Jak podlewać storczyki? Poradnik dla początkujących

Opinii 0

Storczyki to kwiaty, którą mogą stać się bezcenną dekoracją domu. Jeśli tylko odpowiednio o nie zadbamy, m.in. dostarczymy właściwą ilość wody i będziemy podlewać o najkorzystniejszej porze, odwdzięczą nam się, rozkwitając. Przekonajmy się zatem, jak pielęgnować storczyki, by były piękne i zdrowe.

Podlewanie storczyków – jak często trzeba to robić?

jak często podlewać storczyki?

Odpowiedź na pytanie, jak często podlewać storczyki, uzależniona jest m.in. od wieku kwiatu, rodzaju doniczki, podłoża, a nawet umiejscowienia w mieszkaniu.

 

Początkujący hodowcy najpopularniejszego gatunku Phalaenopsis o kwiatach wyrastających spomiędzy liści, mogą kierować się zasadą, że podlewanie storczyka powinno się przeprowadzać dopiero po całkowitym wyschnięciu podłoża.

 

Sprawdzimy to, np. wkładając w nie palec – jeśli w środku nie ma wilgoci, to najwyższa pora na dostarczenie wody. Z kolei storczyk Paphiopedilum – wyjątkowy kwiat o kształcie kielicha – nie toleruje wysokiego przesuszenia, dlatego tę roślinę warto podlać, gdy podłoże jest jeszcze delikatnie wilgotne.

 

Podlewanie storczyków przeprowadza się z częstotliwością od 3 do nawet 16 dni – w zależności od gatunku. Storczyk Phalaenopsis bez podlewania wytrzyma kilkanaście dni. Najlepszą porą na ten zabieg pielęgnacyjny jest poranek, ponieważ wtedy storczyk dostaje najwięcej czasu na osuszenie, zanim obniży się temperatura, co następuje wieczorem.

 

Oprócz regularnego podlewania storczyków rośliny warto spryskiwać wodą – wystarczy raz dziennie. Uwaga jednak! Spryskuje się wyłącznie korzenie i liście, nie kwiaty. Ten zabieg pielęgnacyjny przeprowadza się z odległości, by nie przelać orchidei. Miejsca szczególnie narażone na gnicie, np. kąciki liści, można delikatnie osuszyć papierem.

Jak podlewać storczyki? Właściwa technika

technika podlewania storczyka

Pielęgnacja storczyków wymaga odpowiedniego sposobu nawadniania tych roślin. Najkorzystniejsza jest technika głębokiego zanurzenia, zwana również kąpielą wodną.

 

Storczyka w osłonce należy umieścić w naczyniu z wodą, wannie albo umywalce i pozostawić na 20-30 minut. Po tym czasie nie wsadza się go jednak od razu do doniczki. Pozostawienie kwiatu na zewnątrz – np. na parapecie – sprawi, że nadmiar wody zostanie usunięty. Wystarczy odczekać 15 minut.

 

Podlewanie storczyków można przeprowadzić również w tradycyjny sposób. Kwiat podlewa się obficie – aż podłoże będzie mokre w całości – i odczekuje od 15 do 30 minut. Po tym czasie nadmiar wody przeleje się do doniczki lub na podstawkę – trzeba go odlać.

 

Uwaga: Należy uważać, by podczas podlewania nie zalać stożka wzrostu storczyka. Ten element znajduje się na środku rośliny.

Pielęgnacja storczyka: czy kwiat jest odpowiednio nawodniony?

nawodnienie kwiatu storczyka

Najprostszą metodą na sprawdzenie wilgotności storczyków jest wsadzenie palca w podłoże – suche oznacza, że nadeszła pora na podlewanie.

 

Innym sposobem jest przyjrzenie się kolorowi korzeni, które są doskonale widoczne znad podłoża. Jeśli mają biały kolor, oznacza to, że nasze rośliny są przesuszone, zaś jasnozielony – mają odpowiednie nawilżenie.

 

Zmiana koloru na ciemnozielony to znak, że przesadziliśmy z podlewaniem – warto przesuszyć orchidee nieco dłużej, np. 2 tygodnie.

 

Przelanie storczyków to najczęściej spotykana przyczyna ich obumieniania. Z tego względu początkującemu hodowcy orchidei może się przydać wskaźnik wilgotności, na którym szybko i skutecznie sprawdzi, czy roślina ma odpowiednie warunki do kwitnienia.

Zroszenia wymagają te storczyki, przy których wilgotność powietrza spadnie poniżej 50%.

 

Na straży prawidłowej wilgotności powietrza, niezbędnej do kwitnienia storczyków, stanie nawilżacz powietrza – warto mieć go w pomieszczeniu, w którym hodujemy rośliny.

Jakość wody ma znaczenie

podlewanie storczyka a jakość wody

Przyjęło się, że dla storczyków w doniczce niekorzystna jest woda prosto z kranu. Zamiast niej świetnie sprawdzą się:

 

  • woda przegotowana po odstaniu przynajmniej kilku dni;
  • woda oczyszczona przez filtr z odwróconą osmozą;
  • deszczówka (ale tylko w terenach o niskim stopniu zanieczyszczenia powietrza);
  • kupowana w butelkach niegazowana woda mineralna;
  • woda destylowana.
 

 

Porada eksperta

 

Woda do podlewania storczyków powinna mieć temperaturę pokojową. Ważne też, by była miękka i pozbawiona chloru. Jeśli zatem nie mamy dostępu do deszczówki, wystarczy przepuścić kranówkę przez dzbanek z filtrem bądź przegotować i zostawić na tydzień.

 

 

Przesadzanie storczyków – jak wykonać warstwę drenującą?

warstwa drenująca przy przesadzaniu storczyka

Orchidee nie rosną w glebie, dlatego sadzenie ich w ziemi może sprawić, że obumrą. Są to epifity, a więc rośliny, które w naturalnym środowisku występują na gałęziach i pniach drzew.

Lubią wilgoć i nasłonecznienie, dzięki którym przechodzą fotosyntezę. W domowych warunkach konieczne jest więc przygotowanie korzystnego podłoża do storczyków.

 

Storczyk w doniczce, by lepiej chłonąć wodę i mieć korzystniejsze warunki do rozkwitu, wymaga stworzenia warstwy drenującej. Sprawia ona, że nadmiar wody z doniczki spływa szybciej, a korzenie orchidei mają dostęp do tlenu.

Taką warstwę drenażową możemy wykonać sami. Będziemy potrzebować kory sosny o różnych rozmiarach, keramzytu lub drobnych kamyków, węgla drzewnego, mchu torfowego, korka czy też styropianu.

Elementy mieszamy w dowolnych proporcjach, następnie umieszczamy je w doniczce wraz ze rośliną. W ten sposób przygotowane podłoże zapewni storczykowi odpowiednie odprowadzanie wody oraz napowietrzenie korzeni. 

  

Dodano: 03-10-2018