Dąbrówka rozłogowa

Opinii 0

Dąbrówki rozłogowe to rośliny cenione przede wszystkim ze względu na częściowo zimozielone, barwne liście, które w zależności od odmiany mogą być zielone, czerwono-purpurowe, purpurowo-brązowe, czerwono-różowe, nakrapiane na biało lub kremowo, ozdobione nieregularnym brzegiem. Byliny te idealnie nadają się na rośliny okrywowe w cienistych zakątkach. Ładnie prezentują się na skalniakach i przy oczku wodnym.

Pochodzenie i występowanie

Dąbrówka rozłogowa (Ajuga reptans) to roślina wywodząca się z rodziny jasnowatych. Jest byliną półzimozieloną, w pełni mrozoodporną. Jej środowiskiem naturalnym jest północna część Afryki (głównie Algieria i Tunezja), występuje też powszechnie w Azji oraz w Europie. W naszym kraju dąbrówka rozłogowa uważana jest za roślinę pospolitą, a jej ozdobne z liści odmiany chętnie sadzone są w przydomowych ogródkach. W naturze rośliny te rosną głównie w lasach liściastych, w lekkim półcieniu i w żyznej, próchniczej, świeżej glebie.

Wygląd

Dąbrówka rozłogowa rośnie w kępach, które w zależności od odmiany mogą mieć od 10 do 30 cm wysokości. Roślina ta wypuszcza długie na około 30 cm nadziemne, płożące się rozłogi, które szybko się ukorzeniają i szczelnie pokrywają dostępny teren. Z tego względu dąbrówki idealnie nadają się na rośliny okrywowe.

Dąbrówki rozłogowe mają zielone lub czerwonawe łodygi, u dołu nagie, u góry owłosione. Łodygi są proste, wzniesione, osiągają wysokość około 20-30 cm. Na szczytach łodyg rozwijają się kwiaty, które mają postać groniastych kwiatostanów. Kwiaty są drobne, mają dzwonkowaty kształt i owłosiony kielich. Dąbrówki rozłogowe przeważnie kwitną na kolor granatowoniebieski, niektóre odmiany mają kwiaty barwy białej lub różowej. Kwiaty są ozdobą rośliny od maja do sierpnia i są miododajne.

Oprócz kwiatów główną ozdobą dąbrówki są jej liście. Jajowate, karbowe, zebrane w rozetę liście mają barwę ciemnozieloną, jednak u odmian ozdobnych liście mogą być czerwono-brunatne, różowo-purpurowe, nakrapiane na biało, kremowo. Dąbrówka rozłogowa to roślina półzimozielona, więc w czasie łagodnych zim może być ozdobą ogrodu także w czasie zimowych miesięcy.

Warunki uprawy

Dąbrówki rozłogowe preferują miejsca półcieniste i w pełni zacienione. Mogą być też posadzone na stanowisku słonecznym, jednak wymagają wtedy większej wilgoci w podłożu.

Byliny te najlepiej rosną w podłożu gliniasto-piaszczystym, żyznym, próchniczym, świeżym, zasobnym w składniki mineralne. Gleba powinna mieć odczyn obojętny i być dostatecznie wilgotna. Dąbrówki mają dość płytki system korzeniowy, więc korzenie czerpią wodę z wierzchnich warstw gleby.

Dąbrówki rozłogowe to byliny dość ekspansywne, które w krótkim czasie mogą zagłuszyć inne rośliny. Rozprzestrzeniają się bardzo szybko dzięki ukorzeniającym się, nadziemnym rozłogom. Aby nie dopuścić do tego, by dąbrówki rozrosły się na cały ogród, należy regularnie usuwać niepotrzebne rozłogi i nowe kępy.

Dąbrówki rozłogowe to rośliny w pełni mrozoodporne, więc nie wymagają okrywania na zimę. Jednak w czasie bardzo mroźnych, bezśnieżnych zim ich liście mogą przemarzać. Przemarznięte kępy na wiosnę usuwamy, rośliny powinny ładnie odbić w ciągu kolejnego sezonu wegetacyjnego. Kępy dąbrówek można też okryć gałązkami roślin iglastych.

Zabiegi pielęgnacyjne

Dąbrówki rozłogowe są dość odporne na choroby i szkodniki. Rośliny uprawiane na stanowiskach zbyt suchych mogą być atakowane przez mszyce. Natomiast wilgotne środowisko uprawy może sprzyjać pojawianiu się mączniaka prawdziwego (choroba grzybowa, jej objawy to szarawy nalot na liściach). Rośliny porażone mączniakiem należy opryskać środkiem grzybobójczym, a na mszyce zastosować odpowiedni insektycyd.

Przed sadzeniem dąbrówki glebę warto wzbogacić dobrze przerobionym kompostem. Rośliny te nie wymagają intensywnego nawożenia, wystarczy na wiosnę zasilić je wolno działającym nawozem wieloskładnikowym.

Byliny te najpiękniej prezentują się posadzone w grupach po kilkanaście lub kilkadziesiąt sztuk. Aby uzyskać ciekawy efekt wizualny, warto obok siebie posadzić wiele odmian o barwnych, różnokolorowych liściach i kwiatach.

