Filodendron – tropikalna roślina pnąca, którą można samodzielnie uprawiać

Opinii 0

Filodendrony to tropikalne pnącza, które uprawiane są ze względu na dekoracyjne liście o pięknych, oryginalnych kształtach. Rośliny te są dość łatwe w uprawie, jednak trzeba zapewnić im odpowiednie warunki – ciepłe, półcieniste stanowisko, żyzną glebę, dużą wilgotność podłoża i stale wilgotne (ale nie mokre) podłoże.

Filodendron: wygląd i naturalne występowanie

filodendron na drzewieFilodendron (Philodendron Schott) to roślina należąca do rodziny obrazkowatych. Obecnie znamy ponad 700 gatunków filodendronów. W naturze występują w tropikalnych lasach Ameryki – od Meksyku na północy po Argentynę na południu.

 

W naszym klimacie filodendrony uprawiane są jako ozdobne rośliny doniczkowe. Cenione są przede wszystkim za duże, kolorowe liście, które w zależności od gatunku i odmiany mogą mieć piękne, oryginalne kształty. Najczęściej uprawiane gatunki filodendronów to filodendron pnący i czerwieniejący.

 

 

Filodendron – uprawa i pielęgnacja. Jakie warunki mu zapewnić?

filodendron w doniczceFilodendrony najlepiej rosną na stanowiskach półcienistych, nie tolerują bezpośredniego nasłonecznienia. Zbyt silne promienie słoneczne mogą spowodować poparzenia liści – w efekcie ekspozycji na nie mogą one żółknąć i usychać albo matowieć i tracić kształt.

 

Najlepsze miejsce do uprawy filodendronu to pokój z oknami o wystawie wschodniej lub zachodniej – nie należy jednak stawiać rośliny na parapecie. W pokoju o wystawie południowej światła może być za dużo, a w pomieszczeniu o oknach wychodzących na północ może być za ciemno. Niedoświetlone rośliny mają powyciągane pędy, a ich liście tracą intensywne barwy.

 

Filodendrony to rośliny ciepłolubne – w naturze rosną w tropikach. Dlatego w okresie wiosenno-letnim należy zapewnić im temperaturę ok 18-25 stopni. Jesienią i zimą temperatura powinna wynosić około 15-18 stopni (nie mniej niż 12). Niektóre filodendrony nie tolerują temperatury poniżej 15 stopni, więc przed kupnem kontentej rośliny trzeba poznać wymagania danego gatunku czy odmiany.

 

FILODENDRON W DOMU – PORADA EKSPERTA

 

Filodendrony są bardzo wrażliwe na chłód, temperatura nie powinna spadać poniżej 12 stopni, w przeciwnym wypadku rośliny zaczną zamierać. Ważne: niektóre filodendrony nie tolerują temperatury poniżej 15 stopni.

 

 

W jakim podłożu powinien rosnąć filodendron? Jak rozmnaża się filodendrony?

liście filodendronaFilodendrony powinny rosnąć w żyznym, próchniczym i stale wilgotnym podłożu. Optymalny odczyn gleby waha się między pH 5 a 6,5. Rośliny wymagają przesadzania co około 2-3 lata. Silnie rosnące egzemplarze możemy przesadzać do większej doniczki każdego roku na wiosnę.

 

Filodendrony rozmnaża się przez sadzonki pędowe pobierany wczesną wiosną (marzec). Sadzonki można ukorzeniać w wodze albo w mieszance torfu i piasku. Kiedy rośliny puszczą korzenie, należy posadzić je w osobnych doniczkach wypełnionym żyznym podłożem. Na dno donicy koniecznie trzeba wysypać warstwę drenażu (żwir, kamyki, keramzyt).

 

 

Pielęgnacja filodendrona: jak prawidłowo go podlewać?

Filodendron wymaga stale wilgotnego podłoża. Niewskazane jest zarówno przesuszanie podłoża, jak i nadmiernie podlewanie, które może doprowadzić do wielu chorób, a także do zgnicia korzeni. Na dno doniczki warto wysypać warstwę drenażową, która umożliwi swobodny odpływ nadmiaru wody. Filodendrona podlewamy miękką, odstaną wodą o temperaturze pokojowej. W okresie wiosenno-letnim, kiedy jest bardzo ciepło, nawadniamy roślinę nawet 2 razy w tygodniu. Zimą podlewamy ją raz w tygodniu, nie dopuszczając, aby ziemia w doniczce wyraźnie przeschła.

 

 

Jaką wilgotność powietrza zapewnić filodendronom?

