Kluzja

Opinii 0

Kluzja to roślina tropikalna ozdobna z liści. Lubi ciepło, dużą wilgotność podłoża i wysoką wilgotność powietrza. Jeśli zapewnimy jej optymalne warunki do wzrostu i rozwoju, będzie oryginalną dekoracją naszego domu czy mieszkania. Kluzja w uprawie często występuje w formie drzewka bonsai. Ze względu na podobny wygląd czasem mylona jest z fikusem.

Pochodzenie i występowanie

Kluzja (Clusia) to inaczej okrętnica, należy do rodziny kluzjowatych. W naturze występuje w Ameryce Środkowej i Południowej – rośnie w tropikalnych lasach i na wybrzeżach mórz tropikalnych (np. w basenie Morza Karaibskiego). Nie straszna jej ani piaszczysta, zasolona gleba ani bardzo silne nadmorskie wiatry, niosące ze sobą słoną bryzę. W warunkach naturalnych kluzje początkowo wegetują jako półepifit: rosną na innych roślinach, ale nie są pasożytami. Wytwarzają długie korzenie powietrzne, którymi potrafią owinąć się wokół większego drzewa, całkowicie je tłamsząc – stąd nazwa okrętnica. Nazwa kluzja została nadana na cześć austriackiego botanika Carola Clusiusa, który żył na przełomie XVI i XVII wieku. W naszych warunkach klimatycznych kluzja wykorzystywana jest jako doniczkowa roślina ozdobna – źle znosi spadek temperatury poniżej 16-15 stopni C (a poniżej 10 stopni roślina gubi liście). W uprawie występuje też w formie drzewka bonsai – idealnie nadaje się do formowania. Roślina ta z wyglądu przypomina figowca i dość często jest z nim mylona. Obecnie znanych jest ponad 300 gatunków kluzji, z czego przeważnie jako rośliny ozdobne uprawia się kilka z nich: kluzję różową, żółtą, kluzję Kruga (w odmianach).

Wygląd

Kluzja w naturze ma postać drzewa dorastającego do około 20 m wysokości. Może także rosnąć na skałach i jako półepifit, osiąga wtedy mniejsze rozmiary. Uprawiana w doniczce tworzy gęste, wolno rosnące, niezbyt wysokie krzewy o pięknym ulistnieniu. Liście kluzji są duże (nawet 20 cm długości), odwrotnie jajowate, zielone, sztywne, skórzaste, błyszczące i pokryte woskiem. Liście mają specyficzną cechę – jeśli zostaną zadrapane, kształt zadrapania już na zawsze będzie na nich widoczny. Niektóre odmiany mogą mieć liście zielono-żółte.

Kluzje bardzo rzadko kwitną w warunkach domowych, za to w naturze kwitną dość obficie. Kwiaty kluzji są duże, mogą mieć średnicę 5-8 cm. Mają od 4 do 9 płatków, które są grube, woskowe, białe lub różowe, wewnątrz kwiatu znajdują się żółte pylniki. Kluzje mogą kwitnąć przez cały rok, jednak najwięcej kwiatów pojawia się w okresie wiosenno-letnim. Pojedyncze kwiaty żyją bardzo krótko (kilka dni), ale wciąż rozwijają się nowe. Kwiaty kluzji otwierają się tylko nocą i w czasie pochmurnych dni (to częsta cecha roślin rejonów tropikalnych). Wydzielają delikatny zapach.

Owoce kluzji są kuliste, oliwkowozielone, mają średnicę około 8 cm. Dojrzałe owoce gwiazdkowato pękają, mogą mieć 6-16 ramion. Nasiona są białe z czerwoną otoczką.

 

Warunki uprawy

Kluzja powinna rosnąć na stanowisku jasnym, ale nie bezpośrednio na słońcu. Zbyt silne promienie słoneczne (szczególnie latem) mogłyby spowodować poparzenia liści. Niekorzystny jest także głęboki cień – pędy stają się nadmiernie wybujałe, a liście żółkną. Najlepsze będzie światło rozproszone. Kluzja to roślina ciepłolubna, temperatura przez cały rok powinna wynosić ponad 20 stopni C. Roślina źle znosi spadek temperatury poniżej 16-15 stopni C, a poniżej 10 stopni zaczyna gubić liście. Kluzja nie toleruje także przeciągów i gwałtownych zmian temperatury, dlatego nie stawiajmy jej w pobliżu okna, które często służy do wietrzenia pokoju.

