Nachyłek wielkokwiatowy

Opinii 1

Nachyłek wielkokwiatowy to bardzo prosta w uprawie krótkowieczna bylina, która ceniona jest ze względu na dekoracyjne kwiaty barwy żółtej. Idealnie nadaje się do ogrodów w stylu rustykalnym, wiejskim, naturalistycznym. Pięknie wygląda na rabatach bylinowych, nadaje się także na kwiat cięty. Nachyłek wielkokwiatowy kwitnie w pełni lata. Jedną z piękniejszych odmian jest 'Sunray' o ciemnożółtych, półpełnych koszyczkach.

Pochodzenie i występowanie

Nachyłki (Coreopsis) to rośliny jednoroczne lub wieloletnie, które należą do rodziny astrowatych. Wywodzą się z chłodnych i suchych rejonów Ameryki Północnej, obecnie znamy około 100 gatunków tych roślin. Nachyłek wielkokwiatowy (Coreopsis grandiflora) w naturze także występuje w Ameryce Północnej, rośnie jednak także w wielu innych miejscach świata, ponieważ jest sadzony jako roślina ozdobna. Dość często można go spotkać w polskich ogrodach, gdzie jest uprawiany jako krótkowieczna bylina (niekiedy traktowany jest jako roślina jednoroczna). Nachyłki wielkokwiatowe swą popularność zawdzięczają jaskrawożółtym kwiatom, które pojawiają się od czerwca do września. Rośliny te kwitną bardzo obficie i mogą być ozdobą każdej rabaty bylinowej.

Wygląd

Nachyłki wielkokwiatowe w zależności od odmiany mogą osiągać od 15 do nawet 90 cm wysokości. Te krótkowieczne byliny mają delikatnie owłosione pędy, które tworzą rozpierzchłe, dość luźne kępy. Mogą rozrastać się do szerokości około 60-70 cm. Liście nachyłków wielkokwiatowych są jaskrawo zielone, w kształcie lancetowate, podłużne. Łodygi kwiatostanowe są cienkie i wzniesione. Na szczytach łodyg znajdują się duże koszyczki kwiatowe (stąd nazwa „wielkokwiatowy”), które mają około 6-8 cm średnicy. Kwiaty mogą być pojedyncze, półpełne lub pełne (w zależności od odmiany), przeważnie mają barwę jaskrawo żółtą, ale są też odmiany kwitnące na czerwono lub różowo. Kwiaty języczkowe mają dość często nieco ciemniejsze płatki u nasady. Nachyłki wielkokwiatowe kwitną w pełni lata – od końca czerwca aż do końca sierpnia. Jeśli będziemy systematycznie wycinać przekwitłe kwiatostany, rośliny mogą zakwitnąć ponownie na jesieni.

Warunki uprawy

Nachyłki wielkokwiatowe to rośliny, które wymagają stanowisk wybitnie słonecznych i ciepłych. Posadzone w cieniu będą słabiej rosły i zdecydowanie mniej obficie kwitły. Byliny te mogą rosnąć w niemal każdej, przeciętnej glebie ogrodowej, jednak najlepsze będzie podłoże żyzne, przepuszczalne, dość luźne i w miarę wilgotne. Nachyłki nie lubią długotrwałej suszy, więc w czasie upałów i w przypadku braku opadów wymagają regularnego podlewania. Jeśli rosną w glebie zbyt suchej, piaszczystej – zaczynają słabiej kwitnąć, a ich kwiaty są o wiele drobniejsze.

Nachyłki wielkokwiatowe nie potrzebują intensywnego nasilania nawozami – zbyt częste nawożenie może skutkować nadmiernym rozrastaniem się liści i osłabieniem kwitnienia. Wystarczy raz w ciągu sezonu wegetacyjnego zasilić je wieloskładnikowym nawozem wolno działającym.  Nawożenie takie warto przeprowadzić na wiosnę.

Zabiegi pielęgnacyjne i rozmnażanie

Nachyłki wielkokwiatowe kwitną w pełni lata, niekiedy jednak powtarzają kwitnienie na jesieni. Aby pobudzić rośliny do wytwarzania nowych pąków kwiatowych, należy systematycznie przycinać przekwitłe kwiatostany.

Wyższe odmiany nachyłków wielkokwiatowych mogą dorastać do około 80-90 cm wysokości. Tak wysokie rośliny wymagają podpór, aby nie złamały się pod własnym ciężarem. Nachyłki powinny rosnąć w miejscach zacisznych i osłoniętych od wiatru, aby nie zostały połamane przez silne podmuchy.

