Dekoracyjne irgi

Opinii 3

Irgi mogą być ozdobą ogrodu niemal przez cały rok. Kwitną późną wiosną na biało albo różowo, ich błyszczące, ciemnozielone liście jesienią zmieniają barwę na szkarłatnoczerwoną, a dekoracyjne owoce mogą utrzymywać się na roślinie nawet przez całą zimę.

WYSTĘPOWANIE I ZASTOSOWANIE

Irga (Cotoneaster) to krzew należący do rodziny różowatych. W środowisku naturalnym spotkać ją można głównie w Azji (np. Chinach, Indiach, Nepalu), a także w Europie i w Afryce. W Polsce w naturze występują trzy gatunki: irga zwyczajna (Cotoneaster integerrimus), irga czarna (Cotoneaster niger) oraz irga kutnerowata (Cotoneaster nebrodensis). Krzew ten chętnie uprawiany jest w naszych ogrodach i na działkach. Irga wykorzystywana jest także przy nasadzeniach zieleni miejskiej (w parkach, na skwerach, przy drogach czy rondach).

WYGLĄD I GATUNKI

Irga swą popularność zawdzięcza pięknie przebarwiającym się na jesieni liściom i dekoracyjnym, kolorowym, kulistym owocom. Poszczególne gatunki różnią się między sobą przede wszystkim pokrojem (krzewy mogą być wzniesione lub płożące), siłą wzrostu (niektóre są karłowe, inne dorastają do 2 m i więcej i nadają się nawet na żywopłoty), kształtem i wielkością liści (mogą być one kuliste lub elipsoidalne, czasem z fantazyjne pofalowanym brzegiem), kolorem kwiatów (białe lub delikatnie różowe), a także barwą i wielkością owoców (duże lub drobne jagody barwy intensywnie czerwonej lub czarnej). Niektóre gatunki zrzucają liście na zimę, inne są zimozielone.

STANOWISKO I PODŁOŻE

Irgi najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych i ciepłych. Posadzone w miejscu cienistym będą bardzo słabo kwitły i – co się z tym wiąże – słabo owocowały. Krzewy te preferują żyzne, przepuszczalne i ciepłe gleby o lekko zasadowym pH (podłoże wapienne). Nie należy ich sadzić w glebie ciężkiej, gliniastej i podmokłej, bo sobie nie poradzą.

PODLEWANIE, PRZYCINANIE, ROZMNAŻANIE

Mimo że krzewy te nie tolerują nadmiaru wilgoci, to jednak w czasie upalnych i suchych miesięcy trzeba je dość często i obficie podlewać. Warto pamiętać, że irgi źle znoszą przesadzanie, dlatego należy sadzić je tam, gdzie będą wymagały przenoszenia po paru latach. Poza tym starszych egzemplarzy nie należy zbyt intensywnie przycinać. Irgi rozmnażamy z sadzonek zielnych, które pobiera się w czerwcu i w lipcu. Poszczególne gatunki można rozmnażać z nasion. Bardzo atrakcyjnie wyglądają drzewkowate formy pienne irgi, które szczepi się na podkładce z irgi pomarszczonej (Cotoneaster bullatus).

CIEKAWE GATUNKI I ODMIANY

Poniżej prezentuję i krótko charakteryzuję ciekawe gatunki i odmiany irgi:

 

Irga pozioma

Irga pozioma (Cotoneaster horizontalis) to bardzo gęsty, karłowy krzew, który dorastać może do około 1 m wysokości. Pędy tego gatunku szeroko się rozrastają i regularnie rozkładają się na boki. Błyszczące liście irgi poziomej są drobne (około 12 mm długości) i okrągłe, mają kolor ciemnej zieleni. Krzew ten kwitnie w maju i w czerwcu , wtedy to rozwijają się niepozorne, blado-różowe kwiaty. Irga pozioma najpiękniej wygląda jesienią, kiedy jej gałązki wprost upstrzone są małymi, kulistymi owocami. Jagody irgi są lśniące, jaskrawoczerwone i mogą stanowić ozdobę rośliny przez całą zimę, aż do wiosny. Jesienią dekoracyjnie wyglądają też liście irgi, które zmieniają barwę na pomarańczową albo czerwoną. Irga pozioma dobrze sobie radzi posadzona zarówno na stanowisku słonecznym, jak i półcienistym. Preferuje lekkie i przepuszczalne podłoże. Warto pamiętać, aby nie sadzić jej w glebie ciężkiej oraz nadmiernie wilgotnej. Należy ją sadzić w cieplejszych rejonach naszego kraju, ponieważ w czasie ostrych zim może przemarzać. Warto więc zabezpieczyć ją przed mrozem. Irgę poziomą rozmnażamy z sadzonek zdrewniałych, a nie z sadzonek zielnych (jak inne irgi).

