Goździk kropkowany

Opinii 1

Goździki kropkowane to często spotykane w naszych przydomowych ogródkach rośliny ozdobne. Byliny te są łatwe w uprawie i nie wymagają zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych, ciepłych, piaszczystych i dość suchych. Kwitną od czerwca do końca września, a najpiękniej prezentują się posadzone w grupach na skalniakach, murkach, rabatach bylinowych. Mogą być stosowane jako rośliny zadarniające i okrywowe. Nadają się także na kwiat cięty.

Pochodzenie i występowanie

Goździk (Dianthus) to roślina z rodziny goździkowatych, która w stanie dzikim rośnie w Europie, Azji i Afryce Północnej. Obecnie znanych jest około trzystu gatunków goździków, z czego w Polsce występuje jedenaście. Mogą to być rośliny jednoroczne (np. goździk chiński czy ogrodowy), dwuletnie (np. goździk brodaty, ogrodowy), wieloletnie czyli byliny (np. goździk alpejski, kropkowany, pierzasty). Nazwa „dianthus” pochodzi z greki i wzięła się od wyrażenia „Dios anthos”, co oznacza „kwiat Zeusa”.

Goździk kropkowany (Dianthus deltoides) jest byliną, która w naturze rośnie w Europie oraz Azji – spotkać go można niemal na całym kontynencie europejskim, na Syberii, jak i na Półwyspie Indyjskim. Goździki kropkowane pospolicie występują także w Polsce, gdzie porastają piaszczyste, suche łąki, zarośla, polany, pastwiska, nieużytki, nasłonecznione stoki i zbocza. Byliny te w naturze występują na nizinach, wyżynach i w niższych warstwach gór. Często stosowane są jako ozdobne rośliny uprawne.

Wygląd

Goździki kropkowane to rośliny wieloletnie, które w naszym klimacie mogą zimować w gruncie (są mrozoodporne). Pędy goździków są lekko wzniesione oraz płożące, rośliny tworzą więc luźną darń.  Goździki dorastają do wysokości około 10-20 cm, a w czasie kwitnienia pędy kwiatowe mogą osiągać wysokość około 30-40 cm. Łodygi są omszone, pokryte krótkimi włoskami. Z kolanek umieszczonych na pędach wyrastają długie, wąskie, ostro zakończone i omszone liście. Liście mają różną barwę – w zależności od koloru kwiatów: goździki o kwiatach białych mają liście koloru jasnej zieleni, natomiast rośliny o kwiatach ciemniejszych (czerwonych, purpurowych) mają listki barwy ciemnozielonej.

Goździki kropkowane kwitną dość długo (od czerwca nawet do końca września), więc mogą być ozdobą ogrodu przez długi okres czasu. Przekwitłe kwiatostany warto regularnie wycinać, co pobudzi rośliny do wytwarzania nowych pędów kwiatowych. Kwiaty goździków kropkowanych mogą mieć średnicę około 1,5-2 cm, osadzone są na szypułkach i zebrane są w luźne wiechy. Korona składa się z pięciu szerokich, płytko ząbkowanych płatków. Kwiaty mogą mieć barwę białą, liliową, różową, czerwoną, purpurową, niektóre mają na płatkach ozdobne, białe kropki, mogą być także kwiaty dwubarwne. Kwiaty goździków kropkowanych nie wydzielają zapachu. Co ciekawe – zamykają się na noc.

Owoce goździków kropkowanych mają postać torebek, w których znajdują się bardzo liczne, drobne nasionka.

Warunki uprawy

Goździki kropkowane to rośliny bardzo łatwe w uprawie, które nie wymagają zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Rośliny te są wybitnie światłolubne i najlepiej rosną na stanowiskach ciepłych i słonecznych (poradzą sobie jednak także w lekkim półcieniu).

Goździki preferują gliniasto-piaszczyste gleby o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Źle rosną w podłożu o odczynie zasadowym (czyli wapniowym) – glebę taką przed posadzeniem goździków należy zakwasić. Najlepiej do tego celu użyć torfu kwaśnego.

Byliny te wymagają podłoża dobrze zdrenowanego, przepuszczalnego, które dość szybko się przesusza. Bardzo źle rosną w glebie podmokłej, zbitej, gliniastej. Goździki kropkowane są odporne na suszę, jednak kiedy jest bardzo gorąco i sucho należy je podlewać. W przeciwnym wypadku przestaną kwitnąć.

