Kalatea – roślina tropikalna do uprawy w domu

Opinii 0

Kalatea w naturze rośnie w lasach tropikalnych. Jest to roślina dość wymagająca, która potrzebuje specyficznych warunków uprawy – musimy jej zapewnić przede wszystkim dużą wilgotność powietrza i stale wilgotne podłoże. Główną ozdobą kalatei są liście – na spodniej stronie mają barwę ciemnoczerwoną, z wierzchu mogą być zielone, białe, różowe, fioletowe, purpurowe czy brązowawe. Ozdabiają je również dekoracyjne paski, smugi, wzorki. Kalatea należy do roślin AIR SO PURE – wykazuje zdolności oczyszczania powietrza z toksyn i szkodliwych substancji.

Kalatea – pochodzenie i naturalne występowanie

pochodzenie i naturalne występowanie kalateiKalatea (Calathea) to roślina należąca do rodziny marantowatych. Jej inna nazwa to ostrzeszyn. Obecnie znamy około 300 gatunków kalatei, które w naturze występują w Ameryce Południowej, Środkowej oraz na Karaibach. W naszych warunkach klimatycznych kalatee uprawiane są jako ozdobne rośliny doniczkowe.

 

Kwiaty te wymagają zapewnienia specyficznych warunków, jak najbardziej zbliżonych do naturalnych – ciepła, wysokiej wilgotności powietrza, stale wilgotnego podłoża.

 

 

Kalatea – wygląd i funkcje ozdobne

Kalatee to wiecznie zielone rośliny wieloletnie. Ich główną ozdobą są duże liście mieniące się na spodniej stronie na purpurowo, a z wierzchu na zielono, biało, różowo, fioletowo, purpurowo czy brązowawo. Ich dodatkową ozdobą są paski, smugi i wzorki – nadają każdej roślinie indywidualny charakter. Liście kalatei mają też bardzo ciekawą właściwość – na ogonkach liściowych znajdują się poduszki stawowe, dzięki którym poruszają się one, reagując na światło.

 

W ciągu dnia, kiedy jest dużo światła, liście ułożone są prawie poziomo. Wieczorem, gdy robi się ciemno, liście układają się niemal pionowo do góry. Poruszające się liście można zaobserwować i usłyszeć ich charakterystyczny szelest. Wciągu sezonu wegetacyjnego kalatea może wytworzyć 5-6 nowych liści.

 

Roślina ta może rozrastać się do około 0,5 m szerokości i 0,5 m wysokości (największe egzemplarze mogą osiągać nawet 100 cm wysokości). Kwiaty kalatei zebrane są w grona, mają różne barwy w zależności od gatunku i odmiany.

 

 

Kalatea to roślina AIR SO PURE

Katalea - roślina AIR SO PUREKalatea należy do roślin AIR SO PURE – wykazuje zdolności oczyszczania powietrza z toksyn i szkodliwych substancji. Według badań naukowych NASA niektóre rośliny bardziej efektywnie niż inne gatunki potrafią poprawiać jakość powietrza w naszych domach i mieszkaniach.

 

Rośliny AIR SO PURE dbają o to, aby szkodliwe gazy zostały zneutralizowane poprzez ich wchłonięcie i rozłożenie. Rośliny poprawiają wilgotność powietrza oraz zdrowotność poprzez wydajne przetwarzanie dwutlenku węgla (CO2) w tlen.

 

 

Kalatea – optymalne stanowisko i odpowiednie podłoże

kalatea w domowym salonieKalatea w naturze rośnie w lesie tropikalnym, gdzie nie ma zbyt dużej ilości światła. Uprawiana w warunkach domowych powinna stać w miejscu półcienistym. Najlepszy będzie pokój z oknami o wystawie północnej lub północno-zachodniej, gdzie światło jest rozproszone.

 

Niewskazana jest uprawa kalatei w pełnym słońcu – jej ozdobne liście tracą wtedy intensywne barwy, a końcówki mogą zostać poparzone. Jedynie na okres jesienno-zimowym musimy zapewnić kalatei nieco więcej światła, bo dni są krótkie i często pochmurne.

 

Kalatea należy do roślin ciepłolubnych. Najlepiej rośnie i się rozwija w temperaturze 27-29 stopni. Latem trzeba zapewnić jej minimum 20-25 stopni, zimą temperatura nie powinna spadać poniżej 16-18 stopni (warto wiedzieć, że poniżej 10 stopni roślina zaczyna zamierać). Kalatea powinna rosnąć w podłożu o kwaśnym odczynie (5-5,5 pH).

 

Optymalnym podłożem do uprawy tej rośliny będzie mieszanka ziemi kompostowej lub torfu z gruboziarnistym piaskiem. Ważne, żeby podłoże było przepuszczalne. Na dno donicy koniecznie trzeba wysypać warstwę drenażu (żwir, kamyki, keramzyt).

 

 

KALATEA – PORADA EKSPERTA

 

Kalatea nie powinna stać w przeciągu, źle znosi wyziewy z kuchenek gazowych i marnieje, kiedy jest narażona na dym z papierosów.

