Dracena

Opinii 0

Draceny to rośliny ozdobne z liści, które idealnie nadają do uprawy w warunkach domowych. W zależności od gatunku i odmiany liście dracen mogą być jednokolorowe, wielokolorowe, ozdobione barwnymi smugami czy paskami (np. białymi, kremowymi, żółtymi). Rośliny te nie są wymagające: wystarczy zapewnić im rozproszone światło i żyzne podłoże oraz stale wilgotną ziemię w doniczce. Ich pielęgnacja nie powinna nastręczać trudności.

Występowanie i wygląd

Dracena (Dracaena) to roślina należąca do rodziny szparagowatych. Jest sukulentem, czyli gatunkiem przystosowanym do życia przy ograniczonej dostępności do wody. Draceny w naturze rosną w tropikalnych i subtropikalnych rejonach świata. Spotkać je można na Wyspach Kanaryjskich, w Afryce, Azji, Australii oraz na wielu wyspach, gdzie panuje gorący i wilgotny klimat. Obecnie znanych jest około 40 gatunków tych ciekawych roślin. W środowisku naturalnym draceny mają postać wysokich drzew lub krzewów, które mogą dorastać do kilku metrów wysokości. Rośliny te wywarzają dosyć długie pnie bez pędów bocznych. Na wierzchołkach pni znajdują się pióropusze liści, które mogą być zielone lub wielobarwne. Liście draceny są długie, lancetowate i mają tendencję do wyginania się. Draceny mają zielono-białe lub kremowo-białe, niekiedy pachnące kwiaty. Wyrastają one ze środka rośliny i zebrane są w luźne baldachy (albo grona). W warunkach domowych draceny zakwitają bardzo rzadko, kwiaty pojawiają się tylko u starszych egzemplarzy w okresie wiosennym i letnim. Jednak to nie kwiaty są główną ozdobą draceny, tylko liście, które w zależności od gatunku i odmiany, mogą być jednokolorowe (np. ciemnozielone), bądź wielokolorowe, ozdobione barwnymi smugami czy paskami (np. białymi, kremowymi, żółtymi).

Warunki uprawy

Rośliny te preferują jasne stanowiska, ale nie powinny stać bezpośrednio na słońcu. Najlepiej umieścić je na parapecie z wystawą zachodnią lub wschodnią, gdzie światło jest rozproszone. Draceny wymagają dość wysokiej temperatury powietrza zarówno latem, jak i zimą. Optymalna temperatura w czasie letnich miesięcy nie powinna być niższa niż około 22-28° C, zimą natomiast nie może spadać poniżej 15-18° C. Draceny nie wymagają dużej wilgotności powietrza, jednak nie zaszkodzi, jeśli od czasu do czasu zwilżymy ich liście. Do zraszania najlepiej używać odstałej wody o temperaturze pokojowej.

Draceny podlewamy obficie latem w taki sposób, aby ziemia cały czas była lekko wilgotna. Natomiast zimą ilość wody ograniczamy i podlewamy roślinę tylko wtedy, kiedy podłoże wyraźnie przeschnie. Zimowe miesiące to czas, kiedy rośliny przechodzą w stan spoczynku i nie wymagają dużej wilgotności podłoża. Warto pamiętać, aby po każdym podlewaniu usunąć nadmiar wody z podstawki – zapobiegnie to gniciu korzeni.

Zabiegi pielęgnacyjne

Jeśli chodzi o nawożenie, to draceny należy zasilać przynajmniej raz na dwa tygodnie przez cały okres wegetacyjny (czyli od marca do sierpnia). Do nawożenia najlepiej używać płynnych nawozów przeznaczonych dla roślin ozdobnych z liści. Nie należy zasilać rośliny w okresie jesienno-zimowym, kiedy dracena przechodzi w stan spoczynku.

Młode draceny należy przesadzać co roku na wiosnę, natomiast starsze egzemplarze przesadzamy rzadziej. Najlepszy termin na przesadzanie to kwiecień i maj. Roślinę przesadzamy do nieco większego pojemnika, wypełnionego żyznym, próchniczym podłożem. Ziemia w doniczce powinna być lekka i porowata. Na dno donicy wysypujemy warstwę drenażową, który umożliwi swobodny odpływ nadmiaru wody. Drenaż zapobiega zagniwaniu korzeni.

Draceny najlepiej rozmnażać jest przez sadzonki albo poprzez ukorzenianie fragmentów łodygi. Łodygę umieszczamy w pojemniku z wodą i ustawiamy w ciepłym miejscu. Po kilkunastu dniach roślina powinna wypuścić korzenie – wtedy należy posadzić ją w donicy wypełnionej ziemią i obficie podlać. Świeżo posadzonej draceny nie nawozimy przez około miesiąc po posadzeniu.

