Iglaki o intensywnie żółtym zabarwieniu

Opinii 0

Drzewa i krzewy iglaste o żółtych igłach i łuskach potrafią ożywić każdy ogród. Mogą stanowić ozdobę przez cały rok, nawet w czasie bezśnieżnych zim. Warto pamiętać, że iglaki o złocistych igłach najpiękniej wybarwiają się na stanowiskach słonecznych.

CISY

Cis pospolity ‘Elegantissima’ – to gęsty, rozłożysty krzew o szeroko rozpostartych, zwisających na końcach pędach. Skierowane ku górze igły tek odmiany są złoto-żółte, a w miejscach cienistych tracą swoje jasne zabarwienie i stają się zielone. Odmiana ta doskonale znosi cięcie i jest całkowicie mrozoodporna.

 

Cis pospolity ‘Summergold’ – to płaski, szeroki i niski krzew, który ma ukośnie wzniesione pędy. Rośnie bardzo wolno i może osiągać max 0,8 m wysokości przy szerokości około 1 m. Krzew ten najpiękniej wygląda latem, kiedy wszystkie igły przybierają intensywnie żółtą barwę.

CYPRYSY

Cyprysik Lawsona ‘Romana’ – ma intensywnie żółte zabarwienie. Krzew ten ma wąsko jajowaty pokrój i może dorastać do około 2,5 m wysokości. Roślina ta preferuje stanowiska słoneczne oraz żyzne, średnio wilgotne podłoże. Jest to krzew mrozoodporny.

 

Cyprysik Lawsona ‘Golden Wonder’ – to jedna z piękniejszych odmian o żółto-złocistych igłach, które nie zmieniają swojej barwy nawet zimą. Ma bardzo dekoracyjne, lekko przewieszające się na końcach pędy. Ten wolno rosnący krzew ten ma stożkowaty pokrój i może dorastać do około 5-6 m wysokości.

JAŁOWCE

Jałowiec chiński ‘Plumosa Aurea’ – to karłowy, krzaczasty i wolno rosnący krzew, który dorasta do około 1,5 m wysokości. Wiosną łuski tego jałowca mają kolor złocisto-żółty, potem zielenią, a jesienią i zimą przebarwiają się na żółto-brązowo. Odmiana ta najlepiej rośnie na stanowiskach zacisznych i osłoniętych od wiatru.

 

Jałowiec pospolity ‘Depressa Aurea’ – to niski, silnie rozrastający się na boki krzew, który przy wysokości około 0,5 m może mieć nawet 2 m szerokości. Odmiana ta najpiękniej wygląda wiosną, kiedy młode pędy są intensywnie żółte. Jesienią stają się rudobrązowe. Krzew ten najpiękniej wybarwia się na stanowiskach słonecznych. Nie ma dużych wymagań co do gleby i wilgotności.

 

Jałowiec pospolity ‘Gold Cone’ – jest to odmianawolno rosnąca, która przybiera pokrój wąskiej kolumny. Krzew te posiada igły o intensywnej, złocisto-żółtej barwie.

 

Jałowiec płożący ‘Golden Carpet’ – to bardzo niska (około 0,2 m) i szeroko rozrastająca się (około 1,5) odmiana o intensywnie żółtych pędach. krzew najpiękniej wybarwia się posadzony w pełnym słońcu. Jałowiec ten może rosnąć nawet w bardzo piaszczystym i suchym podłożu.

 

Jałowiec płożący ‘Mother Lode’ – żółte pędy tej odmiany na jesieni stają się bardziej pomarańczowe. Krzew ten rośnie wolno i szeroko rozrasta się na boki. Roślina ta nie ma dużych wymagań siedliskowych. Dobrze rośnie zarówno w słońcu, jak w lekkim cieniu.

 

Jałowiec Pfitzera (pośredni) ‘Gold Coast’ – to niska odmiana krzaczasta o złocistych pędach. Osiąga max 0,8 m wysokości i rozrasta się na szerokość około 1,5 m. Odmiana ta nie jest wymagająca co do jakości gleby i wilgotności podłoża. Dobrze rośnie także w lekkim cieniu.

 

Jałowiec Pfitzera (pośredni) ‘Gold Star’ – to gęsty krzew o zwartym i regularnym pokroju. Skierowane ku górze pędy tej odmiany pokryte są złocistożółtymi igłami i łuskami. Krzew ten dorasta do około 1 m wysokości i może rozrastać się na szerokość 2 m. nie ma dużych wymagań co do gleby i wilgotności i może rosnąć także w półcieniu.

