Jak i kiedy przesadzać kwiaty doniczkowe?

Opinii 0

 ujęcie z góry na różne kwiaty doniczkowe

 

Kwiaty doniczkowe zdobią wnętrza domów. Jeśli rosną w warunkach dla nich odpowiednich, wyglądają przepięknie. Każdy, komu zależy na zdrowych roślinach, powinien wiedzieć, jak o nie dbać i kiedy należy je przesadzić. Dlatego zebraliśmy i opisaliśmy najważniejsze informacje w jednym miejscu, więc nie musisz dłużej tracić czasu na szukanie - kalendarz i etapy przesadzania kwiatów znajdziesz poniżej. Sprawdź!

Kiedy przesadzać kwiaty doniczkowe - kalendarz

Na początku warto podkreślić, że kwiaty należy pielęgnować zgodnie z potrzebami danego gatunku. Wśród czynników, które są zależne od rodzaju roślin, wymienia się: stanowisko, typ podłoża, temperaturę i odpowiedni okres nawożenia. Informacje o upodobaniach rośliny można znaleźć na kartonikach dołączonych do kwiatów lub w specjalistycznych opracowaniach dostępnych np. online. Poza tymi podstawowymi zasadami dyktowanymi przez konkretne rośliny konieczne są również zabiegi pielęgnacyjne. Zalicza się do nich: podcinanie, podlewanie, zraszanie, czyszczenie z kurzu, a także przesadzanie. W przypadku kwiatów doniczkowych można wyróżnić następujące etapy, w których przeniesienie ich do większej lub po prostu innej doniczki jest konieczne:

 

pierwsze przesadzanie - roślinę trzeba przesadzić niedługo po jej nabyciu. Jeśli została kupiona zimą, podczas transportu warto pamiętać, aby ją osłonić, a w domu dać czas na zaaklimatyzowanie (dosłownie 2-3 dni). Przesadzenie na tym etapie jest niezwykle ważne. Po pierwsze osłonki, w których kwiat został kupiony, to nie są doniczki. Mają spełnić swoją funkcję tylko przez określony czas. Po drugie należy wymienić ziemię. Pierwsze przesadzenie jest to też dobry moment, aby przyjrzeć się strukturze korzenia (chociaż najlepiej robić to również podczas zakupów). Pędy zasuszone można przyciąć, a dodatkowo trzeba sprawdzić, czy w ziemi znajdują się szkodniki. Z kolei nieprzyjemny zapach bryły jest sygnałem o chorobie (np. pleśni);

 

• cykliczna pielęgnacja (w przybliżeniu co 2 lata) - przyjmuje się, że rośliny trzeba przesadzić co jakiś czas. Te młode raz na rok, a okazy starsze i rozwinięte co 2, a nawet 3 lata. Czasem, szczególnie w przypadku okazałych kwiatów, wystarczy wymienić wierzchnią warstwę ziemi. Regularność przesadzania jest zalecana dlatego, że każda, nawet najlepsza ziemia, ubożeje wraz ze wzrostem rośliny;

 

• intensywny wzrost - kwiat, który bardzo szybko rośnie, potrzebuje więcej miejsca. Jeśli nie zostanie mu zapewnione, wtedy wzrost się zatrzyma. Sposobem na sprawdzenie, czy roślina potrzebuje przesadzenia jest obserwowanie bryły korzeniowej. Jeśli korzeni jest dużo, są splątane - jest to najwyższy czas na przesadzenie. Podobnie, gdy zaczynają wystawać ponad bryłę lub przez otwory w doniczce. Sygnałem, że korzenie nie mają już miejsca do wzrostu, może być również błyskawiczne przenikanie wody podczas podlewania.

kwiaty w doniczkach 

Z kolei z ogólnych zasad dotyczących przesadzania kwiatów doniczkowych warto wymienić kilka. Podczas tej czynności należy jak najdokładniej oczyścić korzenie z ziemi, w której się znajdowała. Jeśli są bardzo splątane można wykorzystać patyczek i delikatnie je zruszać. Nie należy przenosić całej bryły do nowej donicy - przesadzanie to zabieg, w którym wymienia się ziemię. Takie podejście może pomóc również w walce z owadami, np. wciornastkami. Dla większości kwiatów marzec i kwiecień to najlepsze miesiące do przesadzania. Wczesna wiosna to moment, w którym rośliny dopiero zaczynają budzić się do życia. W nowej ziemi, pełnej składników mineralnych, będą mogły pięknie rozkwitnąć. I tu ważne! Zawsze trzeba się kierować specyfiką danego gatunku, aby najlepiej dostosować etap przesadzania i nie robić tego w momencie kwitnienia. Zimą zaleca się powstrzymanie od przesadzania, chyba że kwiat jest nowy lub przerośnięty. Poza tym koniecznie trzeba zaopatrzyć się w doniczkę z otworami, aby woda swobodnie mogła się wydostać. Inaczej, kiedy roślina zostanie przelana, woda, która nie będzie miała ujścia, może wywołać gnicie korzeni. 