 

Irga pozioma – zastosowanie

Irga pozioma idealnie nadaje się jako roślina okrywowa, ponieważ bardzo szybko się rozrasta i szczelne pokrywa ziemię dywanem błyszczących liści. Trzeba jednak regulować jej rozrastanie się, ponieważ irga to roślina ekspansywna i w krótkim czasie może zagłuszyć inne gatunki. Irgę poziomą sadzić można w pobliżu pagórków, przy murkach i ogrodzeniach, pomiędzy kamieniami czy blisko ogrodowych ścieżek. Dobrze wygląda w ogródkach skalnych i w zestawieniach z roślinami iglastymi czy bylinami.

Do ciekawych odmian irgi poziomej zaliczyć można np.:

‘Variegatus’ – krzew ten ma bardzo ozdobne liście o pofalowanych brzegach. Liście są także nakrapiane drobnymi, białymi plamkami. Odmiana ta idealnie nadaje się na suche i piaszczyste gleby.

‘Żnin’ – odmiana ta tworzy bardzo szeroko rozrastające się krzewy o drobnych, lśniących liściach. Krzew ten może rosnąć nawet w jałowym, suchym podłożu.

 

Irga błyszcząca

Irga błyszcząca (Cotoneaster lucidus) to gęsty krzew o wyprostowanym pokroju, który dorastać może do około 2 m wysokości. Ma bardzo błyszczące, duże liście (do około 7 cm długości), które mają kolor ciemnej zieleni i pojawiają się na krzewie dość wcześnie – wczesną wiosną. Krzew ten kwitnie w maju, a jego drobne, białe kwiaty mają delikatnie zaróżowione płatki i są miododajne. Na jesieni liście zmieniają barwę na czerwono-brązową lub czerwono-pomarańczową. Wtedy też dojrzewają owoce: czarne, kuliste, błyszczące jagody, które dość szybko opadają. Irga błyszcząca bardzo dobrze znosi cięcie, dlatego idealnie nadaje się na żywopłoty formowane. Gatunek ten z powodzeniem można sadzić w warunkach miejskich, ponieważ jest to roślina odporna na zanieczyszczenia powietrza. Irga błyszcząca jest także wytrzymała na mróz i nie straszna jej susza.

 

Irga wczesna

Irga wczesna (Cotoneaster praecox) to szeroki i niezbyt wysoki krzew (dorasta do max 50 cm), który ma długie, łukowato wygięte pędy. Gałązki irgi wczesnej płożą się po ziemi i bardzo łatwo i szybko się zakorzeniają. Trzeba uważać na ich ekspansywny wzrost, ponieważ w krótkim czasie mogą zagłuszyć inne rośliny. Ciemnozielone liście irgi wczesnej mają charakterystycznie pofalowany brzeg. Na jesieni przybierają intensywnie czerwoną barwę. Na przełomie sierpnia i września krzew pokrywa się bardzo dużymi (nawet 1,5 cm średnicy) owocami, które są kuliste i mają jaskrawoczerwony kolor. Irga wczesna najlepiej rośnie posadzona na stanowiskach słonecznych i ciepłych. Preferuje lekkie i przepuszczalne podłoża. Nie jest to krzew całkowicie odporny na mróz, dlatego należy ją odpowiednio zabezpieczyć przed zimą. Gatunek ten, jako doskonała roślina okrywowa, może służyć do pokrywania skarp i pagórków. Można go także sadzić przy murkach i w ogródkach skalnych.

 

Irga rozkrzewiona

Irga rozkrzewiona (Cotoneaster divaricatus) to szeroko rozrastający się krzew, który może dorastać do około 1,5 m wysokości. Ciemnozielone, błyszczące liście mają eliptyczny kształt i mogą osiągać około 2,5 cm długości. Jesienią stają się krwistoczerwone. Irga rozkrzewiona kwitnie bardzo obficie w maju i w czerwcu, a jej różowe kwiaty są miododajne. Po przekwitnięciu zaczynają dojrzewać owoce: ciemnoczerwone jagody o elipsoidalnym kształcie, które dosyć długo utrzymują się na roślinie. Irga rozkrzewiona nie jest całkowicie odporna na mróz, dlatego należy ja sadzić w cieplejszych rejonach naszego kraju (na zachodzie i południowym- zachodzie). Krzewy te najpiękniej wyglądają posadzone pojedynczo lub w niewielkich grupach.

Dodano: 13-03-2013