 

Jałowiec Pfitzera (pośredni) ‘Pfitzeriana Aurea’ – młode przyrosty tego wolno rosnącego krzewu są niemal żółte, a z czasem zielenieją. Oprócz ciekawego ubarwienia odmiana ta ma dekoracyjne, szeroko rozpostarte i przewieszające się na końcach pędy.

ŻYWOTNIKI

Żywotnik wschodni ‘Aurea’ – jest to bardzo dekoracyjna odmiana o delikatnych, zielono-żółtych łuskach, które na zimę brunatnieją. Ten wolno rosnący krzew może osiągać około 4-5 m wysokości i ma bardzo regularny, jajowaty pokrój. Odmianę tą należy sadzić tylko w najcieplejszych rejonach kraju, gdzie panują łagodne zimy, ponieważ krzew ten może przemarzać.

 

Żywotnik wschodni ‘Aurea Nana’ – odmiana ta dorasta zaledwie do około 1,5 m wysokości, więc może być uprawiana nawet w niewielkich ogrodach. Ten karłowy krzew o jajowatym pokroju jest bardzo gęsty i ma żółtozielone łuski. Odmiana ‘Aurea Nana’ dobrze prezentuję się w ogródkach skalnych, posadzona w pobliżu stawów i oczek wodnych, a także w zestawieniach kompozycyjnych z roślinami o innym pokroju i kolorze igieł bądź liści.

 

Żywotnik zachodni ‘Aurescens’ – odmiana ta została wyhodowana w Polsce w Kórniku niedaleko Poznania. Ma bardzo zwarty i kolumnowy pokrój. Roślina ta może osiągać nawet 5-8 m wysokości i najlepiej wygląda posadzona w grupach. Świetnie nadaje się na wysokie szpalery (czyli niestrzyżone żywopłoty). Odmiana ta ma dekoracyjne łuski koloru żółto-złocistego. Jest bardzo odporna na mróz, więc można ją sadzić na terenie całego kraju. Odmiana ta preferuje żyzną glebę i dość wilgotne stanowiska. Drzewo to bardzo źle znosi suszę i nie należy sadzić go w miejscach zacienionych.

 

Żywotnik zachodni ‘Ellwangeriana Aurea’ – odmiana ta jest bardzo popularna w naszych ogrodach, a to za sprawą kolorów, jakie przypierają jej łuski i igły w ciągu całego roku. Wiosną igły i łuski są pomarańczowe, latem zmieniają barwę na żółto-złocistą, a jesienią mają kolor miedziany. Jest to odmiana wolno rosnąca, która tworzy regularne, stożkowate formy. Może dorastać do około 2-3 m wysokości. Krzew ten dobrze prezentuje się na rabatach, gdzie rosną rośliny posiadające kontrastowe ubarwienie (np. iglaki o zielono-szarych lub niebieskawych igłach).

 

Żywotnik zachodni ‘Europa Gold’ – jest to odmiana o wąskostożkowym pokroju, która może dorastać do około 3 m wysokości. Roślina ta preferuje żyzne i dość wilgotne podłoże. Krzew ten najpiękniej wybarwia się na stanowisku słonecznym. Posadzony w cieniu – marnieje.

 

Żywotnik zachodni ‘Golden Globe’ - jest odmianą karłową o pokroju kulistym. Rośnie bardzo wolno i może osiągać około 1 m średnicy, więc nadaje się nawet do małych ogrodów. Ciekawie wygląda posadzona z roślinami o innym pokroju (np. kolumnowym czy stożkowym). Łuski tej odmiany mają barwę złocistą. Odmiana preferuje żyzne i wilgotne podłoże oraz słoneczne stanowiska.

 

Żywotnik zachodni ‘Rheingold’ – to bardzo gęsty, wolno rosnący krzew o szerokostożkowatym pokroju. Dorasta do około 2 m wysokości. Posiada zarówno igły, jak i łuski, które przybierają bardzo dekoracyjne, żółto-złociste barwy. W czasie zimy krzewy odmiany ‘Rheingold’ mają brązowo-miedziany kolor. Roślina ta najpiękniej wybarwia się na stanowiskach słonecznych.

 

Żywotnik zachodni ‘Sunkist’ – to odmiana silnie rosnąca, która ma gęsty, zwarty, stożkowaty pokrój. Żółto-złociste łuski są bardzo dekoracyjne, a w okresie jesienno-zimowym stają się bardziej zielone. Odmiana ta nadaje się na swobodnie rosnące żywopłoty.

 

Żywotnik zachodni ‘Yellow Ribon’ – odmiana ta dorasta do około 2 m wysokości.Najlepiej rośnie w żyznym i próchniczym podłożu, które jest umiarkowanie wilgotne. Odmiana ta powinna być posadzona na stanowisku bardzo słonecznym.