Motyli kwiat czyli budleja

Opinii 1

Pachnące kwiaty budlei przyciągają swoim zapachem setki motyli, które żywią się ich nektarem. Dlatego właśnie roślina ta nazywana jest często motylim kwiatem lub motylim drzewem. Te niezwykle ozdobne krzewy są w naszych ogrodach coraz bardziej popularne.

WYSTĘPOWANIE I WYGLĄD

Środowiskiem naturalnym budlei jest Afryka, Ameryka Południowa oraz wschodnie rejony Azji. Roślina ta dobrze czuje się zarówno w klimacie tropikalnym, jak i umiarkowanym. Znanych jest obecnie około stu gatunków budlei, z czego w naszym kraju uprawia się zazwyczaj dwa: budleję Davida oraz budleję skrętnolistną. Swoją popularność zawdzięczają przede wszystkim bardzo dekoracyjnym, pachnącym kwiatom, które swym kształtem przypominają kwiaty lilaka pospolitego (potocznie zwanego bzem). Przewieszające się kwiatostany mogą osiągać nawet 70 cm długości. Budleja, w zależności od odmiany, kwitnąć może na biało, różowo, fioletowo, niebiesko oraz purpurowo. Kwiaty mają w środku żółte lub pomarańczowe oczko (tzw. gardziel).

WARUNKI UPRAWY

Budleja preferuje miejsca ciepłe i zaciszne, osłonięte od wiatru. Najpiękniej rośnie na stanowiskach słonecznych, ale radzi sobie także w półcieniu. Lubi żyzne, wilgotne, próchnicze i przepuszczalne gleby o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. W czasie długotrwałej suszy krzewy dość szybko więdną, dlatego należy je mocno podlewać. Będą wtedy długo i obficie kwitły. Glebę wokół rośliny można wyściółkować. Zapobiegnie to rozrastaniu się chwastów i dodatkowo przyczyni się do zatrzymania wilgoci. Do ściółkowania nie należy jednak używać kory drzew iglastych, ponieważ zakwasza ona podłoże, a budleja preferuje zasadowy odczyn gleby (pH 6-7). Krzewy te należy także regularnie zasilać nawozami wieloskładnikowymi. Pierwsze nawożenie wykonujemy wiosną, a w trakcie sezonu wegetacyjnego zasilamy rośliny jeszcze 2-3 razy.

ZASTOSOWANIE

Budleja najpiękniej wygląda posadzona pojedynczo. Dobrze prezentują się też krzewy posadzone w niewielkich grupach. Można ją sadzić również na obrzeżach ogródków skalnych. Krzew ten nadaje się także na kwiat cięty. Nie polecam natomiast uprawy budlei w pojemnikach, ponieważ roślina ta osiągać może dość duże rozmiary.

UWAGA NA KORZENIE

Korzenie budlei mogą gnić, gdy gleba będzie za bardzo zbita i na powierzchni utworzy się twarda skorupa. Aby zapewnić korzeniom dostateczną ilość powietrza, należy ziemię wokół rośliny regularnie spulchniać. Mięsiste korzenie budlei są dość kruche i łatwo ulegają uszkodzeniom, dlatego starszych krzewów nie wolno przesadzać. W związku z tym przed posadzeniem musimy dobrze zastanowić się, gdzie umieścić budleję. Najlepiej przyjmują się krzewy młode (około 2 letnie), uprawiane w szkółce w pojemnikach. Można je wtedy sadzić przez cały okres wegetacyjny. Młode krzewy zakwitają trochę później niż starsze, ale za to kwitną zdecydowanie dłużej.

GATUNKI BUDLEI UPRAWIANE W POLSCE

Ze stu znanych na świecie gatunków budlei w Polsce uprawia się zaledwie dwa: budleję skrętnolistną oraz budleję Dawida. Oba gatunki nie są trudne w uprawie, ale ich wymagania nieco się różnią. Warto je poznać, by budleje mogły w pełni ukazać swoją urodę.

