Choinki na Święta

Opinii 3

ODPOWIEDNIE MIEJSCE DLA CHOINKI

Jeśli zdecydujemy się na choinkę ciętą, musimy pamiętać, aby nie wstawiać jej od razu po zakupieniu do ciepłego pokoju. Drzewko trzymane na mrozie powinno na dwie doby trafić do pomieszczenia o temperaturze ok. 5-10 °C (np. w piwnicy lub w garażu). W przeciwnym razie igły zaczną przedwcześnie opadać. Choinka musi stać daleko od źródeł ciepła (grzejniki, kominek, piecyk). Pień powinno zanurzyć się w pojemniku z wodą, można go też zadołować w doniczce z wilgotnym piaskiem. W mieszkaniach ciepłych, w których jest dość suche powietrze, najszybciej będą opadać igły świerka pospolitego i świerka kłującego. Najbardziej odporna na zbyt wysoką temperaturę i zbyt suche powietrze jest jodła kaukaska.

OPADANIE IGIEŁ

Być może już niedługo uda się nam przedłużyć żywotność bożonarodzeniowego drzewka. Za opadanie igieł odpowiedzialny jest etylen. Aby zneutralizować jego działanie, stosuje się środki chemiczne w postaci gazu (1-MCP czyli 1-metylocyk-lopropen) oraz roztworu (AVG czyli aminoetoksywinyloglicyna). Gaz może być stosowany w trakcie transportu choinek, a AVG pomoże zahamować niekorzystne działanie etylenu, jeśli dodamy tę substancję do wody, którą podlewamy drzewko.

ŻYWE DRZEWKA

Coraz więcej osób decyduje się na kupno żywego drzewka. Jest to zdecydowanie bardziej ekologiczne, niż kupowanie sztucznej choinki. Drzewka, przeznaczone do sprzedaży w czasie Bożego Narodzenia, hodowane są w specjalnych szkółkach i na plantacjach. Kupując choinki w punktach ogrodniczych mamy pewność, że nie zostały one wycięte z lasu.

ŚWIERK POSPOLITY

Najpopularniejszymbożonarodzeniowymdrzewkiem jestświerk pospolity (Picea abies). Ma on ciemnozielone, sztywne, krótkie i kłujące igły. Świerk pospolity tworzy szerokie korony o regularnym, stożkowatym kształcie. Drzewo to może osiągać nawet 60m wysokości, jednak przeważnie nie przekracza 40m. Jego igły opadają dosyć szybko, więc najlepiej kupować go tuż przed Świętami. Świerk pospolity pięknie pachnie i tworzy prawdziwe świąteczną atmosferę.

ŚWIERK KŁUJĄCY

Popularny jest takżeświerk kłujący (Picea pungens) inaczej zwany świerkiem srebrnym. Drzewko to ma sztywne i silnie kłujące igły, które pokryte są woskiem. W zależności od odmiany igły świerka kłującego mogą mieć odcień srebrzysto niebieski (np. ‘Argentea’) lub niebieskozielony (np. ‘Glauca’).

ŚWIERK SERBSKI

Wąski, strzelisty pokrój ma świerk serbski (Picea omorica ). Jest to najwęższy ze wszystkich świerków. Za to jego igły są najmniej kłujące. Drzewko to ma ciekawy kształt: gałęzie boczne są łukowato wygięte i mają podniesione wierzchołki. Gałęzie przewieszone są charakterystyczne dla starszych egzemplarzy.

JODŁA KAUKASKA

choinka w doniczceRównie popularna co świerk jest jodła kaukaska (Abies nordmandiana), inaczej zwana jodłą normandzką. Jej środowiskiem naturalnym są góry Kaukazu oraz północno-zachodnia Turcja. Plantacje hodowlane tego gatunku znajdują się głównie w Kanadzie oraz w krajach skandynawskich, ponieważ panują tam odpowiednie warunki klimatyczne. Jodły kaukaskie preferują dużą wilgotność powietrza, nie tolerują za to mrozów i wysokich temperatur w okresie letnim. Nasz klimat nie sprzyja uprawie jodeł kaukaskich na dużą skalę. Cięte drzewka sprowadzane są do Polski głównie z Danii. Jodła kaukaska ma długie, szerokie, ciemnozielone igły oraz gęsty i regularny pokrój. Drzewko to jest najbardziej wytrzymałe ze wszystkich bożonarodzeniowych drzewek. Jej igły zasychają i nie opadają, w związku z tym może stanowić ozdobę przez wiele tygodni. Jednak w porównaniu ze świerkami, jest to roślina dość droga: za egzemplarze wysokie na ok. 150cm zapłacimy ok. 100zl.

CHOINKA W DONICZCE

Jeśli mamy ogródek lub działkę, możemy zdecydować się na kupno choinki w doniczce. Jest to najbardziej ekologiczne rozwiązanie, ponieważ na wiosnę nasze bożonarodzeniowe drzewko możemy przesadzić do gruntu. Ważne jest to, aby roślinę w doniczce kupować w sprawdzonym punkcie ogrodniczym albo bezpośrednio od szkółkarza. Drzewka takie nie mogą być zbyt wysokie (ok. 1-1,5 m) i powinny rosnąć w stosunkowo dużych donicach. Iglaki wykopuje się z gruntu we wrześniu, tak aby miały czas dobrze się ukorzenić. W ogrodzie można je posadzić dopiero wtedy, gdy będziemy mieć pewność, że nie wystąpią już wiosenne przymrozki (np. w maju). Drzewko w doniczce trzeba po Świętach umieścić w dość chłodnym i jasnym pomieszczeniu. Nie można zapominać o podlewaniu. Najpopularniejsze doniczkowe choinki to świerki. W sprzedaży dostępne są także jodły kaukaskie, ale roślina ta może nie przyjąć się w gruncie. Jodły mają korzeń palowy, który często jest uszkadzany w momencie wykopywania z gruntu. Im mniejszy egzemplarz jodły kaukaskiej, tym większa pewność, że roślina ta stanie się ozdobą naszego ogrodu.

Dodano: 05-03-2013