Elegancka choinka w salonie. Jak ją przystroić, żeby robiła wrażenie?

Opinii 0

Kiedy w domu pojawia się zielone drzewko, atmosfera staje się magiczna. Za jego pomocą można wprowadzić do wnętrz świąteczny klimat, gdyż przywodzi on na myśl wiele ciepłych, pozytywnych skojarzeń i wspomnień związanych z dzieciństwem i bliskimi. Jednak ważne jest, aby choinka nie była tylko świątecznym symbolem, ale też eleganckim uzupełnieniem miejsca, w którym się znajduje. Jak udekorować drzewko w dobrym guście?

 

Radość sprawia nie tylko obecność choinki, ale też sam rytuał jej ubierania. Mając dostęp do szerokiej gamy ozdób, możesz praktycznie co roku zmieniać jej stylizację według najnowszych trendów lub własnych upodobań. Jednak ponadczasowym wyborem jest drzewko w eleganckim stylu. Charakteryzują go jednolite barwy, bogate ozdoby i równomierne rozłożenie świątecznych dekoracji na gałęziach drzewka

Biało-srebrne połączenie

przenośny agregat prądotwórczy do domu

Biel i srebro to duet w dobrym guście. Paleta kolorów jest w tym przypadku skromna, nadal jednak jest wystarczająco elegancka, aby upiększyć świąteczny dom. Połączenie białych i srebrnych bombek – okrągłych, szyszek, serduszek i innych – daje niezwykły efekt. Jeśli zależy ci na tym, aby podkreślić rolę choinki w domu, warto wybrać błyszczące dekoracje o różnej fakturze i kształcie, które będą od razu przykuwać uwagę. Jeśli zaś wolisz prostsze aranżacje, wówczas możesz postawić na proste kształty oraz gładkie, monochromatyczne bombki.

 

 

Z biało-srebrną kompozycją dobrze współgrają lampki w zimnym odcieniu. W tym przypadku również można postawić albo na prostotę – np. światełka na drucie – albo na bardziej wyrafinowaną wersję, a więc gwiazdki bądź kulki. Tego typu propozycja idealnie wkomponuje się we wnętrza skandynawskie, minimalistyczne oraz nowoczesne.

 

 

 

Klasyczne złoto w stylu glamour

przenośny agregat prądotwórczy do domu

Z elegancją najmocniej kojarzy się oczywiście złoto. Osoby, które je wybierają, cenią sobie styl. Nawet jeśli ubierzesz choinkę od góry do dołu tylko w ten kolor, możesz liczyć na to, że zrobi na zaproszonych gościach duże wrażenie. Drzewko można ozdobić złotymi dodatkami na różne sposoby. Jedną z propozycji jest połączenie łańcuchów i lampek choinkowych, które przeplatają się między gałęziami. Zamiast łańcuchów można także „otulić” drzewko sznurem złotych korali.

 

Bardziej ozdobny efekt uzyskasz, wieszając na drzewku bombki w złotym kolorze, ale o różnym kształcie. Ozdoby małe i duże, serduszka, okrągłe, szyszki, chwosty, śnieżynki… w tym przypadku można tworzyć kompozycje wedle własnego uznania, ale z zachowaniem estetycznego umiaru. Taka kombinacja kształtów i wielkości ozdób świątecznych podkreśli urodę i elegancję choinki.

 

Uzupełnieniem tej propozycji będą subtelne i niewielkie lampki w ciepłym odcieniu bieli, umieszczone tradycyjnie lub na druciku. Te ostatnie są bardzo modne od kilku ostatnich lat i ujmują swoją delikatnością. Zwieńczeniem stylizacji będzie postawienie złotego szklanego czubka na szczycie choinki.

 

Takie błyszczące drzewko idealnie nadaje się do pomieszczeń urządzonych zarówno klasycznie, jak i w stylu glamour.

