Jak dbać o choinkę, aby przetrwała święta?

Opinii 2

Żywa choinka to jedna z najpiękniejszych dekoracji świąt Bożego Narodzenia. Urzeka nie tylko swoim wyglądem, ale także wyjątkowym zapachem lasu. Aby możliwie jak najdłużej nie osypywała się, trzeba odpowiednio ją przygotować, a także pielęgnować. Dotyczy to zarówno drzewek z bryłą korzeniową, które wiosną można posadzić w ogrodzie, jak i choinek ściętych. Jakie działania należy wykonać, aby przetrwała okres świąteczny?

 

Zgodnie z polską tradycją choinka najczęściej zdobi wnętrza aż do 6 stycznia, tj. święta Trzech Króli. Dla drzewka oznacza to ponad dwa tygodnie przebywania w niekorzystnych dla niego warunkach: w nadmiernej o tej porze roku temperaturze i przy niskiej wilgotności powietrza. W dodatku zdarza się, że choinki są ścinane nawet miesiąc przed wystawieniem ich na sprzedaż. Dlatego pierwszym elementem, który może znacząco wpłynąć na żywotność drzewka, jest przemyślany wybór przy zakupie.

Jak kupować żywe drzewko?

przenośny agregat prądotwórczy do domu

Największą popularnością cieszy się piękny, ale niezbyt żywotny i szybko osypujący się świerk pospolity. Igły, od chwili ścięcia, utrzymują się na nim średnio od 1 do 2 tygodni. Bardziej wytrzymałe są takie gatunki jak świerk kłujący, jodła kaukaska i sosna pospolita (igły trzymają się na nich nawet kilka tygodni).

 

 

Przy zakupie każdego drzewka trzeba sprawdzić, czy jest świeże. W przypadku choinek ściętych widać to po przekroju pnia – drewno powinno być jasnobrązowe ze śladami żywicy. Taka barwa świadczy, że wycinki dokonano niedawno. Jeśli miejsce cięcia jest ciemnobrązowe, zabieg był wykonany dużo wcześniej. Warto przy tym zwrócić uwagę na igliwie – powinno być zielone, bez śladów brązowych, żółtych lub pomarańczowych przebarwień. Znaczenie ma także grubość pędów, na których będziemy wieszać świąteczne dekoracje – egzemplarze z cienkimi gałązkami mogą uginać się pod ciężarem ozdób. Choinkę trzeba dokładnie obejrzeć przed zakupem i wybrać do niej odpowiedni stojak: plastikowy lub metalowy. Ten drugi znakomicie nadaje się do osadzenia wysokich, ciężkich choinek. Dobrym rozwiązaniem są również stojaki ze zbiornikiem na wodę, które przedłużają żywotność wybranego drzewka.

 

 

 

Adaptacja choinki – krok często pomijany

przenośny agregat prądotwórczy do domu

Podstawowym błędem jest przynoszenie choinki, znajdującej się dotychczas w chłodnych lub zimnych warunkach, wprost do ogrzewanego pomieszczenia. Odczuwa ona wtedy stres fizjologiczny, co może przyczynić się do szybszego, a nawet masowego gubienia igieł. Po zakupie powinno się umożliwić jej aklimatyzację i stopniowe przyzwyczajanie się do nowych warunków – najlepiej początkowo obniżyć temperaturę do 5°C, a później ustawić ją na 10°C. Optymalnym rozwiązaniem jest pozostawienie drzewka przynajmniej na 1–2 dni w chłodnym, nieogrzewanym pomieszczeniu, którym może być budynek gospodarczy, komórka lokatorska lub garaż. Dopiero po tym okresie choinkę przenosi się do pomieszczenia. Jest to jednocześnie powód, aby zakupu dokonać możliwie jak najwcześniej, a nie tuż przed samymi świętami. Podczas adaptacji choinkę powinno się podlewać co 2 dni – nawet te ścięte można umieścić w pojemniku płytko zalanym wodą.

 

 

 

Przedłużenie żywotności choinki w pomieszczeniu

przenośny agregat prądotwórczy do domu

Choinki w polskich mieszkaniach najczęściej ustawia się w rogu pomieszczenia, przy samym oknie. Niestety, miejsce takie bardzo często jest położone blisko grzejnika. Nadmierna temperatura przy jednoczesnej niskiej wilgotności powietrza w ogrzewanych mieszkaniach przyspiesza osypywanie się igieł. Należy zdecydowanie unikać ustawiania drzewek w pobliżu źródeł ciepła. Aby choinka dłużej zachowała żywotność, pomieszczenie trzeba częściej wietrzyć. Dobrze jest też minimalnie obniżyć w nim temperaturę. Można przy tym zwiększyć wilgotność powietrza, np. stosując elektroniczne nawilżacze. Nadal trzeba kontynuować podlewanie drzewka. Do wody można dolać trochę odżywki, np. BIOPON, która zabezpiecza igły przed wypadaniem oraz żółknięciem. Aby uchronić wodę przed pleśnieniem i wydzielaniem brzydkiego zapachu, można dosypać do niej cynamonu o naturalnym działaniu bakterio- i grzybobójczym. Nie wolno natomiast stosować tradycyjnych nawozów, zwłaszcza w przypadku drzewek z bryłą korzeniową. Takiego typu choinki powinno się jak najszybciej przenieść na zewnątrz – najlepiej zrobić to tuż po skończonych świętach. Jeśli zdążą wypuścić młode pędy w domowych warunkach, będą narażone na przemarznięcie. W obu przypadkach roślinom należy ponownie pomóc w aklimatyzacji, najpierw umieszczając je co najmniej na kilka dni w chłodnym pomieszczeniu a dopiero potem na balkonie lub w ogrodzie.

 

 

Alternatywą dla żywych drzewek są choinki sztuczne. Nie potrzebują dodatkowej pielęgnacji, są wielokrotnego użytku i będą służyć przez kilka dobrych lat. To na pewno dobre rozwiązanie do małych mieszkań i pomieszczeń z suchym powietrzem.

Dodano: 18-11-2019
Uaktualniono: 19-11-2020