Jodła, świerk, sosna – jaką choinkę wybrać do domu na święta?

Opinii 0

Szukasz żywej choinki do domu na święta? Zastanawiasz się, które drzewko świąteczne dłużej wytrzyma: sosna, jodła kaukaska, świerk pospolity, a może świerk kłujący? Jaka jest różnica pomiędzy jodłą, a świerkiem? Która z choinek jest ma piękny, żywiczny zapach? Która szybciej gubi igły? Jak dbać o żywe cięte drzewko (na pniu)? Przeczytaj poniższą poradę i dowiedz się, jaką choinkę wybrać na święta do domu.

Choinka cięta (choinka na pniu)

Żywe cięte choinki (na pniu)

Żywa cięta choinka (inaczej choinka na pniu) na święta to rozwiązanie zdecydowanie bardziej ekologiczne, niż zakup sztucznej choinki. Choinki, które są przeznaczone do sprzedaży na święta Bożego Narodzenia, hodowane są w specjalnych szkółkach i na plantacjach.

 

 

Kupując żywe choinki w punktach ogrodniczych mamy pewność, że nie zostały one wycięte z lasu. Poza tym wiele miast po okresie świątecznym organizuje zbiórki choinek, które - po rozdrobnieniu - trafiają potem do kompostowni.

 

 

Żywa choinka - o czym trzeba pamiętać przy jej kupnie?

Pakowanie choinki

 

Decydując się na żywą choinkę ciętą, należy sprawdzić, czy drzewko pochodzi ze specjalnej hodowli lub z legalnej wycinki (np. w czasie przerzedzania lasu lub usuwania niepotrzebnych drzew pod słupami wysokiego napięcia). Sprzedawcy w punktach sprzedaży żywych choinek powinni mieć stosowne dokumenty potwierdzające ich pochodzenie. Nie kupuj drzewek z nielegalnego źródła, ani nie wycinaj choinek z lasu na własną rękę – nie tylko grozi to wysokim mandatem, ale także przyczynia się do dewastacji lasów.

 

Aby żywa choinka była piękną ozdobą twojego mieszkania i długo stała, wybierz drzewko świeżo ścięte o intensywnie zielonych, błyszczących igłach. Gałązki powinny być elastyczne i zachowywać kształt nawet po lekkim odgięciu. To znak, że w roślinie krążą jeszcze soki, więc jest dość świeża. Choinka powinna mieć ładny, regularny kształt oraz gęsto rozmieszczone, sztywne gałęzie. Nie kupuj drzewek o nadłamanych gałązkach, zrudziałych igłach, wydłużonych pędach i zbyt długim, nieestetycznym wierzchołku.

 

 

Choinka cięta – jak o nią zadbać

Dekoracje choinkowe

Wiele osób szuka informacji dotyczącej żywotności świątecznych drzewek. Pojawiają się pytania: „żywa choinka ile wytrzyma”, „cięta choinka – jak długo postoi w domu”. Postaramy się na nie odpowiedzieć.

Jeśli zdecydujesz się na choinkę ciętą, musisz pamiętać, aby nie wstawiać jej od razu po zakupieniu do ciepłego pokoju. Przed wstawieniem świeżo zakupionej choinki do domu, trzeba ją zahartować. Żywe choinki trzymane na mrozie powinny na dwie doby trafić do pomieszczenia o temperaturze ok. 5-10 °C (np. do piwnicy lub do garażu). W przeciwnym razie igły zaczną przedwcześnie opadać. Po tym czasie możesz przenieść drzewko w miejsce docelowe i ustawić je z daleka od źródeł ciepła (grzejniki, piecyki, kominki). Aby choinka stała jak najdłużej, temperatura w pomieszczeniu nie powinna przekraczać 20°C.

 

Choinkę można przyciąć o około 2-3 cm (w razie konieczności wyrównajmy powierzchnię cięcia), a następnie należy je umieścić w specjalnym stojaku. Stojak na choinkę wypełniamy wodą o temperaturze pokojowej. W mieszkaniach ciepłych, w których jest dość suche powietrze, najszybciej będą opadać igły świerka pospolitego i świerka kłującego. Najbardziej odporna na zbyt wysoką temperaturę i zbyt suche powietrze jest jodła kaukaska. Pamiętajmy, aby regularnie podlewać drzewko. Ciętą, żywą choinkę można też umieścić w pojemniku z wilgotnym piaskiem, a bardzo wysokie drzewka warto przymocować np. do sufitu, żeby się nie przewróciły.

 

 

Aby przedłużyć trwałość żywej choinki, dobierz odpowiednie ozdoby choinkowe. Standardowe lampki choinkowe z reguły wydzielają bardzo dużo ciepła, co może dodatkowo przyspieszać opadanie igieł. Warto więc na choince zawiesić światełka LED, które się nie nagrzewają. Ilość ozdób choinkowych dostosuj do wielkości drzewka i grubości gałązek – zbyt wiotkie pędy mogą się nieestetycznie powyginać, lub nawet połamać.

 

 

Jaką choinkę wybrać? Najlepsze choinki

Najpopularniejsze choinki

Na choinki cięte najbardziej nadają się świerk pospolity (niedrogi i wydziela bardzo ładny zapach), świerk kłujący (inaczej srebrny, ma srebrzysto-niebieskie lub niebieskozielone igły), świerk serbski (o łukowato wygiętych bocznych gałązkach), jodła kaukaska (najbardziej trwała, ma ciemnozielone igły i gęsty, regularny pokrój). Jednak coraz popularniejsze stają się również sosny, ze względu na ich piękny aromat oraz oryginalny wygląd.