 

 

 

W duecie z czerwienią

przenośny agregat prądotwórczy do domu

Czerwień to kolejny kolor kojarzący się z klasyczną elegancją. Dlatego chętnie łączy się go ze złotym i srebrnym, co dodatkowo podkreśla wytworność danego przedmiotu bądź aranżacji. Ozdobienie choinki przy użyciu tylko dwóch kolorów jest zawsze dobrym pomysłem. Przy takiej kombinacji warto jednak wcześniej zdecydować, która barwa będzie dominująca. Wykorzystać ją można również na dwa sposoby.

 

Pierwszy wariant polega na zakupie bombek i innych dekoracji, np. dużych czerwonych i małych złotych (lub odwrotnie). Wtedy mniejsze wiesza się trochę dalej, dzięki czemu na pierwszym planie stawia się na czerwień. Można również kupić ozdoby czerwone, w tym także błyszczące i w najróżniejszym kształcie (np. kwiatki), a kontrastem wobec nich będzie np. sznur złotych korali, którym owiniesz choinkę dookoła. Wówczas możesz dołączyć także lampki żółte lub w białym, ciepłym odcieniu. Tutaj również ostatnim elementem dekoracyjnym będzie złoty czubek ze szkła na szczycie drzewka.

 

 

Podobnie jak poprzednie propozycje, srebro-czerwony lub złoto-czerwony duet doskonale wpisze się w aranżacje wnętrz klasycznych oraz glamour.

 

 

 

Uwaga – przesada

Jeżeli chcesz, aby drzewko w twoim domu prezentowało się stylowo i z klasą, zadbaj o zachowanie podstawowych zasad estetyki. Jak zachować zdrowy umiar i finezję? Pamiętaj, że:

 

•             mniej znaczy więcej – to dlatego opisane powyżej propozycje stylizacji prezentują się tak wykwintnie. Brak w nich przesady i barokowego przepychu, który dziś jest już passe; Jako absolutny minimalista możesz ozdobić drzewko nawet wyłącznie lampkami. Już one, same w sobie, nadadzą choince wyjątkowego uroku, a jeśli marzysz o mniej ascetycznej wersji – trzymaj się zasady spójności kolorów, kształtów i wzorów,

•             warto unikać „pstrokatych” kolorów i nadmiaru połysku – stonowane barwy, np. głęboka czerwień, granat, srebro i złoto, zapewniają subtelną, a nie krzykliwą dekorację. A jeśli masz ochotę na coś bardziej wyrazistego, stwórz małą, dodatkową dekorację, którą ustawisz np. w pokoju dziecięcym. To samo tyczy się „brokatowych” ozdób – wykorzystane z umiarem, np. w stylizacjach glamour, sprawdzą się doskonale. Jeśli jednak zawiesisz ich za dużo, efekt będzie odwrotny do oczekiwanego;

•             dekorację choinki warto zaplanować z wyprzedzeniem – wieszanie na niej wszystkich posiadanych ozdób „jak popadnie” to prosta droga do chaosu estetycznego, a nie atmosfery harmonii,

•             dobrze jest wybrać jednobarwne lampki – zapewnią bardziej wyrafinowaną i delikatną dekorację. Te migające mogą też niekorzystnie wpływać na twój nastrój, zwłaszcza gdy będziesz się relaksować po świątecznej biesiadzie,

•             tradycyjną choinkę możesz również zastąpić inną dekoracją – np. minimalistycznym, metalowym drzewkiem z oświetleniem LED, lampkami, które umieścisz na ścianie, nadając im kształt drzewka czy choinką z książek. To niebanalny pomysł na aranżację, który na pewno zwróci uwagę gości.

 

I na koniec najważniejsze: nie zapomnij umieścić pod choinką prezentów – nawet drobne upominki wywołają uśmiech na twarzy wszystkich członków rodziny, wzmacniając magiczną atmosferę Bożego Narodzenia.

Dodano: 18-11-2019
Uaktualniono: 11-12-2019