Bukszpan wieczniezielony

Opinii 1

POCHODZENIE I WYSTĘPOWANIE

Bukszpan wieczniezielony jest jednym z trzydziestu znanych nam gatunków bukszpanu. Środowiskiem naturalnym tych roślin jest rejon Morza Śródziemnego, Azja Mniejsza, a także Ameryka Środkowa i północnozachodnia część Afryki. Bukszpan wieczniezielony (jak sama nazwa wskazuje) jest rośliną zimozieloną i pięknie wygląda w ogrodzie także w czasie bezśnieżnych zim. Jest to roślina długowieczna – może osiągać wiek nawet 700 lat! Bukszpany rosną bardzo wolno, dlatego idealnie nadają się do posadzenia w małym ogrodzie. W naszym klimacie dorastają do około 2-3 m wysokości, w cieplejszych rejonach świata mogą przybierać postać niewielkiego drzewa (około 7 m wysokości).

WYGLĄD

Bukszpany to bardzo zwarte i gęste krzewy o drobnych, eliptycznych, błyszczących liściach, które mają barwię ciemnej zieleni. To właśnie listki są główną, całoroczną ozdobą tej rośliny. Bukszpany kwitną w kwietniu oraz w maju. Kwiaty żeńskie (białe) i męskie (żółtozielone) są niepozorne, ale chętnie odwiedzane przez pszczoły, ponieważ bukszpan należy do roślin miododajnych. Owoce bukszpanu to trójrożne torebki, które jesienią pękają i wyrzucają na duże odległości (kilka metrów) czarne, błyszczące nasionka. Bukszpan jest rośliną trującą, ponieważ zawiera toksyczne alkaloidy. Substancje te znalazły jednak swoje zastosowanie w farmakologii – służą do produkcji leków przeciwgorączkowych i przeciwbólowych.

STANOWISKO I PODŁOŻE

Rośliny te preferują miejsca ciepłe, zaciszne i osłonięte od silnych wiatrów. Bukszpany mogą rosnąć w miejscu słonecznym, ale nie w pełnym słońcu, bo tam narażone są na poparzenia liści. Dobrze sobie radzą także na stanowiskach zacienionych. Bukszpany wymagają żyznej, przepuszczalnej gleby o odczynie obojętnym lub zasadowym. Będą szybciej i lepiej rosły,  jeśli posadzimy je w miejscu zasobnym w wapń.

PODLEWANIE I NAWOŻENIE

Rośliny te wymagają stale wilgotnego podłoża, ale nie tolerują miejsc podmokłych i zbyt gliniastych. Trzeba je regularnie, ale niezbyt obficie podlewać. O podlewaniu nie możemy zapomnieć także wczesną wiosną oraz zimą – kiedy ziemia nie jest zamarznięta. Jeśli chodzi o nawożenie bukszpanu to najlepiej zastosować do tego celu kompost. Nawozić powinniśmy przynajmniej trzy-cztery razy w ciągu sezonu. Można też użyć nawozu wolnodziałającego, wtedy nawozimy bukszpany tylko raz w roku – wiosną.

PIELĘGNACJA

Bukszpan to roślina odporna na suszę, zanieczyszczenia powietrza oraz przemarzanie. Jednak w czasie bardzo ostrych i bezśnieżnych zim należy go okrywać, gdyż może przemarzać. Szczególnie niekorzystne działanie mają silne, zimowe, wysuszające wiatry. Na przedwiośniu zimozielone listki bukszpanu mogą zostać poparzone przez intensywne słońce, dlatego w tym okresie należy roślinę zabezpieczyć białą agrowłókniną lub słomianymi matami.

REGULARNE PRZYCINANIE

Te zimozielone rośliny bardzo dobrze znoszą przycinanie i aby zachowały ładny pokrój, powinny być cięte regularnie dwa razy w roku. Pierwsze cięcie wykonujemy wczesną wiosną (najlepiej w marcu). Pobudzi to roślinę do wytwarzania nowych pędów, dzięki czemu krzew się zagęści. Kolejne cięcie należy wykonać w połowie lata, ale najpóźniej w sierpniu, aby pędy zdążyły zdrewnieć przed zimą. Przyrosty skracamy o ¼ długości. Bukszpan idealnie nadaje się do tworzenia niskich, formowanych żywopłotów. Pięknie wygląda posadzony np. jako obwódka w ogródku ziołowym bądź warzywnym. Można z niego tworzyć labirynty oraz proste figury geometryczne (np. kule, stożki), a także wyrafinowane ogrodowe rzeźby. Wszystko zależy od umiejętności i wielkości krzewu. Rośliny te można także sadzić w pojemnikach.

ŻYWOPŁOT Z BUSZKPANU

Aby bukszpan ładnie się zagęścił i utworzył zwarty żywopłot, należy posadzić rośliny w dwóch lub w trzech rzędach w odstępach około 20-30 cm. Żywopłot najlepiej zakładać wiosną lub pod koniec lata. Regularnie podlewany, przycinany i nawożony żywopłot zagęści się po kilku latach.

ROZMNAŻANIE

Jeśli chcemy rozmnożyć te zimozielone rośliny, należy w sierpniu lub we wrześniu zrobić sadzonki z niezdrewniałych pędów (około 10cm długości) i przez zimę przechować je w chłodnym i jasnym pomieszczeniu. Młode rośliny wysadzamy do gruntu na przełomie kwietnia i maja. Pierwsze cięcie wykonujemy dopiero wiosną następnego roku. Bukszpany można rozmnażać także przez odkłady pionowe czyli kopczykowanie.

BUKSZPAN WIECZNIEZIELONY - ODMIANY

Bukszpan wieczniezielony ma wiele ciekawych odmian. Do najbardziej ozdobnych należą:

‘Angustifolia’ – ten bardzo gęsty krzew dorasta do około 2-3m wysokości, ma ciemnozielone liście i jest dość odporny na mróz.

‘Arborescens’ – odmiana ta przybiera kształt niewielkiego drzewa.

‘Argenteovariegata’ – jajowate lub eliptyczne listki tej odmiany są bardzo dekoracyjne, ponieważ mają biały brzeg.

‘Aureovariegata’ – ozdobą tej odmiany są jasnozielone liście z żółtymi plamkami. Młode listki natomiast całe są żółte. Krzew najpiękniej wybarwia się posadzony w pełnym słońcu. Odmiana ta ma charakterystyczny, piramidalny pokrój.

‘Bullata’ – odmiana ta ma wypukłe, jajowate i szerokie (do 3cm) liście. Tworzy krzewy osiągające około 2m wysokości.

‘Elegantissima’ – liście tej odmiany mają białą obwódkę, która najpiękniej wygląda wiosną na młodych listkach. Krzew ten idealnie nadaje się na niezbyt wysokie, formowane żywopłoty.

‘Glauca’ – sinozielone liście tej odmiany mają lekko niebieskawy odcień.

‘Suffruticosa’ – odmiana ta idealnie nadaje się do małych ogrodów, ponieważ rośnie bardzo wolno i po wielu latach osiąga wysokość zaledwie 1m. Ma małe i drobne liście (około 1-2cm długości) i jest mało odporna na mróz, dlatego należy ją okrywać na zimę.

Dodano: 12-03-2013