Środowiskiem naturalnym filodendronów są tropiki, gdzie panuje bardzo duża wilgotność powietrza. W domu musimy zapewnić roślinie warunki podobne do naturalnych. Dlatego roślinę trzeba regularnie zraszać, w okresie wiosenno-letnim można to robić nawet codziennie, zimą wystarczy zraszanie co 2-3 dni. Do zraszania używamy miękkiej, odstanej wody o temperaturze pokojowej.

 

Doniczkę z filodendronem można także umieścić w większym pojemniku wypełnionym keramzytem lub drobnymi kamyczkami oraz wodą. Dno donicy nie powinno być zanurzone bezpośrednio w wodzie, bo może to doprowadzić do zgnicia korzeni.

 

 

Filodendron – nawożenie i inne zabiegi pielęgnacyjne

W sezonie wegetacyjnym nawozimy filodendrony co 7-10 dni. Najlepiej stosować płynny nawóz mineralny, wieloskładnikowy, przeznaczony dla roślin ozdobnych z liści. Można też stosować nawozy organiczne np. biohumus (nawóz naturalny, który powstaje dzięki dżdżownicom kalifornijskim). Na okres zimy nawożenia zaprzestajemy. Filodendrony mają długie pędy, które z czasem będą wymagały zastosowania podpór. Do przytrzymania pędów można użyć specjalnych kratek do pnączy albo bambusowych czy drewnianych drabinek. Filodendrony można też uprawiać w podwieszanych doniczkach, wtedy ich pędy będą dekoracyjnie przewieszone.

 

 

Filodendron – najpopularniejsze gatunki i odmiany

gatunki i odmiany filodendrona

 

Filodendron pnący

 

Filodendron pnący (Philodendron scandens) to najpopularniejszy gatunek filodendrona. Jest to pnącze o długich na 1-2 m pędach, które są cienkie, dość wiotkie i mają liczne korzenie powietrzne. Liście tego gatunku są niezbyt duże, ciemnozielone, błyszczące i mają sercowaty kształt. Filodendron pnący jest najmniej wymagający, jeśli chodzi o warunki uprawy. Jednak najlepiej rośnie na stanowiskach widnych (ale nie bezpośrednio na słońcu), w żyznym, próchniczym, przepuszczalnym i stale lekko wilgotnym podłożu. Liście warto zraszać miękką, odstaną wodą, aby podwyższyć wilgotność powietrza. Filodendron pnący jest gatunkiem ciepłolubnym, temperatura zimą nie powinna spadać poniżej 15 stopni.

 

 

Filodendron postrzępiony

 

Filodendron postrzępiony (Philodendron pedatum) jest ceniony ze względu na bardzo dekoracyjne, duże, zielone liście, które zmieniają swój kształt z wiekiem. Młode liście mają kształt strzałkowaty i zaledwie 2 klapy, starsze liście są bardziej postrzępione, fantazyjnie powcinane i klapowane (do 6 klap). Filodendron postrzępiony rośnie dość szybko i może dorastać do 2-3 m długości, dlatego wymaga podpór w postaci palików lub kratek. Gatunek wymaga stanowiska półcienistego i ciepłego przez cały rok oraz próchniczego, żyznego, przepuszczalnego podłoża. Liście należy regularnie zraszać.

 

 

Filodendron czerwieniejący

 

Filodendron czerwieniejący (Philodendron erubescens) ma bardzo okazałe, dekoracyjne liście o strzałkowatym kształcie. Liście są duże i szerokie, z wierzchu błyszczące i skórzaste. Młode liście, pędy, ogonki liściowe oraz łuski okrywające listki są niemal czerwone. Z wiekiem liście przybierają z wierzchu barwę ciemnozieloną, natomiast od spodu pozostają czerwonawe.

 

Filodendron czerwieniejący to silnie rosnące pnącze, które może dorastać do około 2-4 m. Wymaga solidnych podpór, palików lub kratek, raczej nie powinien rosnąć w wiszących doniczkach. Jest to roślina dość wymagająca w uprawie, której trzeba zapewnić odpowiednie warunki. Filodendron czerwieniejący powinien rosnąć na stanowisku jasnym lub w lekkim półcieniu, zdecydowanie nie w pełnym słońcu. Wymaga żyznego, próchniczego, przepuszczalnego podłoża, które powinno być stale lekko wilgotne, ale nie mokre, ponieważ jest wrażliwy na zalanie.

 

Liście należy regularnie zraszać i trzeba zapewnić roślinie temperaturę nie niższą niż 15 stopni. Ciekawe odmiany filodendronu czerwieniejącego to:

 

  • Burgundy’ (ma czerwone liście),
  • Red Emerald’ (ma czerwone pędy i łuski okrywające liście),
  • Pink Princess’ (ma liście z różowymi przebarwieniami),
  • Emerald Queen’ (ma liście zielone).
Dodano: 12-02-2019