 

Etapy przesadzania kwiatów

Przed przystąpieniem do pracy warto mieć wszystko pod ręką. W przypadku przesadzania kwiatów przydadzą się:

 

- drenaż

- doniczka z otworami

- papier ochronny lub gazeta

- łopatka

- kawałek agrowłókniny

- ziemia

- nożyczki do przycinania korzeni

 

drenaż wsypywany do białej doniczki podczas przesadzania kwiatówW pierwszym kroku na dno doniczki należy wsypać drenaż. Warstwa powinna mieć wysokość od 2 do 4 cm. Taki drenaż sprawi, że podłoże będzie lepiej dotlenione, a nadmiar wody będzie mógł wypłynąć z doniczki, a w efekcie nie dojdzie do gnicia rośliny. Dostępne są różnego rodzaju podłoża drenujące, np.:

 

keramzyt - to uniwersalny materiał, który nie wpływa na stan gleby, jest neutralny chemicznie. Skuteczny dlatego, że nie rozpuszcza się w wodzie, jest odporny na działanie grzybów, ale też szkodników;

• perlit - posiada podobne właściwości, a dodatkowo dobrze dostosowuje się do korzeni, dzięki czemu umożliwia im swobodny wzrost i jednocześnie je chroni;

• pumeks ogrodniczy - to skała wulkaniczna, która pochłania duże ilości wody dzięki swojej porowatości. Będzie idealny np. dla storczyków.

 

wycinanie agrowłókniny W kolejnym kroku na warstwę drenażu warto położyć agrowłókninę, aby zapobiegała jego zamuleniu przez spływającą wodę. Dzięki niej również otwory w doniczce pozostaną czyste.

 

mężczyzna wsypujący ziemię do białej doniczkiNastępnie należy wsypać warstwę ziemi. Może to być ziemia uniwersalna lub specjalistyczne mieszanki dostosowane do konkretnych potrzeb, np. podłoże dla roślin kwasolubnych, palm lub orchidei. Najważniejsze w wyborze ziemi jest pH, większość roślin najlepiej rozwija się w podłożu o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym

 

mężczyzna wyjmuje kwiatek z osłonki w celu przesadzenia do białej doniczkiKiedy podłoże jest przygotowane, należy przełożyć kwiat do doniczki. Jeśli ziemia jest zbita, można zruszyć ją łopatką. Wbija się ją pomiędzy osłonkę a ziemię i stopniowo oddziela. Roślinę można chwycić za łodygę. W przypadku bardziej problematycznych kwiatów, jak np. kaktusy, trzeba chronić dłonie. Ten etap przesadzania jest niezwykle ważny, ponieważ trzeba przyjrzeć się bryle korzeniowej. Jeśli część z korzeni jest sucha lub lekko się rozmazuje, powinno się je obciąć. 

 

mężczyzna dosypuje ziemię do doniczki z kwiatkiemGdy  roślina znajdzie się w nowej doniczce, należy wsypać kolejną warstwę ziemi, a następnie ją lekko ugnieść. Ważne, aby zachować również wolną przestrzeń (1-2 cm) od góry. 

 

W ostatnim kroku należy podlać roślinę, można również zrosić liście, ale wyłącznie gatunkom, które lubią wilgoć. Ważne, aby woda nie dostała się do nierozwiniętych liści, ponieważ mogą zgnić. Przez kolejne dni warto dbać o nawodnienie kwiatów. A w kolejnym etpaie można pomyśleć nad nawozami, które wzmocnią ich wzrost. Co ważne, trzeba koniecznie zadbać o odpowiednie dla danego gatunku miejsce, jedne z roślin lubią pełne słońce, inne cień lub półcień. 

 

Sprawdź, o co najczęściej pytają nasi klienci

Czy przesadzać duże kwiaty?

Kiedy kwiaty są naprawdę duże i ich przesadzenie jest problematyczne, można wymieniać wyłącznie wierzchnią warstwę ziemi. Jeśli jednak zabieg jest konieczny, bo roślina przestaje się mieścić w doniczce lub zaczyna się przewracać - najpierw trzeba oddzielić, np. łopatką, ziemię od osłonki, a następnie położyć roślinę i delikatnie ją wysunąć.

 

Jak przesadzić kaktusy?

Podczas przesadzania kaktusów trzeba pamiętać o osłonie na ręce. Można owinąć je grubym materiałem lub nałożyć profesjonalne rękawice. Warto również przygotować specjalną ziemię do kaktusów, która zawiera piasek, żwir i wapno - składniki odpowiednie dla tych roślin. Oczywiście kaktusów nie należy podlewać po przesadzeniu, dopiero po upływie ok. 2 tygodni.

Dodano: 22-12-2020
Uaktualniono: 23-12-2020