Kliwia pomarańczowa

Opinii 0

Kliwia to bardzo dekoracyjna roślina o pięknych, pachnących kwiatach barwy jaskrawo pomarańczowej z żółtym środkiem. Prawidłowo pielęgnowana kwitnie od lutego do kwietnia, a czasem powtarza kwitnienie na jesieni. Jeśli chcemy aby kliwia kwitła długo i obficie musimy zapewnić jej jasne stanowisko, dość wilgotne podłoże, regularne nawożenie i okres spoczynku, który trwa od października do lutego. W tym czasie obniżamy temperaturę powietrza, zaprzestajemy nawożenia, ograniczamy podlewanie.

Pochodzenie, występowanie, nazwa

Kliwia pomarańczowa nazywana też kliwią cynobrową (Clivia miniata) to roślina, która należy do rodziny amarylkowatych. Jej środowiskiem naturalnym jest południowa część Afryki – rośnie tam w widnych, rzadkich lasach. Do Europy kliwia została sprowadzona w połowie XIX wieku. Nazwa „Clivia” została nadana tej roślinie na cześć lady Clive, która była księżną Northumberland.

Kliwia to popularna roślina doniczkowa, której główną ozdobą są dekoracyjne kwiaty. Prawidłowo pielęgnowana kwitnie od lutego do kwietnia, a czasem powtarza kwitnienie w okresie jesiennym. Kwiaty mogą mieć barwę  pomarańczową, czerwoną, żółtą lub kremową. Jedną z ciekawszych odmian jest 'Striata', która ma ozdobne pstrokate liście, podobnie 'Variegata' o liściach z jasnymi smugami.

Wygląd

Kliwia to roślina, która może dorastać do około 50-60 cm. Ma kruche i mięsiste korzenie, które są bardzo delikatne, więc musimy uważać przy przesadzaniu. Krótki pień kliwii to tak naprawdę zrośnięte u nasady liście, które zachodzą na siebie u podstawy. Liście mają kolor ciemnozielony i tworzą gesty, ozdobny wachlarz. Są sztywne, długie, skórzaste i mogą dorastać do około 40-60 cm długości i mają około 4-6 cm szerokości. Z wnętrza rozety liściowej wyrasta sztywny pęd kwiatostanowy, który może mieć długość około 50 cm. Na szczycie pędu kwiatonośnego znajdują się kwiaty o kielichowatym, rurkowatym kształcie, które mają około 5-7 cm średnicy. Kwiatostan kliwii składa się z 10-15 kwiatów zebranych w baldachy, które w zależności od odmiany mogą mieć barwę pomarańczową, czerwoną, żółtą lub kremową. Kwiaty kliwii delikatnie pachną i są niezwykle dekoracyjne. Przy zapewnieniu kliwii odpowiednich warunków do wzrostu i rozwoju kwiaty powinny pojawić się każdego roku w okresie od lutego do kwietnia. Pozostają ozdobą rośliny przez kilka tygodniu. Przy prawidłowej pielęgnacji kliwia może zakwitnąć powtórnie na jesieni.

Stanowisko i podłoże

Kliwia powinna rosnąć na stanowisku jasnym i słonecznym, ale nie należy je stawiać bezpośrednio na słońcu, ponieważ grozi to poparzeniem skórzastych liści. Najlepiej będzie się czuła na parapecie okna  z wystawą wschodnią lub zachodnią. Na parapecie z wystawą południową słońca może być kliwii za dużo, na parapecie północnym – światła jest zdecydowanie za mało.

Optymalna temperatura dla kliwia latem wynosi około 20-25 stopni C. Warto pamiętać, że wyższa temperatura skraca długość kwitnienia. Zimą roślina przechodzi w stan spoczynku i powinniśmy jej wtedy zapewnić niższą temperaturę (około 10-15 stopni C).

Przy uprawie kliwii warto zwrócić uwagę na to, że roślina ta nie toleruje obracania doniczki – powinna stać na parapecie cały czas dokładnie w tym samym miejscu. Zmiana stanowiska, a nawet zmiana ustawienia doniczki źle wpływa na wzrost i rozwój rośliny.

Kliwia najlepiej rośnie w uniwersalnej ziemi ogrodniczej, którą można wymieszać z gliną i torfem.

