Felicja gawędkowa

Opinii 0

Felicje gawędkowe to afrykańskie rośliny idealnie na słoneczne stanowiska. Są dość niskie, więc warto posadzić je z przodu rabaty. Dobrze wyglądają w ogródkach skalnych, można je również uprawiać w pojemnikach – będą wtedy ciekawą ozdobą tarasu czy balkonu. Lazurowo niebieskie kwiaty felicji gawędkowej będą się ładnie prezentować z roślinami o kontrastowych barwach kwiatów. Mogą być też wykorzystywane w kompozycjach monochromatycznych z innymi roślinami kwitnącymi na niebiesko.

 

Pochodzenie i występowanie

Felicja gawędkowa (Felicia amelloides) to roślina wieloletnia należąca do rodziny astrowatych. Pochodzi z Republiki Południowej Afryki, gdzie porasta piaszczyste wydmy, tereny kamieniste, skaliste, żwirowe, a także zbocza, pagórki i pochyłości terenu. Obecnie znamy ponad 80 gatunków felicji, z czego znakomita większość wywodzi się z RPA, zaledwie kilka spotkać można we wschodniej części Afryki. Na kontynent europejski Felicja gawędkowa trafiła w połowie osiemnastego wieku. W naszym kraju jest uprawiana jako roślina jednoroczna, ponieważ nie toleruje przymrozków – można ją jednak przechować przez zimę w jasnym i chłodnym miejscu. Felicja gawędkowa swoją łacińską nazwę – „amelloides” – zawdzięcza podobieństwu kwiatów do astra gawędki (Aster amellus).

Wygląd

Felicja gawędkowa w naturze ma postać wiecznie zielonego krzewu o rozesłanym pokroju i może dorastać do 100-120 cm wysokości przy średnicy dochodzącej do 60 cm. Jej pędy mocno się rozkrzewiają, z czasem drewnieją od dołu. W naszych warunkach klimatycznych rzadko kiedy przekracza 40 cm wysokości (przeważnie są to niskie krzewinki do 20-40 cm). Pędy są sztywne, wzniesione i ulistnione. Nieduże liście mają barwą jasnozieloną. Zarówno łodygi, jak i liście są pokryte szorstkimi włoskami.

Główną ozdobą felicji gawędkowej są kwiaty, które pojawiają na początku lub na końcu lipca (jest to uzależnione od terminu wysiania nasion). Roślina kończy kwitnienie w sierpniu, jednak można je nieco wydłużyć – w tym celu należy regularnie wycinać przekwitłe kwiatostany, co pobudzi felicję do wytwarzania nowych pąków kwiatowych.

Kwiaty średnicę około 3 cm i umieszczone są pojedynczo na szczytach wyprostowanych, bezlistnych pędów, które mają około 15 cm wysokości. Kwiaty przypominają nieco stokrotki, mają postać koszyczków złożonych z zewnętrznych kwiatów języczkowatych barwy lazurowo niebieskiej oraz z wewnętrznych kwiatów rurkowych, które mają barwę żółtą. Felicja gawędkowa to roślina światłolubna, więc jeśli posadzimy ją w cieniu, jej pędy zaczną się nieatrakcyjnie wyciągać. Ponadto kwiaty języczkowe mają tendencję do podwijania się w czasie pochmurnej pogody oraz nocą (ale nie zamykają się – jak inne kwiaty afrykańskiego pochodzenia).

W swoim środowisku naturalnym felicja gawędkowa zawiązuje nasiona, które mają postać niełupki z aparatem lotnym (wyglądają jak dmuchawce). Nasiona rozsiewane są przez wiatr. W naszym kraju roślina nie rozsiewa się sama, ponieważ jest bardzo wrażliwa na mróz – nasiona także nie są w stanie przezimować w gruncie. Ponadto wytwarzanie nasion bardzo osłabia rośliny i skraca czas kwitnienia.

