Goździk alpejski

Opinii 0

Goździki alpejskie to rośliny o specyficznych wymaganiach glebowych – w naturze rosną na terenach górzystych, więc wymagają podłoża kamienistego, przepuszczalnego, o odczynie zasadowym (gleba wapienna). Bylinom tym powinniśmy także zapewnić słoneczne stanowisko. Goździki alpejskie to niskie rośliny o kępiastym pokroju, które kwitną na różowo w czerwcu i lipcu. Warto zaprosić je na skalniak lub do alpinarium.

Pochodzenie i występowanie

Goździk alpejski (Dianthus alpinus) to roślina wieloletnia należąca do rodziny goździkowatych, która w naturze występuje w europejskich górach. Rośnie w rejonach, gdzie wysokość nad poziomem morza dochodzi do około 1000-2300 metrów. Jeśli chodzi o Europę to goździki alpejskie spotkać można w naturze w północno-wschodniej części Alp. W Polsce nie występują w stanie dzikim. Byliny te często są za to  uprawiane jako rośliny ozdobne w przydomowych ogrodach.

Goździki (Dianthus) to rośliny z rodziny goździkowatych, które w stanie dzikim występują w Europie, Azji i Afryce Północnej. Obecnie znanych jest około trzystu gatunków goździków, z czego w Polsce występuje jedenaście. Należą do nich rośliny jednoroczne (np. goździk chiński czy ogrodowy), dwuletnie (np. goździk brodaty, ogrodowy), wieloletnie czyli byliny (np. goździk alpejski, kropkowany, pierzasty). Nazwa „dianthus” pochodzi z greki i wzięła się od wyrażenia „Dios anthos”, co oznacza „kwiat Zeusa” („deos” to „bóg”, a „anthos” to „kwiat”).

Wygląd

Goździki alpejskie to bardzo niskie byliny, które dorastają do zaledwie 5-10 cm wysokości. Rośliny te mają pokrój kępiasty. Ich drobne, wąskie liście o podwiniętych brzegach mają lancetowaty kształt i barwę szarozieloną. Osiągają długość około 3 cm.

Goździki alpejskie kwitną niezbyt długo – przez około miesiąc. Kwitnienie trwa od czerwca do lipca. Drobne kwiaty o średnicy około 3-4 cm umieszczone są pojedynczo na krótkich pędach kwiatostanowych. Kwiaty mają barwę różową z ciemniejszym oczkiem, a ich płatki są ząbkowane. Owocem goździka alpejskiego jest torebka, która otwiera się na szczycie pięcioma ząbkami.

Warunki uprawy

Goździki alpejskie preferują stanowiska słoneczne. Wprawdzie byliny te mogą rosnąć w lekkim cieniu, jednak posadzenie ich w miejscu bardzo zacienionym będzie skutkowało osłabieniem kwitnienia.

Goździki alpejskie wymagają wybitnie przepuszczalnego podłoża. Najlepsza będzie gleba kamienisto-żwirowa, próchniczo-gliniasta, dość sucha, o odczynie zasadowym (czyli wapienna). W naturze rośliny te rosną w górach, więc zapewnienie im optymalnego podłoża (gleba wapienna i kamienista) jest bardzo ważne przy ich uprawie.

Do nawożenia goździków alpejskich najlepiej zastosować kompost, który wpłynie na podniesienie pH gleby, wzbogaci podłoże w próchnicę, dostarczy roślinie wszystkich niezbędnych składników pokarmowych.

Zabiegi pielęgnacyjne i rozmnażanie

Goździki alpejskie są dość odporne na suszę i z reguły nie wymagają regularnego i obfitego podlewania.

Byliny te w naturze rosną w dość wysokich górach, więc są w pełni mrozoodporne. Wytrzymują mrozy nawet do -40 stopni, w związku z czym nie wymagają okrywania na zimę.

Goździki alpejskie można rozmnażać na kilka sposobów. Jednym z nich jest podział rozrośniętych kęp – należy to zrobić zaraz po kwitnieniu. Goździki rozmnażamy także przez zbiór i wysiew nasion na jesieni. Nowe rośliny można również uzyskać z niezdrewniałych, niekwitnących sadzonek w okresie letnim.

Jeśli zapewnimy goździkom alpejskim prawidłowe warunki do wzrostu i rozwoju, nie powinny być atakowane przez żadne choroby i szkodniki. Przy uprawie tych bylin kluczowe jest stanowisko słoneczne i przepuszczalna, dość kamienista gleba o odczynie zasadowym.

