Alternatywa dla trawnika – rośliny cienioznośne

Opinii 0

Cień wielkiego drzewa, cień budynku, wystawa północna – niemal w każdym ogrodzie znajdują się miejsca, gdzie jest bardzo mało słońca. Posiadacze cienistych zakątków nie mają co liczyć na bujny trawnik. Ratunkiem dla nich są cieniolubne rośliny okrywowe. Trawa potrzebuje dużej dawki promieni słonecznych, a kiedy jest ich pozbawiona marnieje i staje się podatna na choroby grzybowe. Zacienione fragmenty ogrodu można posypać korą dekoracyjną lub żwirkiem, jednak przy dużych powierzchniach będzie to wyglądać nieatrakcyjnie i monotonnie. Aby ożywić zacieniony ogród, należy posadzić w nim cieniolubne i cienioznośne rośliny okrywowe. Do najpopularniejszych z nich należą:

BARWINEK POSPOLITY

Rozrasta się do szerokości pół metra przy wysokości ok. 30 cm. To zimozielona roślina płożąca, która kwitnie od maja do września. Poszczególne odmiany mają różne kolory kwiatów, dzięki czemu można mieć w ogrodzie jednobarwny lub wielokolorowy dywan: np. odmiana 'Ralph Shugert' kwitnie na niebiesko, 'Aureovariegata' na niebiesko-fioletowo, 'Alba' ma kwiaty białe, 'Atropurpurea' purpurowe z jasnoróżowym środkiem, a odmiana 'Illumination' oprócz fioletowo-niebieskich kwiatów ma także złotożółte liście z zielonym obrzeżem.

BLUSZCZ POSPOLITY

Ma zimozielone liście i stanowi ozdobę ogrodu nawet w czasie bezśnieżnych zim. Lubi stanowiska wilgotne. Stosowany jest głownie jako pnącze (na mury, płoty, ogrodzenia), a także jako roślina okrywowa. Rośnie powoli, ale z czasem szczelnie pokrywa powierzchnię dywanem skórzastych, ciemnozielonych liści.

IRGA

Bardzo gęsty, zimozielony krzew. Szybko się rozrasta, więc trzeba pilnować, by nie stłamsił innych roślin. Dobrze znosi cięcie. Kwitnie na przełomie maja i czerwca, ale najpiękniej wygląda jesienią, kiedy pojawiają się pomarańczowe lub karminowoczerwone, kuliste owoce. Irga pozioma ' Variegatus' pstrolistna ma ponadto listki z białym obrzeżem, a Irga szwedzka 'Juliette' wybarwia się na biało lub czerwono.

TRZMIELINA FORTUNE'A

Dzięki niej nawet najbardziej zacienione miejsca zyskają jaśniejsze barwy: trzmielina tworzy zimozielony, pstrokaty dywan w kolorze żółto-zielono-białym. Niektóre jej odmiany rosną nawet 15 cm rocznie (np. biało-pstra 'Emerald Gaiety'). Trzeba pamiętać by młode rośliny osłaniać na zimę. Starsze krzewy są odporne na mróz.

KONWALIA MAJOWA

Tworzy ciemnozielony dywan, a na przełomie maja i czerwca pojawiają się małe, białe, dzwonkowate i bardzo silnie pachnące kwiaty. Rozrasta się dość silnie dzięki kłączom. Kiedy konwalia staje się zbyt ekspansywna, trzeba na jesieni wykopać niepotrzebne rośliny lub ograniczyć rabatę np. murkiem oporowym. Uwaga: wszystkie części konwalii są silnie trujące!

FUNKIA

Lubi cień i wilgoć. To roślina ozdobna z liści, które są duże i błyszczące, przybierają różne odcienie zieleni (od seledynowego po ciemnozielony), mogą też być żółte i białe, pasiaste lub w barwne smugi (w zależności od odmiany). Funkie są odporne na mróz i większość chorób, jednak przegrywają walkę ze ślimakami, których przy tegorocznej deszczowej pogodzie jest w ogrodach mnóstwo.