Zamgławiacze ogrodowe. Rodzaje i zastosowanie

Opinii 0

Kropelki o wielkości 5 mikronów osiadają łagodnie na roślinach, dostarczając im niezbędnej wilgoci i tworząc odpowiedni klimat do wzrastania. Mają też ogromną moc usuwania wirusów, bakterii oraz szkodliwych owadów, np. komarów. Jak je uzyskać? Wystarczy użyć zamgławiacza, czyli nowoczesnego urządzenia do wytwarzania mgły.

Mężczyzna opryskujący drzewo

Zamgławiacze ogrodowe – właściwości i zastosowanie

Zamgławiacz ogrodowy to nowoczesne urządzenie wykorzystywane przede wszystkim do podlewania roślin tak, aby konkretny gatunek każdy gatunek otrzymał ją w sposób optymalny i dostosowany do potrzeb. Dzięki rozpraszaniu niewielkich kropelek wody tworzy także specyficzny mikroklimat, który może być wykorzystywany w pielęgnacji roślin, które lubią zraszanie i wilgoć. Konstrukcja urządzenia składa się głównie z cienkiej dyszy ze zraszaczem oraz agregatu tłoczącego sprężone powietrze. Dodatkową opcją jest wykorzystanie zamgławiacza do rozpylania preparatów ochronnych lub dezynfekcyjnych i dezynsekcyjnych.


Zastosowanie zamgławiaczy:

 

 • dokładne nawadnianie roślin;

 • tworzenie specyficznego mikroklimatu dla wymagających roślin;

 • ochrona przed zbyt wysokimi temperaturami i wysuszeniem;

 • kontrola poziomu wilgotności;

 • wspomaganie rozmnażania się roślin;

 • dezynfekcja pomieszczeń;

 • walka z komarami;

 • rozpylanie środków ochrony roślin i owadobójczych.

 


Zamgławiacze ogrodowe mają szerokie zastosowanie zwłaszcza przy uprawie roślin wymagających lub na plantacjach. Przydadzą się w sadzie, palmiarni, do zraszania roślin rosnących w szklarniach lub pod tunelami. 

Rodzaje zamgławiaczy ogrodowych

Zamgławiacz akumulatorowy ogrodowy

Do pielęgnacji i ochrony roślin stosuje się zazwyczaj dwa rodzaje zamgławiaczy, które wytwarzają najmniejsze kropelki wody lub preparatu. Wyróżnia się:

 

 • zamgławiacze termiczne – działają, wykorzystując energię termiczną i różnicę temperatur.

 • zamgławiacze ultradźwiękowe (ULV, czyli Ultra Low Volume) – wytwarzają tzw. zimną mgłę i parę o bardzo drobnych kropelkach (wielkość ok. 5 mikronów), które osiadają na roślinach lub wybranej powierzchni.

Zamgławiacze ogrodowe a opryskiwacze ogrodowe

Opryskiwanie krzaków w ogrodzie

Zamgławiacze ogrodowe różnią się od klasycznych opryskiwaczy ogrodowych tym, że wytwarzają bardzo małe kropelki wody, która właściwie zachowuje się jak mgła, para lub gaz. Ta cecha pozwala dokładniej pokrywać rośliny lub wybrane powierzchnie. Jest to też istotne z punktu widzenia dezynfekcji i dezynsekcji, ponieważ kropelki wody rozpylone przez zamgławiacz potrafią unosić się w powietrzu nawet przez kilka minut. Dzięki tej właściwości nie tylko lepiej pozbywają się bakterii, wirusów, szkodników i np. komarów, ale też tworzą specyficzny klimat i kontrolują poziom wilgotności. Wodna mgiełka chroni także rośliny przed wysuszeniem lub wysokimi temperaturami. Jest niezbędna przy hodowli roślin egzotycznych i lubiących wilgoć. 

Zalety zamgławiaczy ogrodowych

Mężczyzna używający zamgławiacza w ogrodzie

Zamgławiacze ogrodowe to nowoczesny sprzęt, który można wykorzystać nie tylko do pielęgnacji roślin, ale również do ich ochrony, pozbycia się szkodników, wirusów i bakterii. Zamgławiacze ogrodowe:

 

 • rozpylają wodę lub płyn w postaci mgły, dlatego kropelki unoszą się w powietrzu i skuteczniej dezynfekują pomieszczenie;

 • docierają do trudno dostępnych miejsc, dzięki nim cała roślina jest nawodniona lub pokryta środkiem do pielęgnacji czy ochrony;

 • tworzą specyficzny mikroklimat, podnoszą poziom wilgoci;

 • chronią rośliny przed wypalaniem, wysuszeniem, agresywnym działaniem słońca lub wysoką temperaturą;

 • rozpylony środek ochronny działa skuteczniej, ale też łagodniej (jest rozpylany równomiernie, a nie osiada w większych dawkach), dlatego nie niszczy roślin;

 • kropelki przemieszczają się na duże odległości (nawet 20 m), mogą też dotrzeć do wnętrza rośliny i pod liście;

 • mikroskopijne kropelki można rozpylać nawet w pomieszczeniach, są bezpieczne dla urządzeń elektronicznych.

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Czy zamgławiacz ogrodowy może służyć do walki z komarami?

- Jedną z zalet zamgławiaczy jest to, że można je wykorzystać do zwalczania komarów. Wystarczy, zamiast wody użyć do rozpylania odpowiedni środek owadobójczy. Dzięki temu urządzeniu pozbędziemy się także: kleszczy, much, pluskiew i meszek.

 

Czy zamgławiacz ogrodowy jest odpowiedni do pielęgnacji roślin ogrodowych?

- Zamgławiacza ogrodowego można używać do pielęgnacji roślin ogrodowych, m.in. wykorzystując go do dokładnego zraszania wodą, substancjami ochronnymi lub pielęgnacyjnymi oraz wytwarzania odpowiednich warunków dla gatunków, które preferują miejsca wilgotne.

 

Czy zamgławiacz można używać do pielęgnacji roślin w domu?

- Niewielkie zamgławiacze będą przydatne w pielęgnacji roślin domowych, które lubią wilgoć, ale nie tolerują zraszania (opryskiwania), np. rośliny z listkami z meszkiem, podatnymi na szarą pleśń. To m.in. begonie, fiołki afrykańskie lub gloksynie. Zamgławiacz warto zastosować również wtedy, gdy hoduje się egzotyczne rośliny w zimowych ogrodach lub niewielkich balkonowych szklarniach.

 

Czy zamgławiacz może mieć zasilanie akumulatorowe?

- Tak, przykładem jest zamgławiacz akumulatorowy 18 V RY18FGA-0 RYOBI. Można go używać bez konieczności ręcznego pompowania.

 

Dodano: 16-04-2021
Uaktualniono: 21-04-2021