Kalina

Opinii 1

Kaliny mogą stanowić ozdobę ogrodu niemal przez cały rok. Mają piękne, niekiedy pachnące kwiaty o barwie białej, kremowej, różowej. Dekoracyjne są także ich kolorowe owoce oraz przebarwiające się na jesieni liście. Spotyka się również gatunki zimozielone.

WYSTĘPOWANIE I WYGLĄD

Kaliny występują głównie na półkuli północnej. Obecnie znanych jest około 150 gatunków tej uroczej rośliny. Wiele z nich pochodzi z Chin. Swą popularność zawdzięczają pięknym kwiatom zebranym w kuliste kwiatostany, a także ozdobnym, wielobarwnym owocom. W zależności od odmiany kaliny kwitną od końca lutego do końca czerwca. Wiele z nich intensywnie pachnie, więc warto posadzić je pod oknami lub blisko miejsca, gdzie odpoczywamy w ogrodzie np. w pobliżu altany. Kaliny mogą dorastać do około 5 wysokości, jednak są także odmiany, które osiągają zaledwie 1-1,5 m wysokości, więc można je sadzić także w małych ogrodach.

WARUNKI UPRAWY I PIELĘGNACJA

Kaliny nie należą do roślin wymagających. Mogą rosnąć na niemal każdej glebie, najlepiej jednak by była to gleba żyzna, próchnicza i wilgotna. Preferują stanowiska słoneczne lub półcieniste. W cieniu będą jednak kwitły mniej obficie. Aby dobrze rosły i pięknie kwitły, muszą mieć stale wilgotne podłoże. Krzewy te dobrze znoszą zanieczyszczenia powietrza. Gatunki, które zrzucają liście na zimę, są bardzo odporne na mróz. Kaliny zimozielone są bardziej wrażliwe na niskie temperatury i mogą przemarzać, więc można je sadzić tylko w cieplejszych rejonach kraju. Kaliny dobrze znoszą cięcie i należy je corocznie przycinać. Dzięki przycinaniu odmłodzimy stare krzewy, koronom nadamy odpowiedni kształt, a roślina ładnie się zagęści. Cięcie wykonujemy zaraz po kwitnieniu.

KALINA KORALOWA

Kalina koralowa to jeden z dwóch dziko rosnących gatunków kaliny, którą możemy spotkać na terenie Polski. Przeważnie rośnie w pobliżu rzek, stawów i strumieni, a także na podmokłych łąkach i w wilgotnych zaroślach. Jest to duży krzew (dorasta do około 4-5 m wysokości), który preferuje stanowiska słoneczne oraz wilgotne i żyzne podłoże. Kwitnie na przełomie maja i czerwca i ma duże, płaskie, białe, kwiatostany, które w miarę przekwitania stają się różowe. Kwiaty kaliny koralowej nie pachną. Krzew stanowi ozdobę ogrodu także jesienią i zimą, ponieważ posiada dekoracyjne czerwone owoce. Młode krzewy warto osłonić na zimę, ponieważ mogą przemarzać. Najpopularniejszą odmianą kaliny koralowej jest odmiana ‘Roseum’ zwana „boule de neige” [buldeneż], co znaczy po francuski „kula śniegu”. Odmiana ta tworzy duże, kuliste, śnieżnobiałe kwiatostany. Na jesieni jej liście przebarwiają się na kolor ciemnoczerwony. Nadaje się do posadzenia w dużych ogrodach, ponieważ jest to dość rozłożysty krzew, który osiąga około 3 m wysokości. Do małych ogrodów polecam odmianę ‘Nanum’. Krzew ten dorasta do około 50 cm wysokości. Nie kwitnie, a jego główną ozdobą są liście, które jesienią stają się czerwone. Kwitnącą i niezbyt wysoką odmianą (około 1,5 m wysokości) jest odmiana ‘Compactum’. Kwitnie na biało w maju i w czerwcu, a jesienią pojawiają się małe, jasnoczerwone owoce i dekoracyjne, czerwone liście.

KALINA HORDOWINA

Drugi rodzimy gatunek kaliny to kalina hordowina, którą możemy spotkać w Tatrach i w Sudetach. Krzew ten lubi stanowiska suche i słoneczne. Jest najbardziej odpornym na susze gatunkiem ze wszystkich kalin. Zakwita w maju na biało, ale główną ozdobą tej rośliny są przede wszystkim owoce. Małe, kuliste owoce początkowo są zielone, z czasem czerwienieją, by w końcu stać się czarne. Dojrzewają w różnym czasie i często krzew pokryty jest owocami we wszystkich stadiach dojrzewania. Daje to ciekawy efekt wizualny. Trójkolorowe owocostany szczególnie dekoracyjnie prezentują się u odmian o liściach żółtych (‘Aureum’) lub pstrych (‘Aureovariegata’).

KALINA WONNA I KALINA BODNANSTKA

W ogrodzie możemy posadzić także pachnące gatunki kaliny. Należą do nich np. kalina wonna oraz kalina bodnanstka. Różowo-białe kwiaty tych gatunków pojawiają się bardzo wcześnie, jeszcze przed pojawianiem się liści, niekiedy już pod koniec lutego. Kaliny te kwitną do kwietnia, a ich kwiaty pachną dosyć intensywnie.

KALINA ANGIELSKA

Do gatunków pachnących zaliczamy także kalinę angielską, która bardzo obficie zakwita w maju. Ma okazałe, duże kwiaty, które pachną niezwykle intensywnie.

KALINA KOREAŃSKA

Pachnące kwiaty posiada również kalina koreańska. Jest uważana za jeden z najpiękniejszych gatunków kalin. Jej biało-różowe kwiaty pojawiają się na przełomie kwietnia i maja. Jesienią ozdobę stanowią czerwono-pomarańczowe liście oraz bardzo dekoracyjne, niebiesko-czarne owoce. Krzew ten nadaje się nawet do małych ogrodów, ponieważ dorasta do około 1,5 m wysokości. Kalina japońska najpiękniej wygląda posadzona pojedynczo.

KALINA SZTYWNOLISTNA

W cieplejszych regionach kraju z powodzeniem możemy posadzić w ogrodzie kalinę sztywnolistną, która jest najbardziej odpornym na mróz gatunkiem zimozielonym. Krzew ten ma długie, skórzaste liście, które od spodu pokryte są gęstym, szarym kutnerem. Kalina sztywnolistna rośnie bardzo szybko i może osiągać nawet 5 m wysokości. Preferuje stanowiska cieniste i osłonięte od wiatru. Wymaga podłoża wilgotnego. Należy pamiętać, aby podlewać ją szczególnie obficie jesienią, przed nastaniem mrozów.

KALINA JAPOŃSKA

Interesującym gatunkiem kaliny jest kalina japońska. Charakteryzuje się rzadko spotykanym u roślin horyzontalnym pokrojem. Krzew ten może osiągać około 2 m wysokości i około 3 m szerokości. Na przełomie maja i czerwca na rosnących poziomo gałązkach zakwitają ułożone rzędowo białe kwiaty, które są bezwonne. Ozdobą kaliny japońskiej są także liście, które na jesieni przebarwiają się na czerwono, fioletowo lub brązowo. Kalina japońska jest mało odporna na niskie temperatury, więc nie nadaje się do posadzenia w chłodniejszych regionach Polski.

Dodano: 13-03-2013