Zastosowanie

Goździki kropkowane są często uprawiane w przydomowych ogródkach. Swoją popularność zawdzięczają dekoracyjnym kwiatom barwy białej, różowej, liliowej, czerwonej, purpurowej. Zdarzają się także odmiany dwubarwne np. odmiana 'Arctic Fire', która ma płatki barwy białej z czerwonym oczkiem w środku. Goździki kwitną dosyć długo, bo od czerwca do końca września, więc mogą być ozdobą ogrodu przez kilka miesięcy.

Goździki kropkowane najpiękniej prezentują się posadzone w grupach. Mogą być stosowane jako rośliny okrywowe i zadarniające, ponieważ szybko się rozrastają dzięki płożącym się pędom. Idealnie sprawdzą się na stanowiskach bardzo słonecznych i dość suchych (są odporne na suszę).

Byliny te można sadzić w ogródkach skalnych, na murkach oporowych, na rabatach bylinowych oraz z przodu wielopoziomowych kompozycji roślinnych (są to rośliny niezbyt wysokie). Rośliny te nadają się także na obwódki i brzegi rabat, a także do posadzenia wzdłuż ścieżek i dróżek. Goździki kropkowane nadają się także na kwiat cięty.

Zabiegi pielęgnacyjne i rozmnażanie

Goździki kropkowane nie wymagają zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych i są roślinami łatwymi w uprawie. Warto je regularnie odchwaszczać (często zarastają np. trawą), aby nie musiały konkurować z innymi roślinami o wodę i składniki odżywcze. Należy też regularnie usuwać przekwitłe kwiatostany, co pobudzi rośliny do wytwarzania nowych pąków kwiatowych.

Goździki kropkowane rozmnażamy przez wysiew nasion, najlepiej zrobić to od maja do czerwca. Kiedy siewki będą miały 3-4 liście należy je przepikować, a do gruntu na miejsce docelowe można je wysadzać pod koniec lipca lub na początku sierpnia.

Rozmnażanie z nasion (tzw. generatywne) nie daje gwarancji, że nowo powstałe rośliny powtórzą cechy rośliny matecznej. Dlatego lepiej rozmnażać goździki kropkowane w sposób wegetatywny czyli przez podział bryły korzeniowej albo sadzonki. Podział kęp na mniejsze to także dobry sposób na odmłodzenie i odświeżenie roślin (goździki kropkowane na jednym stanowisku dobrze rosną i pięknie kwitną przez około 3-4 lata).

Inne gatunki goździków

Goździk brodaty ( Diantus barbatus) – to bylina, która w naturze występuje w Azji (Chiny, Korea Północna) oraz w Europie. Ma pachnące kwiaty barwy białej, różowej, czerwonej, pojedyncze lub pełne, zebrane po kilka lub kilkanaście na szczycie pędu. Nadaje się na rabaty bylinowe i na kwiat cięty.

Goździk chiński ( Diantus chinensis) – roślina przeważnie uprawiana jako jednoroczna. W naturze występuje w Azji (Chiny, Korea, Nepal, Indie, Rosja). Nadaje się na rabaty bylinowe, do uprawy doniczkowej, a także na kwiat cięty. Bezzapachowe, duże kwiaty o średnicy od 3 do 8 cm zebrane są po 1-3 na szczycie pędu. Kwiaty mogą mieć barwę białą, różową, czerwoną.

Goździk ogrodowy (Diantus caryophyllus) – to roślina, która pochodzi z południowej Europy. Ma wiele odmian, które różnią się między sobą głównie wysokością i barwą kwiatów (mogą być białe, różowe, czerwone, mieszane). Goździki ogrodowe mogą być uprawiane jako rośliny jednoroczne lub dwuletnie. Nadają się na kwiat cięty (w uprawie szklarniowej przez cały rok).

Goździk pierzasty, postrzępiony (Diantus plumarius) – to roślina wieloletnia, która w naturze występuje w Europie środkowej oraz południowo-wschodniej, a także w Ameryce Północnej. W Polsce jest gatunkiem chronionym i rzadkim. Uprawiany w ogrodach jako roślina ozdobna o miododajnych, pachnących kwiatach barwy białej lub różowej. Płatki kwiatów mają postrzępione brzegi, stąd nazwa.

Goździk siny(Diantus gratianopolitanus) – to bylina, która pochodzi ze środkowej i zachodniej części Europy. W Polsce – w naturze – występuje dość rzadko, jest uprawiany jako roślina ozdobna. Ma nieduże, pojedyncze, pachnące kwiaty barwy białej, różowej, czerwonej. Goździk siny jest wrażliwy na suszę i wymaga częstego odchwaszczania.