Jakie rośliny wybrać na zielony dach?

Opinii 0

Czym jest zielony dach? To nietypowy, ale bardzo modny typ zielonego ogrodu „zrób to sam”, który coraz częściej zdobi domy, domki działkowe lub piwniczki. Aby stworzyć zielony dach, potrzebne są wyjątkowe rośliny, które będą dobrze czuły się na specjalnym podłożu. Czy ich pielęgnacja wymaga specjalistycznej wiedzy, umiejętności i czasu, a do zaprojektowania zielonego dachu potrzebny jest architekt? Podpowiadamy, jak samodzielnie zaplanować zielony dach i jakie rośliny wybrać!

Zielony dach - rośliny rosnące na dachu domu

Jakie łatwe w uprawie rośliny wybrać na zielony dach?

W ogrodzie na dachu dobrze czuć się będzie większość roślin przeznaczonych na skalniaki. Wiele kwitnących bylin oraz okazów wieloletnich nie wymaga znacznej uwagi i jest łatwa w uprawie. Dobrze poradzi sobie także na warstwie, która pokrywa zielony dach. Są to np.:

 

Krwawnik pospolity – wieloletnia roślina o barwnych, drobnych kwiatach. Wysiewa się ją od maja do czerwca pod osłony. Lubi słońce.


Krawnik pospolity


Macierzanka piaskowa – będzie cieszyć przez wiele lat swoimi różowymi kwiatami. Często rośnie na skalniakach. Sieje się ją od kwietnia do czerwca w miejscach słonecznych.

Macierzka piaskowa - tymianek

Rumianek – roślina kwitnąca jednoroczna o właściwościach kosmetycznych i leczniczych. Należy ją wysiewać wczesną wiosną (marzec-kwiecień) w miejscu nasłonecznionym. Nie lubi sąsiedztwa czosnku, cebuli, mięty.

Rumianek


Smagliczka skalna – roślina wieloletnia kwitnąca na żółto. Można ją wysiewać do gruntu w maju i czerwcu najlepiej na stanowisku słonecznym. Nie wymaga nawożenia.

Smagliczka skalna


Kostrzewa – gatunek trawy, który dobrze wygląda zasadzony w grupach roślin. Wiosną kwitnie na zielono i lubi słoneczne miejsca. Nie ma wymagań co do podłoża. Będzie lepiej rósł po nawożeniu co 2-3 tygodnie w okresie od kwietnia do lipca.

Roślina Kostrzewa


Powojnik – kwitnące w różnych kolorach pnącze, które do sadzenia wymaga podpory. Dobrze rośnie w półcieniu lub na słońcu. Jest to roślina odporna na mrozy (do -35 stopni).

Powojnik


Gipsówka – łatwa w uprawie roślina z drobnymi białymi lub różowymi kwiatami, która cieszyć będzie przez wiele lat. Lubi słońce i piaszczyste lub próchnicze podłoże. Nawozi się ją raz na 3 tygodnie od maja do września.

Gipsówka

Jakie trudniejsze w uprawie rośliny można posadzić na zielonym dachu?

Do stworzenia zielonego dachu można wybrać także atrakcyjne rośliny wymagające częstego nawożenia oraz specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, np. podcinania czy okrywania. Na zielonym dachu świetnie sprawdzą się:


Berberys – dekoracyjny krzew o różnokolorowych liściach, który najlepiej prezentuje się jesienią, kiedy wybarwia się na czerwono lub żółto. Powinien rosnąć w słońcu. Potrzebuje nawożenia raz na 2-3 tygodnie w okresie od kwietnia do lipca.

Czerwony berberys

Jałowce – lubią słońce lub półcień oraz próchnicze podłoże. Dobrze rosną przy nawożeniu raz na 4 tygodnie w okresie od marca do lipca. Nie trzeba ich często podlewać.

Jałowce

Tuja „Smaragd” (Żywotnik zachodni) – może szybko urosnąć do 2,5 m, dlatego warto ją przycinać. Lubi miejsca cieniste lub półcieniste. Jest odporna na mróz (nawet do -18 stopni) Zaleca się ją nawozić nawozem do żywopłotów, drzew iglastych i krzewów.

Tuja "Smaragd"

Sosna czarna – rośnie do około 70 cm wysokości, gdy zapewni jej się słoneczne miejsce. Należy ją nawozić raz na 4 tygodnie w okresie od marca do września.

Sosna czarna

Sosna kosodrzewina – powinno się ją sadzić na stanowisku słonecznym i dbać o stałą wilgotność. Wymaga nawożenia 1-2 razy w tygodniu w okresie od kwietnia do lipca. Jest odporna na temperatury nawet do -25 stopni.

Sosna kosodrzewina

Oregano (Lebiodka pospolita) – popularne zioło wykorzystywane w kuchni, stanowiące alternatywę dla majeranku. Ma właściwości lecznicze: poprawia trawienie, jest wykrztuśny, dezynfekuje i pobudza apetyt. Jest rośliną wieloletnią, którą wysiewa się pod osłony od marca do kwietnia, a do gruntu od kwietnia do maja. Lubi stanowiska słoneczne.

Oregano

Kocimiętka – bylina kwitnąca na fioletowo i odstraszająca komary. Wysiewa się ją w półcieniu w okresie od maja do czerwca.

Kocimiętka

Lawenda wąskolistna – popularna ze względu na charakterystyczny, przyjemny zapach oraz atrakcyjne fioletowe kwiaty. Ma właściwości lecznicze, uspokaja i pomaga zasnąć. Po przekwitnięciu należy ją podcinać, a na zimę okrywać. Należy ją sadzić w miejscach z dostępem do światła słonecznego.

Lawenda wąskolistna

Zobacz, o co pytają nasi klienci

O czym trzeba pamiętać, zakładając zielony dach?

- Przed rozplanowaniem ogrodu trzeba sprawdzić nośność konstrukcji, na której powstanie. Zielony dach to nie tylko sadzonki, lecz także drenaż oraz podłoże, których warstwa powinna sięgać około 10-20 cm dla roślin niskich, a dla wyższych z rozbudowanymi korzeniami ponad 20 cm. Na 1 metr kwadratowy przypadnie wtedy około 100-200 kg. Dodatkowym obciążeniem dla dachu będzie też zalegający zimą śnieg.

Znaczenie ma również stanowisko, w jakim znajdą się rośliny: nasłonecznienie, warunki pogodowe w danym regionie, ilość cienia; Przed wyborem roślin trzeba też zastanowić się nad czasem poświęconym na pielęgnację.

Można zdecydować się na gatunki mało wymagające lub na okazy trudniejsze, ale bardziej okazałe.

 

Jakie podłoże i materiały wykorzystać na zielony dach?

- Podłoże najlepiej dobrać do wymagań roślin, które zostaną zasadzone lub wysiane. Iglaki będą lubiły środowisko kwaśne, próchnicze, a większość bylin dobrze będzie czuła się w neutralnej glebie. Należy jednak pamiętać, że zielony dach składa się z kilku warstw:

wegetacyjnej — z mieszanki gliny, mułu i składników mineralnych lub wełny mineralnej, czy specjalnej maty z pianki poliuretanowej

filtracyjnej — z włókniny odpornej na ukorzenianie i warunki atmosferyczne,

drenującej — ze żwiru lub grysu, ochronnej i wodoszczelnej — która chroni dach. Może to być rodzaj folii izolacyjnej z poliuretanu lub styropianu,

chroniącej przed wilgocią — z folii lub papy.

Dodano: 18-02-2021
Uaktualniono: 19-02-2021