 

Budleja skrętnolistna

Budleja skrętnolistna (Buddleja alternifolia) to wolno rosnący, bardzo gesty krzew, który może dorastać do około 3-4 m wysokości. Ma regularnie ułożone pędy i wąskie, szarozielone liście. Kwitnie od czerwca, a pachnące kwiaty mają kolor liliowo-różowy. Budleja skrętnolistna to krzew odporny na suszę. Jest także mniej wrażliwa na mróz niż budleja Davida. Dobrze rośnie na glebach piaszczystych i suchych, a także w miejscach silnie nasłonecznionych. Idealnie nadaje się do ogrodów skalnych. Jeśli chodzi o przycinanie, to należy wykonać je po kwitnieniu, ponieważ krzew ten zawiązuje pąki kwiatowe na ubiegłorocznych pędach. Jeśli przytniemy go na wiosnę, nie zakwitnie.

 

Budleja Davida

Budleja Davida (Buddleja davidii) to nieduży, rozłożysty krzew o luźnym pokroju. Może dorastać do około 2-3 m wysokości i osiąga około 2 m szerokości. Budleja ta ma sztywne, owłosione pędy, które uginają się pod ciężarem kwiatów. Długie (do 25 cm), ciemnozielone liście są od spodu srebrzyście lub białawo omszone. Jesienią liście przybierają barwę żółtą i opadają, niekiedy jednak wiszą na krzewie przez całą zimę. Dekoracyjne kwiaty pojawiają się na wierzchołkach tegorocznych pędów w połowie lipca i stanowią ozdobę krzewu do pierwszych mrozów. Budleja Davida w czasie mroźnych, bezśnieżnych zim może przemarzać, dlatego przed nadejściem mrozów powinniśmy wokół nasady pędów usypać kopczyk lub okryć roślinę liśćmi, trocinami, korą albo gałązkami drzew iglastych. Budleję Davida należy przycinać każdego roku na wiosnę (marzec-kwiecień). Krzew ten wytwarza pąki kwiatowe na tegorocznych pędach, a przycinanie przyczynia się do wytwarzania wielu nowych gałązek i zachowania ładnego pokroju rośliny. Regularne cięcie powoduje także zagęszczenie krzewu. Pędy przycinamy krótko (na wysokości około 10-20 cm), a gałązki przemarznięte wycinamy przy samej ziemi. Z reguły przemarznięte krzewy odbijają na wiosnę i latem znów obsypane są pachnącymi kwiatami. Budleja rośnie bardzo szybko i nawet jeśli przytniemy ją dość mocno, jeszcze tego samego roku osiągnie rozmiary około 1,5-2 m wysokości.

 

Budleja Davida – odmiany

Do najciekawszych odmian budlei Davida należą np.:

‘Black Knight’ – ma ciemnofioletowe lub granatowe kwiatostany, które mogą osiągać nawet 50cm długości.

‘Empire Blue’ – rozłożysty krzew dorastający do około 2m wysokości. Ma niebiesko-fioletowe kwiaty, które dorastają do około 30cm długości.

‘Fascination’ – jedna z najpiękniejszych odmian o kwiatach w kolorze liliowo-różowym. Przewieszające się kwiatostany mogą osiągać długość 40-60cm.

‘Harlequin’ – odmiana ta jest dość niska, więc nadaje się do małych ogrodów. Jej ozdobą są nie tylko szkarłatno-purpurowe kwiaty, ale też pstrokate liście (ciemnozielone z białymi lub żółtymi plamkami).

‘Ile de France’ – ma jasnozielone liście i fioletowo-purpurowe kwiaty zebrane w bardzo długie (nawet 70cm) wiechy.

‘Peace’ – odmiana ta dobrze wyglądać będzie w dużych ogrodach, ponieważ jest to krzew silnie rosnący (może osiągać 3m wysokości i więcej). Ma ciemnozielone liście i białe kwiaty ozdobione żółtą gardzielą, które zebrane są w około 50cm kwiatostany.

‘Royal Red’ – czerwono-purpurowe kwiaty tej odmiany zebrane są w rozgałęzione wiechy długości około 30-50cm. Odmiana może osiągać około 2m wysokości i ma długie, ostro zakończone liście koloru ciemnej zieleni.

‘White Profusion’ – to najpiękniejsza z odmian kwitnących na biało. Jej ozdobą są także długie, szarozielone liście. Krzew może osiągać około 3m wysokości.

Dodano: 14-03-2013