 

 

Kalatea a wilgotność – wymagania rośliny

zielone liście kalateiKalatea w naturze rośnie w tropikach, gdzie panuje bardzo duża wilgotność powietrza. W domu musimy zapewnić jej warunki podobne do naturalnych. Kiedy powietrze jest za suche, końcówki liści kalatei zaczynają zasychać i brązowieć. Zbyt suche powietrze blokuje wytwarzanie nowych liści. Dlatego roślinę trzeba regularnie zraszać, w okresie wiosenno-letnim można to robić nawet codziennie, zimą wystarczy zraszanie co 2-3 dni.

 

Do zraszania używamy miękkiej, odstanej wody o temperaturze pokojowej. Doniczkę z kalateą można także umieścić w większym pojemniku wypełnionym keramzytem lub drobnymi kamyczkami oraz wodą. Ważne: dno donicy nie może być zanurzone bezpośrednio w wodzie, bo wtedy zgniją korzenie rośliny.

 

 

Jak prawidłowo podlewać kalateę?

Kalatea powinna mieć stale wilgotne podłoże. Niewskazane jest zarówno przesuszanie podłoża (liście zaczynają więdnąć i się zwijać), jak i nadmiernie podlewanie, które może doprowadzić do wielu chorób, a także do zgnicia korzeni. Na dno doniczki warto wysypać warstwę drenażową, która umożliwi swobodny odpływ nadmiaru wody.

 

Kalateę podlewamy miękką, odstaną wodą o temperaturze pokojowej. W okresie wiosenno-letnim, kiedy jest bardzo ciepło, nawadniamy roślinę nawet 2-3 razy w tygodniu. Zimą podlewamy ją raz w tygodniu.

 

 

Kalatea – nawożenie i pielęgnacja

Kalateę w okresie wegetacyjnym (od marca do września) nawozimy nie częściej niż co dwa tygodnie. Zimą całkowicie zaprzestajemy nawożenia. Do zasilania rośliny najlepiej używać płynnych nawozów wieloskładnikowych przeznaczonych dla roślin ozdobnych z liści. Ważne – stosujemy połowę zalecanej przez producenta dawki nawozu.

 

Kalateę rozmnaża się przez podział kłącza, każda nowa roślina powinna mieć zarówno korzenie, jak i pędy. Kalatea przesadza się na wiosnę przynajmniej raz na trzy lata. Silnie rozrośnięte egzemplarze można przesadzać co roku. Nowa doniczka powinna być o rozmiar większa niż stara.

 

Dekoracyjne liście kalatei należy regularnie wycierać wilgotną, miękką szmatką. Nie należy stosować nabłyszczaczy do liści.

 

 

Jakie są najpopularniejsze gatunki kalatei?

gatunki kalateiKalatea falistolistna (Calathea rufibarba) – gatunek ten ma liście osadzone są długich ogonkach (około 30 cm). Liście są wąskie, lancetowate i mają pofalowane brzegi, porastają je sztywne włoski. Z wierzchu mają barwę ciemnozieloną, są pozbawione typowych dla całego gatunku wzorków, ale za to są błyszczące. Spodnia strona liści jest ciemnoczerwona. Kalatea falistolistna wymaga nieco więcej światła – niedoświetlenie powoduje, że roślina wytwarza mniejsze liście.

 

Kalatea lancetolistna (Calathea lancifolia) – liście tego gatunku kalatei mają podłużny, lancetowaty kształt i osadzone są na krótkich ogonkach. Liście z wierzchu mają barwę ciemnozieloną i ciemny wzorek, spodnia strona jest ciemna, czerwonopurpurowa.

 

Kalatea Makoya (Calathea makoyana) – to najpopularniejszy gatunek kalatei uprawiany w naszych mieszkaniach. Roślina ta dorasta do około 60 cm wysokości. Ma owalne, jajowate, duże liście o średnicy 20-25 cm, które są osadzone na długich ogonkach. Liście z wierzchu mają barwę jasnozieloną, ozdobione są dekoracyjnym, ciemnozielonym wzorem. Wzór jest dobrze widoczny także na spodniej stronie liści, która ma barwę fioletową. Kalatea Makoya toleruje sztuczne oświetlenie, ale nie lubi zraszania liści.

 

Kalatea obrzeżona (Calathea picturata) – gatunek ten ma wzniesiony pokrój i liście podłużno-owalne. Na wierzchniej stronie liści znajdują się jasne, białe pasy. Brzeg blaszki liściowej jest ciemnozielony, wyraźnie oddzielony. Kalatea obrzeżona nazywana jest także kalateą pawią.

 

Kalatea pręgowana (Calathea zebrina) – liście tego gatunku z wierzchu mają barwę ciemnozieloną i ozdobione są ciemnymi wzorkami, które przypominają paski zebry. Spodnia strona liści ma barwę czerwoną. Kalatea obrzeżona nazywana jest także kalateą pasiastą.

 

Kalatea żółtokwiatowa (Calathea crocata) – liście tego gatunku mają z wierzchu barwę ciemnozieloną, od spodu są fioletowe. Pozbawione są wzorków. Ozdobą kalatei żółtokwiatowej (oprócz liści) są żółtopomarańczowe kwiaty, które rozkwitają zimą.

Dodano: 11-02-2019