zakwitają, a do późnego lata ich pędy obsypane są czerwonopomarańczowymi owocami, którymi żywią się ptaki. Te rzadko spotykane w naszych ogrodach rośliny nie są zbyt wymagające w uprawie i mogą rosnąć w zacienionych miejscach.

STANOWISKO, PODŁOŻE, SADZENIE

Arum preferuje stanowiska półcieniste. Roślinom nie służy ani silne słońce, ani głęboki cień. Najlepiej będą się czuły w cieniu wielkiego drzewa o luźnych konarach, które zapewni im rozproszone światło przez cały dzień.

Rośliny te powinny rosnąć w żyznym, wilgotnym, próchniczym i przepuszczalnym podłożu o odczynie zasadowym. Nie służy im gleba piaszczysta i sucha ani taka, gdzie zalega woda (zbyt wilgotne podłoże jest niekorzystne zwłaszcza zimą).

 

Bulwy sadzi się wiosną na głębokości około 10-15 cm w odstępach około 20-30 cm. Wybieramy tylko bulwy duże, zdrowe i twarde. Ziemię wokół roślin warto jest wyściółkować, żeby zmniejszyć parowanie wody i ograniczyć rozrastanie się chwastów. Obrazki to rośliny dość szybko rosnące, więc nadają się na rośliny okrywowe (jednak warto pamiętać, że w okresie letnim nie mają liści).

WYSTĘPOWANIE

Obrazki włoskie (Arum italicum) to bulwiasta roślina z rodziny obrazkowatych. Obrazkowate spotkać można w Makronezji (wulkaniczne wyspy położone na Atlantyku przy zachodnich wybrzeżach Afryki i Europy), a także w Azji, Europie (rejon Morza Śródziemnego), Australii i w Ameryce Północnej. W Polsce w środowisku naturalnym występują obrazki plamiste (Arum maculatum) oraz obrazki alpejskie (Arum alpinum) – warto wiedzieć, że są to rośliny objęte ścisłą ochroną i zagrożone wymarciem. Obrazki włoskie oraz plamiste mogą stanowić ciekawą ozdobę ogrodu. W naturze rośliny te spotkać można w widnych lasach i zaroślach w Azji Mniejszej (Turcja), w Afryce Północnej oraz w południowej i zachodniej Europie. Występują także w cieplejszych regionach Polski (na zachodzie i południu kraju).

WYGLĄD I CYKL ŻYCIOWY

Obrazki włoskie wytwarzają bulwy wielkości około 4-5 cm, z których jesienią wyrastają strzałkowate liście. Ciemnozielone liście są bardzo dekoracyjne, ponieważ mają wyraźnie zaznaczone, jaśniejsze nerwy (barwy jasnozielonej lub kremowej). Ponadto liście są zimozielone i w czasie łagodnych zim mogą stanowić ciekawą ozdobę ogrodu. Liście obrazków włoskich, które wyrastają ze starych bulw, mogą mieć do 25 cm długości. Liście wyrastające z młodych bulw są zdecydowanie mniejsze. Liście obrazków plamistych są zielone i ozdobione brązowymi lub ciemnozielonymi plamami. Rośliny te dorastają do wysokości około 25-55 cm.

Obrazki włoskie i plamiste zakwitają w kwietniu i maju. Rośliny te są jednopienne, czyli posiadają zarówno kwiaty męskie, jak i żeńskie. Arum wytwarza żółtawą lub brązową ołówkową kolbę, która okryta jest zielono-żółtą pochewką. Kolba wydziela zapach wabiący owady, które zapylają kwiaty. Po zapyleniu pochewka liściowa oraz liście zamierają i zaczynają dojrzewać owoce.

