Ćma bukszpanowa. Jak się jej pozbyć z ogrodu?

Opinii 0

Ćma bukszpanowa jest coraz częściej pojawiającym szkodnikiem. Zamieszkuje nie tylko tereny zielone, lecz także działki i przydomowe ogródki. Charakterystyczne spore rozmiary sprawiają, że nie sposób pomylić jej z innymi owadami. Jak wyeliminować ją z ogrodu? Czy istnieją skuteczne sposoby?

Ćma bukszpanowa na gałęzi

Ćma bukszpanowa – co to jest?

Larwa ćmy na liściu

Ćma bukszpanowa to największy w Europie motyl z rodziny wachlarzykowatych. Przybył z subtropikalnych terenów Azji Wschodniej i Południowej. W naszym rejonie geograficznym jest uznawany za inwazyjny. Szybko się rozmnaża, dlatego licznie się rozprzestrzenia. Pierwszy raz w Europie pojawił się w 2006 roku w Niemczech, do naszego kraju trafił w 2012 roku. Najbardziej szkodliwe dla roślin w ogrodzie są larwy ćmy bukszpanowej.

Jak rozpoznać ćmę bukszpanową?

Larwa ćmy bukszpanowej

Na spodnich częściach liści bukszpanu można zauważyć złożone jaja o średnicy około 1 mm. Mają barwę jasnożółtą i charakterystyczną czarną kropkę. Są pokryte śluzem. Wykluwają się z nich larwy o długości około 1 mm, które przez 4 tygodnie rozwijają się do około 4 cm. Można je rozpoznać po zielonym kolorze i brązowych paskach (po czasie barwa zmienia się na brązową).


Dorosłe osobniki charakteryzują się:

 

  • skrzydłami o rozpiętości około 40 mm;

  • jednym z dwóch zestawień kolorystycznych: białymi skrzydłami z brązową obwódką lub jasnobrązowymi skrzydłami z fioletowym połyskiem i białą plamą w kształcie półksiężyca;

 


Dojrzałe ćmy bukszpanowe chętnie lecą ku źródłom światła. Można je zobaczyć od drugiej połowy kwietnia lub początków maja, przez całe lato aż do września.

Ćma bukszpanowa – jakie rośliny atakuje?

Dorosła ćma bukszpanowa

Larwy ćmy bukszpanowej żerują na liściach i pędach gatunków Buxus, czyli bukszpanu, który często wykorzystywany jest w ogrodach do obsadzania żywopłotów. Można zauważyć, że zaatakowana roślina nie jest całkowicie zniszczona, a uszkodzone zostają wyłącznie najdelikatniejsze części liści, znajdujące się na górze. Chociaż może się wydawać, że to małe straty, po jakimś czasie bukszpan zacznie usychać. Zwłaszcza, jeśli żerują już na nim dorosłe, bardziej brązowe larwy ćmy bukszpanowej.


Po czym rozpoznać żerowanie larw na bukszpanie:

 

  • nadgryzione górne fragmenty młodych liści i pędów;

  • usychanie rośliny;

  • grudkowate, zielone odchody na przędzy;

  • uszkodzenia kory.

Jak pozbyć się ćmy bukszpanowej z ogrodu?

Dorosła ćma na zielonym liściu

Bukszpan należy regularnie przeglądać w okresie wegetacyjnym, kiedy mogą pojawić się na nim larwy szkodnika. Najważniejsze są wewnętrzne gałęzie, między którymi chowają się młode osobniki ćmy oraz składane są jaja. Charakterystyczne będą też kępki wytwarzanej przez larwy przędzy oraz sklejone listki, w których dochodzi do przepoczwarzenia się w motyla. Dzięki takiej obserwacji można szybko interweniować, zanim roślina zacznie obumierać. Można wykorzystać metody mechaniczne i ręcznie usunąć znalezione larwy. Aby nie dopuścić do ponownej infekcji i rozwinięcia się dorosłych osobników, należy je spalić. Dorosłe motyle można wabić wieczorem przy pomocy światła latarki.

 


Innym sposobem jest użycie pułapek feromonowych, które wabią szkodnika do środka. Wystarczy zawiesić ją między gałęziami i regularnie sprawdzać. Minusem jest wyłapywanie jedynie samców ćmy bukszpanowej. Istnieją także preparaty chemiczne do oprysków. Najlepsze będą te specjalne do bukszpanów lub zawierające bakterię Bacillus thuringiensis.

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Które ptaki zjadają ćmę bukszpanową?

- Kiedy ćma trafiła do Europy, nie miała naturalnych wrogów. Szybko stała się jednak pożywieniem dla rodzimych gatunków ptaków, np. sikorek, wróbli, zięb. Gustują w nich także kury. Dlatego warto dokarmiać ptaki w ogrodzie, wystawiając karmniki z ziarnem lub specjalne kule z przysmakami.

 

Co jeszcze zjada larwy ćmy bukszpanowej?

- Niektóre rodzaje os również żywią się larwami ćmy bukszpanowej, dlatego nie warto ich tępić, kiedy zaczną latać dookoła bukszpanu w poszukiwaniu pożywienia.

 

Które gatunki bukszpanu są atakowane przez ćmy?

- Larwy żerują na popularnym bukszpanie zwyczajnym, czyli Buxus sempervirens, ale także na odmianach Buxus sinica, Buxus microphylla i Buxus colchica.

 

Dodano: 14-04-2021
Uaktualniono: 14-04-2021