Dracena – wybrane gatunki

Dracena deremeńska

Dracena deremeńska (Dracaena deremensis) – pochodzi z Afryki Wschodniej i w naturze dorasta do około 5 m wysokości. Ma wąskie liście, które są kontrastowo przebarwione. Liście mogą być zielono-niebieskie z białym brzegiem (odmiana 'Warneckii'),  zielone z żółtymi pasami (odmiana 'Yellow Stripe'), mogą być też krótsze niż liście gatunku, ozdobione białym paskiem i kremowym brzegiem (odmiana 'Bausei').

 

Dracena Godseffiana

Dracena Godseffiana (Dracaena godseffiana) – występuje w Kongo. Gatunek ten ma zielone, owalne liście z ostrym zakończeniem, które ozdobione są białymi bądź kremowymi plamami, paskami lub smugami. Roślina ta zakwita wiosną i ma zielono-białe, pachnące kwiaty. Latem dojrzewają także owoce: małe, kuliste, czerwone jagody. Wyjątkowo dekoracyjne są dwie odmiany: 'Florida Beauty' (o bardzo wyraźnym wzorze na liściach) oraz 'Kelleri' (liście ozdobione są marmurkowym wzorem).

 

Dracena Hookera

Dracena Hookera (Dracaena hookeriana) – gatunek ten pochodzi z Kraju Przylądkowego (południowa część Afryki). Jest to roślina długowieczna i wytrzymała, w naturze tworzy grupy pień. W warunkach domowych uprawia się głównie dwie odmiany draceny Hookera: 'Latifolia' oraz 'Variegata, które mają fantazyjnie przebarwione liście. Liście tego gatunku są wąskie i mogą osiągać około 60-80 cm długości.

 

Dracena obrzeżona

Dracena obrzeżona (Dracaena marginata) – pochodzi z Madagaskaru. W warunkach domowych może dorastać nawet do 2 m wysokości. Roślina ta ma wąskie, ostro zakończone liście długości około 30-40 cm, które mają charakterystyczne czerwono-brązowe brzegi. Dracena obrzeżona wymaga częstego i obfitego podlewania w czasie letnich, gorących miesięcy. Do ciekawszych odmian zaliczyć można np.: 'Bicolor', której zielone liście ozdobione są żółtym brzegiem; 'Tricolor' o zielono-różowo-kremowych liściach; 'Colorama', której liście przebarwiają się na czerwono lub różowo.

 

Dracena odwrócona

Dracena odwrócona (Dracaena reflexa) – pochodzi z wyspy Mauritius. Można ją spotkać także na Madagaskarze oraz na innych wyspach Oceanu Indyjskiego. Dracena odwrócona w swoim środowisku naturalnym ma formę drzewiastą i tworzy kilka silnie rozgałęzionych pni. Jako roślina doniczkowa dorasta do około 1 m wysokości. Ma długie, lancetowate, zielone liście z żółtym lub kremowym brzegiem.

 

Dracena Sandera

Dracena Sandera (Dracaena sanderiana) – gatunek ten pochodzi z południowej Azji, można go jednak spotkać także w Afryce (Kongo). Dracena Sandera często nazywana jest Lucky Bamboo ze względu na długie i proste łodygi, które pokryte są charakterystycznymi węzami, przypominającymi nieco kolanka bambusa. Z bambusem jednak nie ma nic wspólnego. Roślina ta jest bardzo łatwa w uprawie, może rosnąć nawet w pojemniku z wodą. Preferuje ciepłe (min. 15° C) i jasne pomieszczenia, ale nie należy wystawiać jej na działanie bezpośrednich promieni słonecznych.

 

Dracena smocza

Dracena smocza (Dracaena draco) – nazywana jest inaczej „drzewo smocze” lub „smokowiec”. Gatunek ten pochodzi z Wysp Kanaryjskich, jednak spotkać go można także w marokańskich górach Atlas oraz na Wyspach Zielonego Przylądka. Roślina ta rośnie bardzo wolno. Dracena smocza jest łatwa w uprawie, dobrze znosi upał oraz suche powietrze w mieszkaniu. Nie wolno tylko dopuścić, by temperatura w pomieszczaniu gdzie trzymamy roślinę spadła poniżej 10° C. Dracena smocza to jedyny gatunek draceny, który można rozmnażać z nasion.

 

Dracena wonna

Dracena wonna (Dracaena fragrans) – w naturze występuje w tropikalnych rejonach Afryki, gdzie dorasta do około 3-6 m wysokości. W warunkach domowych osiąga około 60 cm wysokości i ma szerokie, długie liście (50-70 cm długości), które miękko wyginają się ku dołowi. Zielono-białe kwiaty draceny wonnej mają dzwonkowaty kształt i intensywnie pachną. Zakwitają tylko starsze egzemplarze. Do ciekawszych odmian draceny wonnej zaliczyć można np.: 'Lindenii' o jasnozielonych liściach obrzeżonych na żółto; 'Massangeana' o intensywnie zielonych liściach  ze złotozielonymi pasami w środku; 'Victoria', której liście na brzegach mają szerokie, żółte pasy.

Dodano: 10-02-2016