Owoce arum mają postać czerwonych lub czerwonopomarańczowych jagód (początkowo są zielone) o średnicy około 1 cm. Jagody zebrane są w formie owocostanu i wprost oblepiają pęd. Dojrzewają pod koniec lata i jesienią. Kiedy dojrzałe owoce zaczynają łatwo odrywać się od pędu, można przystąpić do zbioru nasion. Jeśli ich nie zbierzemy, będą stanowić pokarm dla ptaków (żywią się nimi głównie kosy). Mniej więcej w momencie dojrzewania nasion zaczynają pojawiać się liście.

NAWOŻENIE, PODLEWANIE, ROZMNAŻANIE

Obrazki włoskie i plamiste powinny rosnąć w podłożu zasilanym kompostem. Ten naturalny nawóz dostarczy roślinom niezbędnych składników odżywczych, poprawi jakość gleby, przyczyni się do efektywniejszej produkcji owoców i nasion. Ponadto arum wymaga większej ilości potasu, niż inne rośliny ozdobne. Warto dwukrotnie w ciągu sezonu wegetacyjnego zasilić te rośliny nawozem bogatym w potas. Pierwiastek ten ma korzystny wpływ na zawiązywanie się owoców.

Jeśli chodzi o podlewanie to obrazki włoskie powinny rosnąć w dość wilgotnym, ale nie podmokłym podłożu. Nadmiar wody nie służy im zwłaszcza w czasie zimy, ponieważ może prowadzić do przemarznięcia bulw.

Obrazki włoskie i obrazki plamiste rozmnażać można z nasion lub poprzez podział bulw. Nasiona dojrzewają jesienią i zbieramy je wtedy, kiedy czerwone owoce zaczynają łatwo odchodzić od pędu. Nasiona początkowo można uprawiać w donicy na ocieplanej werandzie lub w ogrodzie zimowym. Rośliny wyhodowane z nasion zakwitają dopiero w trzecim roku po posadzeniu. Arum łatwiej rozmnaża się przez podział bulw – należy robić to latem, po kwitnieniu. W bulwy matecznej odrywamy bulwy przybyszowe i sadzimy wprost do gruntu. Powinny wydać liście jeszcze tego samego roku jesienią.

MROZOODPORNOŚĆ, CHOROBY I SZKODNIKI

Arum to roślina umiarkowanie odporna na mróz. Obrazki plamiste wytrzymują temperaturę do minus 15 stopni Celsjusza, jednak tylko wtedy, kiedy w glebie nie ma zbyt dużej ilości wody. Przez pierwsze 3-4 lata należy okrywać rośliny na zimę. Starsze egzemplarze zdecydowanie lepiej znoszą mróz, jednak na wschodzie kraju (gdzie zimy są długie i mroźne) warto osłaniać je każdego roku. Rośliny najlepiej okryć kopczykiem z liści i gałązek.

Obrazki włoskie i obrazki plamiste są dość odporne na choroby i szkodniki. Niekiedy rośliny te atakowane są jednak przez mszyce oraz ślimaki, które żywią się czerwonymi jagodami.

ZASTOSOWANIE

Arum to roślina trująca: zawierają toksyczną aroinę. W związku z tym należy uważać, aby dzieci nie zjadały dekoracyjnych, czerwonych jagód.

Obrazki włoskie i obrazki plamiste mogą być ozdobą ogrodu przez cały rok: jesienią i zimą mają dekoracyjne liście, w kwietniu i maju zakwitają, a do późnego lata ich pędy obsypane są czerwonopomarańczowymi owocami. Rośliny te ładnie wyglądają na rabacie z hostami, konwaliami lub paprociami albo na tle bluszczu. Można je także sadzić w cieniu wielkiego drzewa (zamiast trawnika, ponieważ trawa potrzebuje dużej ilości słońca). Rośliny te tworzą dekoracyjne kępy.

Obrazki można także uprawiać w donicy – wtedy na okres zimowy przenosimy pojemniki z roślinami do jasnego pomieszczenia, gdzie temperatura nie spada poniżej zera.

 

 

Dodano: 30-01-2014