Zasady prawidłowego podlewania roślin w ogrodzie

Opinii 3

Prawidłowe podlewanie roślin to jedna z podstawowych i absolutnie niezbędnych czynności w naszych ogrodach. Mimo że podlewanie wydaje się banalnie proste, nie zawsze wykonywane jest dobrze – może to szkodzić roślinom. Czy wiemy jak często podlewać rośliny? Kiedy podlewać je najlepiej? Jak podlewać trawnik? Co daje system automatycznego nawadniania? Co to jest hydrożel?

WARUNKI ATMOSFERYCZNE, GLEBOWE, STANOWISKO

Rośliny potrzebują najwięcej wody w okresie intensywnego wzrostu, kwitnienia i wydawania plonów – czyli późną wiosną oraz latem. Temperatura powietrza przeważnie jest wtedy wysoka, co wpływa na szybkość parowania wody z gleby. Podłoże wysusza także silny, porywisty wiatr. Częściej trzeba podlewać te rośliny, które rosną w glebie piaszczystej i przepuszczalnej. Podłoże gliniaste, zbite nie wymaga tak częstego podlewania, ponieważ dość dobrze zatrzymuje wodę. Częstszego podlewania wymagają rośliny, które rosną na stanowiskach z wystawą południową, południowo-wschodnią oraz południowo-zachodnią – jest tam najwięcej słońca, które przesusza podłoże. Szybciej wysycha także gleba na stokach, zboczach i pochyłościach.

KIEDY PODLEWAĆ?

Należy pamiętać, aby roślin w ogrodzie nie podlewać w czasie największych upałów – najlepsza pora to ranek oraz wieczór. Wysoka temperatura i silne słońce powodują, że woda szybciej paruje. Ponadto krople wody na liściach czy kwiatach mogą zadziałać jak soczewki i spowodować poparzenia. Jeśli jest bardzo gorąco i sucho, rośliny podlewamy dwa razy dziennie. Jeżeli uznamy, że rośliny wystarczy podlewać tylko raz dziennie, to lepiej zrobić to rano – zdążą obeschnąć do wieczora, dzięki czemu zmniejszy się ryzyko wystąpienia chorób grzybowych.

JAK CZĘSTO PODLEWAĆ?

Rośliny podlewamy wtedy, kiedy ziemia wokół nich lekko przeschnie. Większości gatunków bardziej szkodzi zalanie niż chwilowe przesuszenie. Niektóre rośliny wymagają stale wilgotnego podłoża, np. wrzosowate – azalie, różaneczniki, magnolie, pierisy, hebe, golteria, żurawina. Inne natomiast preferują gleby suche i piaszczyste np. irga pozioma, szałwia omszona, żarnowiec, lawenda, perukowiec podolski, rojniki i rozchodniki. Częstotliwość podlewania należy więc dostosować do wymagań poszczególnych gatunków.

CZĘSTO I MAŁO CZY RZADKO I OBFICIE?

Rośliny w ogrodzie należy podlewać rzadziej, ale za to obficie. Najlepiej kiedy większa ilość wody przenika w głąb gleby i dociera do niżej położonych korzeni. Jeśli podlewamy rośliny często ale skąpo, woda rozlewa się po powierzchni gleby i szybciej paruje, a system korzeniowy nie jest w stanie „wyłapać” wody z gleby i nawodnić rośliny. Każde podlewanie powinno trwać tak długo, żeby nawodnić glebę na głębokości około 15-20 cm.

SILNY STRUMIEŃ WODY NIEWSKAZANY

Rośliny należy podlewać w taki sposób, aby nie kierować silnego strumienia wody z węża ogrodniczego bezpośrednio na liście i kwiaty, które mogłyby zostać uszkodzone. Ponadto na mokrych liściach i kwiatach łatwiej rozwijają się choroby grzybowe. Idealnym rozwiązaniem jest zamontowanie systemu automatycznego nawadnia z liniami kroplującymi, które kierują wodę wprost do gleby. Najlepiej podlewać glebę wokół roślin, pamiętając, że system korzeniowy rozrasta się dosyć szeroko wokół rośliny – nie należy podlewać tylko wokół pnia czy łodygi.

PODLEWAMY TRAWNIK

Trawnik w okresie intensywnego wzrostu przeważnie trzeba podlewać raz dziennie. Kiedy jest chłodno i pochmurno powinno wystarczyć podlewanie raz na kilka dni. Trawę podlewamy tak długo, aż ziemia będzie dostatecznie wilgotna na głębokości około 10-15 cm. Ilość wody zależy także od tego, na jakim podłożu wysiany jest trawnik: glebę piaszczystą i przepuszczalną podlewamy rzadziej, ale za to bardziej obficie, natomiast glebę cięższą, gliniastą nawadniamy częściej i mniej obficie. Warto pamiętać, że świeżo posadzoną trawę podlewamy delikatnie, aby nie wypłukać nasion z gleby. Idealnym rozwiązaniem do podlewania trawnika jest zamontowanie systemu automatycznego nawadniania – dzięki zraszaczom trawa otrzyma optymalną ilość wody.

HYDROŻEL

Hydrożel to substancja, która magazynuje wodę w glebie. Po wymieszaniu z ziemią hydrożel zatrzymuje w glebie wodę deszczową lub wodę z podlewania, a następnie powoli uwalnia ją do systemu korzeniowego roślin. Stosowanie hydrożelu polecane jest szczególnie w okresach suszy oraz przy nieregularnym podlewaniu, sprawdza się także, kiedy wyjeżdżamy na wakacje, a nie mamy w ogrodzie systemu automatycznego nawadniania. Hydrożel ma postać proszku, granulatu lub kryształków. Poprawia strukturę gleby i potrafi wchłonąć nawet 300-400 razy więcej wody, niż wynosi jego objętość.

ŚCIÓŁKOWANIE

Ściółkowanie gleby wokół roślin zapobiega parowaniu wody. Ponadto warstwa ściółki dodatkowo chroni system korzeniowy przed przemarzaniem i ogranicza nadmierne rozrastanie się chwastów. Do ściółkowania można użyć drobno mielonej kory dekoracyjnej. Jest ona szczególnie polecana do ściółkowania drzew i krzewów iglastych, ponieważ dodatkowo zakwasza podłoże, a rośliny iglaste wymagają kwaśnych gleb.

SYSTEM AUTOMATYCZNEGO NAWADNIANIA

Zamontowanie systemu automatycznego nawadniania w ogrodzie umożliwia dostarczanie roślinom optymalnej ilości wody o dowolnej porze (także w nocy), a nam pozwala zaoszczędzić czas, który musielibyśmy spędzić na ręcznym podlewaniu ogrodu. Na system taki składają się: pompa, rurki z PCV zakopane w ziemi, elektrozawory, zraszacze, linie kroplujące, czujnik deszczu (odcina on dopływ wody do zraszaczy, jeżeli wystąpiły obfite opady deszczu). Zraszacze efektywnie nawadniają trawnik, a prawidłowo rozprowadzone linie kroplujące dostarczają wodę wszystkim roślinom w ogrodzie. Dzięki sterownikowi możemy ustawić dokładny czas podlewania poszczególnych sekcji (np. o 4 rano każdego dnia, przez 20 minut). Zamontowanie systemu automatycznego nawadniania najlepiej zlecić firmie ogrodniczej, która obliczy wydatek wody, dobierze rodzaj pompy, rozprowadzi rurki w ziemi oraz ułoży linie kroplujące, a także odpowiednio ustawi zraszacze.

Dodano: 07-05-2014