Podlewanie i nawożenie

Kliwia potrzebuje dość wilgotnego podłoża, obfite podlewanie jest konieczne przede wszystkim w okresie letnim. Ilość wody zaczynamy ograniczać w sierpniu, a zimą roślinę podlewamy tylko wtedy, kiedy ziemia w doniczce wyraźnie przeschnie. Ograniczenie ilości wody oraz obniżenie temperatury powietrza do około 10-15 stopni C pozytywnie wpływa na kształtowanie się pąków kwiatowych. Pod koniec zimy ponownie zwiększamy temperaturę powietrza oraz ilość wody. Warto pamiętać, aby podlewać kliwię odstaną, miękką wodą o temperaturze pokojowej. Nadmiar wody z podstawki należy usunąć, aby nie dopuścić do zagniwania korzeni.

Kliwię nawozimy w okresie sezonu wegetacyjnego (czyli od wiosny do końca lipca) co około 2-3 tygodnie. Do zasilania rośliny najlepszy będzie płynny, wieloskładnikowy nawóz dla roślin doniczkowych. Od sierpnia nawożenia zaprzestajemy, aby przygotować roślinę do przejścia w stan spoczynku.

Rozmnażanie

Kliwię najlepiej rozmnażać jest przez podział,nowo uzyskane rośliny powinny mieć co najmniej 4 liście. Można to zrobić w momencie przesadzania. Ten sposób rozmnażania gwarantuje, że nowo uzyskane rośliny powtórzą cechy rośliny matecznej. Rozmnażanie generatywne (czyli przez wysiew nasion) także jest możliwe, jednak dużo bardziej problematyczne. Nasiona pozyskane z kwitnącej rośliny należy wysiać natychmiast po zebraniu, ponieważ mają one bardzo krótką  zdolność kiełkowania. Tak uzyskane rośliny zakwitną najwcześniej po około 3-6 latach i nie mamy gwarancji, że powtórzą cechy rośliny matecznej. Ponadto zawiązywanie się owoców i wydawanie nasion bardzo osłabia roślinę, która w kolejnym sezonie może wcale nie zakwitnąć. Dlatego lepiej rozmnażać jest kliwię przez podział, a przekwitłe kwiaty regularnie usuwać. Po zakończeniu kwitnieniu wycinamy cały pęd kwiatostanowy tuż przy nasadzie.

Pielęgnacja

Młode egzemplarze kliwii przesadzamy każdego roku po kwitnieniu. Starsze rośliny należy przesadzać co około 3-4 lata, ale dopiero wtedy, kiedy bryła korzeniowa wyraźnie zacznie przerastać doniczkę. Nowe doniczki powinny być o jeden rozmiar większe od poprzednich. Przy przesadzaniu należy uważać, aby nie uszkodzić kruchych i delikatnych korzeni kliwii. W przypadku bardzo dużych egzemplarzy o rozbudowanym systemie korzeniowym lepiej rośliny wcale nie przesadzać – wystarczy wymienić wierzchnią warstwę ziemi.

Aby liście kliwii zachowały atrakcyjny wygląd, należy regularnie przecierać je z kurzu wilgotną szmatką. Ciemnozielonych liści nie nabłyszczamy.

Kliwię można zraszać miękką odstaną wodą o temperaturze pokojowej. Podwyższy to nieco wilgotność powietrza wokół rośliny.

Warto wiedzieć, że kliwia to roślina trująca – toksyczne substancje znajdują się głównie u nasady liści. Do objawów lekkiego zatrucia należą biegunka, wymioty i ślinotok, a w skrajnych wypadkach może nawet dojść do śmierci.

Problemy w uprawie

Przy nieodpowiedniej pielęgnacji kliwia nie kwitnie – i jest to główny problem występujący przy uprawie tych ozdobnych roślin. Brak kwitnienia może być spowodowany np. tym, że nie zapewniliśmy roślinie okresu spoczynku (chłód, ograniczenie podlewania i zaprzestanie nawożenia), który powinien przypadać od października do lutego. Przyczyny mogą być także inne: brak nawozu lub przenawożenie, za niska lub za wysoka temperatura, zbyt mała ilość wody w czasie okresu wegetacyjnego, za ciemne miejsce uprawy, za duża doniczka (roślina wytwarza wtedy rozrośniętą bryłę korzeniową, a nie pąki kwiatowe). Brak kwitnienia może być także spowodowany dopuszczeniem do zawiązania się owoców i wydania nasion w roku poprzednim – bardzo osłabia to roślinę. Nie kwitną także rośliny młode, świeżo posadzone.

Błędy w uprawie mogą narazić roślinę na pojawianie się chorób i szkodników. Jeśli kliwia ma zbyt wilgotne podłoże, może to doprowadzić do zagniwania korzeni i wystąpienia chorób grzybowych. Natomiast za ciepłe i za suche stanowisko sprzyja pojawianiu się szkodników, do których należą np. wełnowce i tarczniki.