Warunki uprawy

Felicja gawędkowa to roślina afrykańska, wybitnie światłolubna, która musi rosnąć na stanowisku słonecznym i ciepłym. Jeśli posadzimy ją w cieniu, zacznie nieatrakcyjnie  się wyciągać i straci ładny, zwarty pokrój. Najlepiej rośnie w podłożu żyznym, zasobnym w składniki pokarmowe, próchniczym, ale przy tym lekkim, przepuszczalnym i dobrze zdrenowanym o lekko kwaśnym odczynie. Mimo że jest to roślina afrykańska rosnąca w naturze na piaszczystych wydmach, nie służy jej jałowe podłoże – glebę przed wysianiem nasion warto wzbogacić kompostem. W czasie sezonu wegetacyjnego warto zasilać rośliny wieloskładnikowym nawozem mineralnym.
Felicja gawędkowa dość dobrze znosi suszę, jednak gleba powinna być umiarkowanie wilgotna. O regularnym podlewaniu nie możemy zapominać szczególnie wtedy, kiedy uprawiamy tę ozdobną roślinę w pojemniku. Natomiast felicje uprawiane w gruncie podlewamy umiarkowanie, rośliny warto też wyściółkować – ograniczy to parowanie wody i dodatkowo zapobiegnie nadmiernemu rozrastaniu się chwastów, a jeśli użyjemy do ściółkowania kory lub trocin z drzew iglastych – zakwasimy nieco podłoże. Niedobory wody u felicji gawędkowej objawiają się podwijaniem się kwiatów oraz zasychaniem i opadaniem dolnych liści. Natomiast zbyt duża ilość wilgoci w glebie jest niekorzystna szczególnie w czasie chłodnej wiosny – korzenie mogą zgnić.

Zabiegi pielęgnacyjne

Nasiona felicji można wysiać do skrzynek wczesną wiosną, a kiedy minie już groźba przygruntowych przymrozków – umieścić sadzonki w gruncie. Rośliny takie powinny zakwitnąć już na początku lipca. Nasiona można także wysiać wprost do gruntu w drugiej połowie maja – wtedy felicje zakwitną pod koniec lipca lub na początku sierpnia.

Nowe okazy można również uzyskać z sadzonek pędowych, które pobieramy latem i przez zimę przechowujemy w chodnym i jasnym pomieszczeniu. Z roślin zimowanych w pomieszczeniu można także wczesną wiosną pobierać sadzonki z piętką. Świeżo posadzone rośliny dość mocno przycinamy. Wysadzamy je do gruntu w połowie maja w rozstawie co 20-30 cm. Aby felicje ładnie się rozkrzewiały i zagęszczały, warto uszczykiwać im wierzchołki. Należy też regularnie usuwać przekwitłe kwiatostany, co pobudzi rośliny do wytwarzania nowych pąków kwiatowych. Nie dopuszczajmy też do zawiązywania się nasion – osłabia to rośliny i skraca kwitnienie. Najlepiej wycinać całe pędy kwiatostanowe.

Felicja gawędkowa to roślina bardzo wrażliwa na mróz, nie toleruje spadków temperatury poniżej zera. Dlatego w naszym klimacie traktowana jest jako roślina jednoroczna. Jeśli była uprawiana w pojemniku, można ją przez zimę przechować w jasnym i dość chłodnym pomieszczeniu, gdzie temperatura wynosi około 8-10 stopni.

Zastosowanie i odmiany

Felicje gawędkowe idealnie nadają się na słoneczne rabaty – ze względu na niewielkie rozmiary, rośliny te warto posadzić z przodu klombu, aby inne gatunki ich nie zasłaniały. Można je również wykorzystać do zapełniania pustych miejsc po wiosennych roślinach cebulowych – dzięki temu zapewnimy ciągłość nasadzeń w danym miejscu w ogrodzie. Felicje gawędkowe nadają się także do posadzenia w ogródkach skalnych. Można je również uprawiać w pojemnikach – będą wtedy ciekawą ozdobą tarasu czy balkonu. Lazurowo niebieskie, stokrotkowate kwiaty felicji gawędkowej ładnie będą prezentować się z roślinami o kontrastowych barwach kwiatów – białej, żółtej, czerwonej, różowej. Mogą być też wykorzystywane w kompozycjach monochromatycznych z innymi roślinami kwitnącymi na niebiesko.

Do ciekawych odmian felicji gawędkowej należą np.:

‘Felicitara Blue’ – odmiana o kwiatach jasnoniebieskich z żółtym środkiem.

‘Read’s Blue’ – odmiana o intensywnie niebieskich kwiatach z żółtym środkiem.

‘Read’s White’ – odmiana o kwiatach języczkowych barwy białej i rurkowych barwy żółtej.

‘Santa Anita’ – odmiana o wybitnie dużych kwiatach, które mają intensywnie błękitne płatki i jasnożółte środki.

‘Santa Anita Variegated’ –  odmiana o bardzo dużych kwiatach, które mają intensywnie błękitne płatki i jasnożółte środki oraz dekoracyjne liście ozdobione plamkami barwy kremowobiałej.