Menu
Produkty
Areka – idealna palma do Twojego domu
08.02.2022

Swoją popularność zawdzięcza pięknym, rozłożystym liściom. Dzięki nim ozdobi każde miejsce. Wystarczy, że dobierzesz odpowiednią doniczkę i zatroszczysz się o jej potrzeby. A jakie one są? Zebraliśmy najważniejsze informacje, dzięki którym dbanie o arekę będzie przyjemnością. Sprawdź!

 

Dzięki poradzie dowiesz się:

Areka – pochodzenie

Areka (Arecka L.) to rodzaj palm z rodziny arekowatych. Występuje w Azji południowo-wschodniej i należy do niej około 50 gatunków. Charakteryzuje się pierzastymi liśćmi, które rozkładają się na wszystkie strony. W odmianach doniczkowych rozrasta się do około 2 m, w naturalnym środowisku może być znacznie większa. W Polsce popularnym gatunkiem jest areka katechu oraz areka żółtawa, które uprawiane w doniczkach. W regionach międzyzwrotnikowych areka uprawiana jest jako roślina użytkowa. Nasiona palmy wykorzystywane są do robienia betelu – czwartej najpopularniejszej na świecie używki.  

Jak uprawiać arekę?

Jeśli chcesz mieć ten kwiat u siebie w domu i długo cieszyć się jego pięknem, musisz zapewnić warunki podobne do naturalnych. Przede wszystkim zadbaj o:

 

• stanowisko - powinno być jasne, najlepiej rozproszone światło. Musisz liczyć się z tym, że areka rozrasta się w każdą stronę. Dlatego najlepiej zapewnić jej wystarczająco dużo miejsca na swobodny wzrost. W letnie dni z powodzeniem możesz ustawić ją na balkonie lub tarasie;

 

• podlewanie - areka lubi wilgoć, jednak nie może stale stać w wodzie. Najlepiej podlewać ją, gdy podłoże lekko przeschnie, np. raz w tygodniu. Jednak niezwykle ważne jest zraszanie. Roślina bardzo lubi stałą wilgotność powietrza. Bez zraszania końcówki liści zasuszają się. Co ważne, możesz ją skrapiać nawet każdego dnia, szczególnie latem. Dobrym pomysłem jest również ustawienie w pobliżu nawilżacza;

 

• temperatura - jak możesz się domyślać, areka lubi ciepło. Temperatura nie może spadać poniżej 20°C.

 

Przesadzenie – kiedy i jak warto je zrobić?

Pierwsze przesadzanie najlepiej wykonać po zakupieniu rośliny. Kwiaty sprzedawane są w osłonkach z ziemią przemysłową. Dlatego docenią, jeśli przełożysz je do podłoża specjalnie dla nich przeznaczonego

 

Dla areki wybierz bogatą w składniki mineralne ziemię. Mogą być to gotowe podłoża dla palm lub samodzielnie przygotowane mieszanki z torfu, perlitu, piasku i liści. Ziemia powinna być przepuszczalna. Korzenie rośliny rosną w dół - nie rozrastają się na boki, dlatego wybierz wysoką doniczkę. Podczas przesadzania powinna być większa o 2-3 cm.

 

Na dno doniczki wsyp keramzyt, który zadba o korzenie, ponieważ woda nie będzie zalegała w ziemi. Dzięki wszystkim tym zabiegom będziesz cieszyć się zdrową i piękną rośliną przez wiele lat.

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Czy areka jest trująca dla kotów?

 

Nie, areka jest bezpieczna dla kotów. Więc miłośnicy tych zwierząt nie muszą się obawiać.

 

Jakie są zalety areki?

 

Roślina ta, poza pięknymi liśćmi, ma dodatkową cechę. Wyjątkowo skutecznie oczyszcza powietrze, dlatego polecana jest szczególnie do sypialni. 

 

Jakie szkodniki najczęściej atakują arekę?

 

Na tej roślinie lubią żerować tarczniki, a także przędziorki, dlatego warto się jej przyglądać. Areka lubi dużą wilgotność powietrza, jeśli się jej nie zapewni, liście będą usychać i żółknąć. Podobne objawy można zaobserwować podczas ataku szkodników. Więc zanim zastosujesz preparaty, musisz poprawnie ocenić przyczynę. W przypadku zbyt niskiej wilgotności końcówki liści wystarczy obciąć i zacząć regularnie zraszać kwiat, co będzie również chronić arekę właśnie przed tarcznikami.