Dąbrówki rozłogowe rozmnażamy przez podział kęp. Najlepiej zrobić to późnym latem po kwitnieniu lub jesienią. Dobrze rozrośnięte kępy dzielimy na mniejsze i wysadzamy od razu na miejsce docelowe. Rozmnażanie dąbrówki jest dość łatwe, ponieważ roślina ta dobrze i szybko się ukorzenia.

Zastosowanie

Dąbrówki rozłogowe to rośliny ozdobne przede wszystkim z liści, które są częściowo zimozielone. Rośliny te mają szerokie zastosowanie w ogrodzie.

Dąbrówka rozłogowa bardzo dobrze sprawdza się jako roślina okrywowa. Posiada szybko rosnące, nadziemne rozłogi, które łatwo się ukorzeniają i w krótkim czasie pokrywają dostępny teren dywanem barwnych liści. W zależności od odmiany liście mogą być ciemnozielone, brunatne, czerwono-purpurowe, czerwono-różowe, nakrapiane na biało lub kremowo – stanowią ładne tło dla niebieskich, białych lub różowych kwiatów. Liście dąbrówki rozłogowej są częściowo zimozielone, więc rośliny mogą być ozdobą ogrodu także w czasie łagodniejszych zim.

Dąbrówki mogą rosnąć nawet w miejscach bardzo zacienionych, gdzie inne rośliny sobie nie poradzą ze względu na niedostatek światła słonecznego. Idealnie nadają się do posadzenia w cieniu wielkich drzew czy pod krzewami. Sprawdzają się także na skarpach i wszelkich pochyłościach terenu – mają właściwości zadarniające i zapobiegają osuwaniu się ziemi.

Dąbrówki rozłogowe można sadzić w pobliżu stawów i oczek wodnych, ponieważ rośliny te tolerują nawet bardzo wilgotne podłoże. Dąbrówki ładnie prezentują się też na skalniakach, gdzie ich barwne, częściowo zimozielone liście zebrane w kępy tworzą ciekawe tło dla innych roślin. Byliny te nadają się także na obwódki rabat i klombów. Można je również uprawiać w dużych donicach i pojemnikach – będą wtedy ozdobą cienistego tarasu czy balkonu.

Dąbrówki rozłogowe należą do roślin miododajnych, w związku z czym przyciągają owady zapylające. Kwitną dość długo (od maja do sierpnia), dostarczając pszczołom pyłku i nektaru przez kilka miesięcy.

Ciekawe odmiany

'Alba' – jest to odmiana o kwiatach barwy białej.

'Atropurpurea' – półzimozielona odmiana ma czerwono-brunatne liście, które stanowią ładne tło dla niebieskich kwiatów, zebranych w wydłużone kwiatostany. Odmiana ta najpiękniej wybarwia się posadzona na stanowisku jasnym, ale nie bezpośrednio na słońcu. Kwitnie w maju, potem przeważnie powtarza kwitnienie latem. Idealnie nadaje się na roślinę zadarniającą i okrywową. Może dorastać do około 20 cm wysokości.

'Braunherz' – odmiana ozdobna przede wszystkim z liści, które mają eliptyczny kształt i purpurowo-brązową barwę.

'Burgundy Glow' – odmiana o bardzo dekoracyjnych liściach, które mają barwę różowo-purpurową i nieregularny brzeg koloru białego lub kremowego. Liście najintensywniej wybarwiają się na jesieni. Odmiana ta kwitnie na niebiesko w maju i czerwcu. Dorasta do około 10-20 cm wysokości. Idealnie nadaje się jako roślina okrywowa, na skalniaki i do posadzenia w pojemniku.

'Cameleon' – odmiana o dekoracyjnych, ciemnozielonych liściach, które ozdobione są żółtymi i czerwonymi plamami i przebarwieniami.

'Multicolor' – dekoracyjne liście tej odmiany mają barwę wiśniowo-purpurową lub różowo-purpurową. Ozdobione są nieregularnymi plamami i przebarwieniami barwy kremowej, rdzawej lub różowej. Ponadto brzegi liści mogą być kremowe lub białe. Odmiana ta najpiękniej wybarwia się na jesieni. Dorasta do około 10-20 cm wysokości. Ma niebieskie kwiaty zebrane w wydłużone kwiatostany, kwitnie w maju oraz czerwcu. Odmiana idealna na skalniaki, jako roślina okrywowa oraz do posadzenia w pojemniku na balkonie czy tarasie.

'Rubra' – odmiana o ciekawych liściach barwy miedzianej.

'Tricolor' – odmiana ta ma brązowo-purpurowe liście, które ozdobione są żółtymi przebarwieniami.

'Variegata'– odmiana o zielonych liściach, które mają ozdobne brzegi barwy białej. Roślina najpiękniej wybarwia się na stanowiskach zacienionych. Ma niebieskie kwiaty i może dorastać do maksymalnie 5-10 cm wysokości.