 

 

Świerk pospolity

Świerk pospolity (Picea abies) jest najpopularniejszym bożonarodzeniowym drzewkiem. Tworzy szerokie korony o regularnym, stożkowatym kształcie. Igły świerka pospolitego są krótkie (1-2 cm), ciemnozielone, sztywne i kłujące. Opadają dosyć szybko ( w czasie od tygodnia do trzech), więc choinkę świerkową najlepiej kupować tuż przed Świętami. Świerk pospolity wydziela piękny, żywiczny zapach i tworzy prawdziwe świąteczną atmosferę. Nawet kiedy nie dotykamy jego gałązek, zapach jest bardzo wyczuwalny. Do sprzedaży przeznaczone są drzewka, które mają około 3-4 lata. Świerk pospolity w stanie dzikim występuje głównie w Europie Środkowej, Północnej (Norwegia), Południowej (Bałkany) oraz w Rosji aż do Uralu. Drzewa te w naturze przeważnie rosną na terenach górskich (Alpy, Karpaty, Sudety). Świerk pospolity to jedyny gatunek świerka występujący w Polce w stanie naturalnym, rośnie na południu kraju (góry) oraz na północnym-wschodzie. Raczej nie spotkamy go w lasach Polski centralnej i zachodniej. Świerki to drzewa długowieczne, mogą żyć nawet 600 lat, jednak przeważnie dożywają 200-300 lat. Drzewo to może osiągać nawet 60m wysokości, jednak przeważnie nie przekracza 40m.

 

 

Świerk kłujący

Świerk kłujący to inaczej świerk srebrny (Picea pungens). Swą popularność zawdzięcza temu, że ma gęsty, zwarty, stożkowaty pokrój i igły o barwie od sinozielonej do srebrzystoniebieskiej. Sztywne gałęzie są ustawione pod kątem prostym w stosunku do pnia. Igły mają około 2-3cm długości i są bardzo kłujące (stąd nazwa). Utrzymują się na gałęziach przez kilka tygodni. Świerk kłujący w naturze występuje na zachodzie Ameryki Północnej (w Górach Skalistych). Środowisko naturalne świerków kłujących to lasy mieszane (iglasto-liściaste), cieniste pagórki i zbocza, tereny położone nad brzegami rzek i strumieni. Do Europy świerk kłujący został sprowadzony pod koniec wieku XIX. Świerk kłujący w naturze dorasta do 30-40 m wysokości, a średnica jego pnia może wynosić 1,5 m (roczne przyrosty to nawet 50 cm).

 

 

Jodła kaukaska

Jako choinki na Boże Narodzenie nadają się młode okazy jodeł kaukaski. Jodły mają długie, szerokie, ciemnozielone igły oraz gęsty i regularny pokrój – rozłożysty u doły, węższy przy wierzchołku. Drzewka te są najbardziej wytrzymałe ze wszystkich bożonarodzeniowych drzewek. Igły jodeł zasychają i nie opadają, w związku z tym jodłowa „choinka” może stanowić ozdobę przez wiele tygodni (nawet do dwóch miesięcy). Jodła ceniona jest ze względu na swoją trwałość oraz walory estetyczne i szlachetny wygląd. Ponadto igły są elastyczne, miękkie i nie kłują – sprawdzą się w domach z małymi dziećmi. Jodła nie wydziela zapachu, dlatego jest bardziej polecana dla alergików niż intensywnie pachnące świerki. Jednak w porównaniu ze świerkami jodła kaukaska to roślina dość droga: Cięte drzewka na bożonarodzeniowe choinki sprowadza się głównie z Danii.

 

Jodła kaukaska (Abiesnordmanniana) inaczej nazywana jest jodłą Nordmanna lub jodłą normandzką. Środowiskiem naturalnym jodły kaukaskiej jest Azja Zachodnia, w naturze spotkać ją można na wschodnich wybrzeżach Morza Czarnego – w górzystych rejonach Gruzji, Rosji oraz Turcji. Ten szlachetny gatunek jodły został sprowadzony do Europy w połowie dziewiętnastego wieku. Jodłę kaukaską uprawia się głównie w Danii, ponieważ panują tam optymalne dla tych dość wymagających drzew.

 

Sosna – coraz częstszy wybór na choinkę

Sosna pospolita (Pinus silvestris) także nadaje się na drzewko choinkowe, nie jest jednak aż tak popularna, jak świerki czy jodły. Sosny mają naturalny, dość nieregularny kształt, ich korona jest szeroko stożkowata, rzadka, niemal ażurowa. Bardzo sztywne gałązki dobrze utrzymują nawet cięższe ozdoby choinkowe. Igły sosny pospolitej są kłujące, długie nawet na 8-10 cm, utrzymują się na gałązkach nawet 2-3 tygodnie. Mają barwę jasnozieloną lub zielononiebieską. Sosna wydziela piękny, żywiczny, intensywny zapach. Sosna pachnie najmocniej, kiedy poruszymy jej gałązkami.

 

 

Mamy nadzieję, że dzięki powyższym poradom, decyzja, jaką choinkę wybrać na święta, będzie znacznie łatwiejsza.

 

Dodano: 07-11-2018
Uaktualniono: 20-11-2019