Co z choinką po świętach? Praktyczny eko-poradnik

Opinii 0

Po zakończeniu okresu świątecznego wiele choinek trafia na wysypiska śmieci. Częsty widok to drzewko pozostawione w kontenerze. Tendencję tę można jednak odwrócić i postąpić ekologicznie. Co zrobić z choinką po świętach, by jednocześnie zadbać o planetę?

Jak wybrać choinkę?

przenośny agregat prądotwórczy do domu

Kupno drzewka należy przemyśleć i zaplanować. Od wyboru właściwego gatunku i odpowiedniej pielęgnacji zależy utrzymanie drzewka w dobrej kondycja. A ta jest podstawą do przesadzenia jej do gruntu.

 

Żywą choinkę można kupić jako ciętą lub donicową. Do wyboru są różne gatunki drzewek. Popularna jest na przykład jodła kaukaska (najbardziej odporna na wysoką temperaturę i suche powietrze w domu), a także różne odmiany świerków (np. pospolity, kłujący, serbski). Aby żywa choinka doskonale się prezentowała i przetrwała w dobrym stanie całe święta, należy o nią odpowiednio zadbać.

 

Wybór żywej choinki – tj. ciętej lub w donicy – przekłada się również na to, co może się z nią stać po Bożym Narodzeniu:

•             cięta choinka będzie się nadawała do utylizacji i może zostać przetworzona np. na materiał opałowy – pamiętaj, że jej wyrzucenie w niewyznaczonym do tego miejscu może się skończyć nałożeniem mandatu,

 

•             choinka w donicy może rosnąć dalej – wysadzona do gruntu.

 

 

 

Jak pielęgnować choinkę?

przenośny agregat prądotwórczy do domu

Przede wszystkim należy pamiętać, żeby nie przynosić żywego drzewka do mieszkania lub domu zaraz po zakupie. Gwałtowna zmiana temperatury mocno szkodzi roślinom. Warto przetrzymać drzewko kilka godzin w garażu lub pomieszczeniu gospodarczym, gdzie temperatura nie przekracza 10°C. Ważne jest to, gdzie ustawi się choinkę. Nie może znajdować się zbyt blisko grzejników, a temperatura w pomieszczeniu nie powinna przekraczać 20°C.

 

 

Jeśli drzewko nie znajduje się w donicy, należy je umieścić w stojaku na choinkę. W celu przedłużenia żywotności choinki musi on być jednak wyposażony w pojemnik na wodę. Trzeba ją dolewać codziennie i często kontrolować jej poziom. Warto także codziennie zraszać drzewko. Należy też pamiętać, że mamy do czynienia z żywą rośliną, dlatego nie można jej przeciążać zbyt wieloma ozdobami czy światełkami generującymi ciepło.

 

 

 

Gdzie oddać choinkę po świętach?

przenośny agregat prądotwórczy do domu

 

Żywa choinka po świętach może zostać wykorzystana lub zutylizowana. Jakie są możliwości?

 

 

•             sadzenie do gruntu

 

Sadzenie choinki do gruntu przeprowadza się dopiero wiosną, ale jej aklimatyzację należy rozpocząć tuż po świętach. Jeśli masz ogród, możesz przenieść tam żywą choinkę umieszczoną w donicy. Warto mieć na uwadze, że nie zawsze jednak takie posadzenie drzewka się udaje. Gdy drzewko ma rozwinięty system korzeniowy, szansa ta wzrasta. Nie wolno jednak od razu wystawiać choinki na zbyt niską temperaturę – ponownie trzeba umieścić ją w pomieszczeniu przejściowym, gdzie jest nie więcej niż 5–10°C (np. w garażu, szopie czy piwnicy).

 

Jeżeli zdecydowałeś się na żywą choinkę i nie masz możliwości jej wysadzenia, to koniecznie sprawdź, czy w twojej okolicy są organizowane akcje poświątecznej zbiórki drzewek. Odbywają się w coraz większej liczbie miast. Możesz również odwiedzić pobliskie szkółki leśne lub plantacje i tam spróbować oddać donicę z drzewkiem do ponownego zasadzenia.

 

•             ekologiczna utylizacja

 

Jeśli twoja choinka nie miała donicy albo systemu korzeniowego, trzeba się pozbyć drzewka w sposób odpowiedzialny. Nie wolno go wyrzucać w dowolnym miejscu ani do kontenera na śmieci. Lepiej pozostawić choinkę w altanie śmietnikowej. Miasta coraz częściej organizują specjalne punkty, gdzie zbierane są „zużyte” świąteczne drzewka, które przerobione zostają na ekologiczne biopaliwo ogrzewające domy i mieszkania. Być może również w twojej okolicy planowana jest taka akcja? Informacje możesz uzyskać w urzędzie gminy lub w firmie, która odpowiada za wywóz odpadów.

 

Jeśli utylizujesz cięte drzewko, pamiętaj, aby je odpowiednio przygotować do wywiezienia. Warto:

•             otrzepać je z jak największej ilości opadających igieł – możesz „otrząsnąć” choinkę nad łatwym do zamiecenia podłożem, np. kafelkami, betonową posadzką czy wykładziną z PVC,

•             ostrożnie znieść drzewko do punktu utylizacji – jeżeli rozważasz wyrzucenie go przez okno, niech jedna osoba zejdzie na dół i dopilnuje, aby choinka nie spadła na żadnego przechodnia. Najlepiej jednak obwiązać drzewko, np. sznurkiem i zanieść na miejsce – ustawiając tak, aby nie spadło.

 

 

Jak widzisz, choinka po świętach może zyskać drugie życie. Nie zapomnij jej go dać!

 

Dodano: 18-11-2019
Uaktualniono: 19-11-2020