Kluzja powinna rosnąć w podłożu lekkim i przepuszczalnym. Żyzną ziemię ogrodniczą warto wymieszać z drobnym żwirkiem lub piaskiem, a na dno donicy koniecznie trzeba wysypać warstwę drenażową. Podłoże powinno być stale lekko wilgotne, zbyt suche stanowisko powoduje opadanie liści. Kluzję podlewamy zawsze wtedy, kiedy wierzchnia warstwa gleby w doniczce lekko przeschnie. Przesuszenie może powodować zamieranie rośliny. Zalanie też jest groźne, stąd konieczność drenażu, który umożliwi swobodny odpływ nadmiaru wody. Do podlewania używamy miękkiej, odstanej wody o temperaturze pokojowej. Przy uprawie kluzji ważna jest także wysoka wilgotność powietrza, dlatego roślinę warto ustawić na podstawce wypełnionej mokrym żwirem lub keramzytem (doniczka nie może być zanurzona w wodzie).

Kluzje rozmnaża się z sadzonek wierzchołkowych, odkładów powietrznych lub z nasion. Sadzonki umieszczamy w wilgotnym torfie i trzymamy w ciepłym (min. 25 stopni C), widnym pomieszczeniu, ale nie bezpośrednio na słońcu.

 

Zabiegi pielęgnacyjne

Kluzję w okresie wiosenno-letnim nawozimy do dwa tygodnie płynnym, wieloskładnikowym nawozem mineralnym, przeznaczonym dla roślin ozdobnych z liści. Można także zastosować biohumus. Dobre efekty daje również nawożenie dolistne. Zimą nawożenie ograniczamy, ale nie zaprzestajemy go całkowicie. Kluzja to roślina tropikalna, która nie przechodzi w stan spoczynku, dlatego w okresie jesienno-zimowym dokarmiamy ją raz w miesiącu. Jednak lepiej nie używać wtedy nawozów azotowych, które mogą spowodować wybujały wzrost.

Kluzje nie lubią przesadzania. Rośliny przesadzamy dopiero wtedy, kiedy korzenie wyraźnie przerosną pojemnik i zaczną wystawać na zewnątrz. Do uprawy kluzji wybieramy doniczki szerokie i płytkie. W trakcie przesadzania trzeba bardzo uważać, aby nie uszkodzić korzeni.

Pędy kluzji warto przywiązywać do podpór, aby się nie złamały. Nadmiernie wybujałe pędy można przycinać, aby nadać roślinie pożądany wygląd.

Kluzja lubi dużą wilgotność powietrza, dlatego można ją często zraszać. Liście systematycznie wycieramy z kurzu wilgotną szmatką, nie używamy nabłyszczacza. W okresie letnim doniczkę z kluzją można wystawić na balkon, taras czy do ogrodu. Roślinie musimy zapewnić półcieniste, zaciszne i osłonięte od wiatru stanowisko.

Kluzje mogą być atakowane przez wełnowce i tarczniki. W przypadku stwierdzenia objawów żerowania tych szkodników, należy podjąć stosowne działania: starać się usunąć charakterystyczną „watę” wełnowców i tarczniki, opryskać rośliny odpowiednim środkiem chemicznym, zastosować specjalne pałeczki nawozowe. Możliwość pojawienia się chorób i szkodników zmniejszymy, jeśli zapewnimy kluzji optymalne warunki do wzrostu i rozwoju.

Kluzja to roślina wybitnie ciepłolubna – powinna rosnąć w temperaturze powyżej 20 stopni C przez cały rok. W naturze rośnie w tropikach, gdzie jest bardzo gorąco i wilgotno. Świetne efekty daje uprawa kluzji w zamkniętym oknie kwiatowym lub oranżerii, gdzie panują warunki zbliżone do warunków naturalnych, w jakich rośnie kluzja.

Zastosowanie

Kluzja to roślina ozdobna z liści, które są duże i zielone. W sprzedaży dostępne są także odmiany o liściach żółto-zielonych ('Variegata') lub odmiany karłowate ('Nana') o mniejszych liściach. Jeśli zapewnimy kluzji odpowiednie warunki uprawowe, będzie ciekawą ozdobą mieszkania czy domu. Roślina ta lubi ciepło, dużą wilgotność podłoża i wysoką wilgotność powietrza. Podziwiać ją można w palmiarniach, ogrodach zimowych i tropikalnych oranżeriach, jednak z powodzeniem można ją także uprawiać w domu. Jeśli kupujemy kluzję jesienią lub zimą, trzeba bardzo dokładnie zabezpieczyć ją przed zimnem, ponieważ w temperaturze poniżej 10 stopni C roślina ta gubi liście.
Kluzje ładnie komponują się z innymi roślinami o ozdobnych liściach (palmami, fikusami, dracenami). Latem można wystawić je do ogrodu lub na taras.