Nachyłki wielkokwiatowe to rośliny w pełni mrozoodporne, więc nie wymagają dodatkowego okrywania na zimę. Naziemną część byliny warto zostawić na okres zimowy – będzie stanowić dodatkową ochronę bryły korzeniowej przed mrozem. Rośliny przycinamy na wiosnę tuż przy samej ziemi.

Nachyłki to dość krótkowieczne byliny, więc warto co około 3-4 lata odnowić nasadzenia. Rośliny rozmnażamy przez wysiew nasion albo przez podział. Kępy dzielimy na wiosnę lub zaraz po kwitnieniu i od razu wysadzamy na miejsce docelowe. Nasiona można wysiewać wiosną lub jesienią (wtedy musimy je przezimować). Sadzonki wysadzamy do gruntu dopiero kiedy minie groźba późnowiosennych przymrozków, czyli w drugiej połowie maja.

Zastosowanie i odmiany

Nachyłki wielkokwiatowe to rośliny bardzo łatwe w uprawie, które nie wymagają zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Mają kwiaty w ciepłych, żółtych barwach. Idealnie nadają się do posadzenia w ogrodach wiejskich, rustykalnych i naturalistycznych. Można je uprawiać na rabatach bylinowych, będą ciekawym uzupełnieniem letnich kompozycji kwiatowych. Niższe odmiany (15-30 cm) świetnie się sprawdzą w ogródkach skalnych. Wyższe odmiany (około 80 cm) warto sadzić z tyłu rabaty, aby nie zasłaniały roślin o mniejszych rozmiarach. Nachyłki wielkokwiatowe nadają się także na kwiat cięty. Byliny te kwitną w pełni lata, więc dzięki nim w ogrodzie (i w domu) zapanuje idylliczny, wakacyjny klimat.

Do ciekawych odmian nachyłków wielkokwiatowych należą np.:

'Early Sunrise' – odmiana o podwójnych koszyczkach kwiatowych barwy złocistej.

'Goldfinck' – odmiana niższa dorastająca do 25 cm, ma pojedyncze koszyczki kwiatowe barwy złocistej.

'Mayfield Giant' – jedna z wyższych odmian, która dorasta do około 80 cm wysokości, ma pojedyncze koszyczki barwy jaskrawo żółtej.

'Presto' – jest to odmiana karłowa, która dorasta do około 15-30 cm wysokości.

'Sonnenkind' – odmiana ta ma pojedyncze koszyczki kwiatowe barwy żółtej, może dorastać do około 40 cm wysokości.

'Sunray' – jedna z piękniejszych odmian o ciemnożółtych, półpełnych koszyczkach. Dość wysoka, może dorastać do około 80 cm wysokości.

 

Inne nachyłki w ogrodzie

Wśród nachyłków znajdziemy zarówno gatunki jednoroczne, jak i wieloletnie. Do nachyłków jednorocznych należy np. nachyłek Drummonda i barwierski. Do bylin zaliczamy np. nachyłki okółkowe czy nachyłki różowe.

 

Nachyłek Drummonda (Coreopsis basalis) – to roślina jednoroczna, dorasta do około 50-70 cm wysokości i ma pierzaste liście. Koszyczki kwiatowe są żółte i mają brunatne środki. Nachyłki te kwitną przez całe lato, nasiona wysiewamy do gruntu pod koniec kwietnia albo do inspektu w marcu.

 

Nachyłek barwierski (Coreopsis tinctoria) – inaczej nachyłek dwubarwny, to roślina jednoroczna, która dorasta do około 40 cm, tworzy zwarte kępy i kwitnie późnym latem. Preferuje stanowiska słoneczne. Ma drobne, pierzaste liście i bardzo dekoracyjne kwiaty barwy żółtej z szerokim, purpurowo-bordowym środkiem. Posiada odmiany niższe, które można uprawiać np. w donicy na balkonie, a także odmiany wyższe, idealne na rabaty bylinowe. Nachyłki barwierskie nadają się także na kwiat cięty.

 

Nachyłek okółkowy (Coreopsis verticillata) – to bylina, która może dorastać do około 50-70 cm wysokości i tworzy zwarte kępy. Ma bardzo wąskie, igiełkowe, pierzaste liście i żółte kwiaty o średnicy około 4-6 cm. Kwitnie w lipcu i sierpniu. Wymaga stanowisk słonecznych i stosowania podpór. Ciekawa jest odmiana 'Moonbeam' o mlecznożółtych, języczkowych kwiatach.

 

Nachyłek różowy (Coreopsis rosea) – to dosyć niska bylina, która dorasta do około 30 cm wysokości. Ma cienkie, proste pędy i drobne, równowąskie listki. Dekoracyjne kwiaty mogą być jasnoróżowe lub ciemnoróżowe, czasem białe.