Zastosowanie

Goździki alpejskie to niskie byliny, które najpiękniej wyglądają posadzone w grupach – tworzą wtedy barwne kobierce szarozielonych liści i różowych kwiatów. Idealnie nadają się do posadzenia w ogródkach skalnych i alpinariach. Można je sadzić na murkach oporowych, w ogrodach żwirowych, w szczelinach między kamieniami i skałami.

Goździki alpejskie ze względu na swój niski, kępiasty pokrój (osiągają wysokość max 10 cm) można także sadzić na brzegach rabat oraz stosować je jako rośliny okrywowe na słonecznych i dość jałowych stanowiskach. Byliny te nadają się również do posadzenia jako fragment wielopoziomowych kompozycji kwiatowych – należy je wtedy sadzić z przodu rabaty.

Goździki alpejskie nadają się także do posadzenia w pojemnikach, dużych donicach czy korytkach. Należy im wtedy zapewnić warstwę drenażową, odpowiednie podłoże i słoneczne stanowisko.

Inne gatunki goździków

Goździk Alwooda (Diantus hybridus 'Alwoodii Alpinus') – roślina ta kwitnie od czerwca do sierpnia i ma pachnące kwiaty w odcieniach różu. Tworzy kępy szarozielonych liści. Idealnie nadaje się do posadzenia na skalniaku oraz na bylinowe rabaty, jest łatwa w uprawie.

Goździk brodaty (Diantus barbatus) – to bylina, która w naturze występuje w Azji (Chiny, Korea Północna) oraz w Europie. Ma pachnące kwiaty barwy białej, różowej, czerwonej, pojedyncze lub pełne, zebrane po kilka lub kilkanaście na szczycie pędu. Nadaje się na rabaty bylinowe i na kwiat cięty.

Goździk chiński (Diantus chinensis) – roślina przeważnie uprawiana jako jednoroczna. W naturze występuje w Azji (Chiny, Korea, Nepal, Indie, Rosja). Nadaje się na rabaty bylinowe, do uprawy doniczkowej, a także na kwiat cięty. Bezzapachowe, duże kwiaty o średnicy od 3 do 8 cm zebrane są po 1-3 na szczycie pędu. Kwiaty mogą mieć barwę białą, różową, czerwoną.

Goździk kropkowany (Diantus  deltoides) – to bylina, która w naturze rośnie w Europie i Azji, także w Polsce, gdzie porasta piaszczyste, suche łąki, zarośla, polany, pastwiska, nieużytki, nasłonecznione stoki i zbocza. Ma wzniesione, lekko płożące pędy, kwitnie dość długo (od czerwca nawet do końca września). Kwiaty mogą mieć barwę białą, liliową, różową, czerwoną, purpurową.

Goździk majowy (Diantus gratianopolitanus) – to bylina, która dorasta do około 20-30 cm wysokości. Zakwita obficie i dość wcześnie – już w maju – może kwitnąć do czerwca. Ma duże, intensywnie pachnące kwiaty barwy różowej. Idealna roślina na skalniak.

Goździk ogrodowy (Diantus caryophyllus) – to roślina, która pochodzi z południowej Europy. Ma wiele odmian, które różnią się między sobą głównie wysokością i barwą kwiatów (mogą być białe, różowe, czerwone, mieszane). Goździki ogrodowe mogą być uprawiane jako rośliny jednoroczne lub dwuletnie. Nadają się na kwiat cięty (w uprawie szklarniowej przez cały rok).

Goździk pierzasty, postrzępiony (Diantus plumarius) – to roślina wieloletnia, która w naturze występuje w Europie środkowej oraz południowo-wschodniej, a także w Ameryce Północnej. W Polsce jest gatunkiem chronionym i rzadkim. Uprawiany w ogrodach jako roślina ozdobna o miododajnych, pachnących kwiatach barwy białej lub różowej. Płatki kwiatów mają postrzępione brzegi, stąd nazwa.

Goździk siny (Diantus gratianopolitanus) – to bylina, która pochodzi ze środkowej i zachodniej części Europy. W Polsce – w naturze – występuje dość rzadko, jest uprawiany jako roślina ozdobna. Ma nieduże, pojedyncze, pachnące kwiaty barwy białej, różowej, czerwonej. Goździk siny jest wrażliwy na suszę i wymaga częstego odchwaszczania.